13 Tijdens de verdere ontkieming ving ook het drogingsproces reeds aan door het tegen elkaar open zetten van luiken. Het transport in de mouterij vindt plaats met manden waar onder een rol-constructie is gemaakt. Bij de oude methode werden de gevulde manden naar de verdiepingen getakeld door middel van een z.g. trijs, een eenvoudige hijsinstallatie die met de hand bediend werd. Het productievermogen van een mouterij werd uitgedrukt naar de hoeveelheid (lasten) gerst, welke achter elkaar tot mout ver werkt konden worden. Men sprak dan ook van een mouterij, stortende drie, zes, negen.last. Wie moutmaker zei, bedoelde de eigenaar van de mouterij, voor de knechten gold de benaming mouters. Voor de klanten, de branders, gold als richtlijn dat men zijn mout in de eerste plaats het leveren door de mouterij waarin eigen aandelen waren geplaatst. Omstreeks de jaren 1880 toen de stad meer dan 400 branderijen telde, werd in de branderijen jaarlijks 150.000.000 kg graan ver werkt. Dit is ongeveer een vierde gedeelte van de voorraad broodgraan, dat Nederland in die dagen verbruikte. Van al het graan werd een derde deel tot mout verwerkt. Zo telde de stad dan ook 64 mouterijen. Het graan werd uit alle delen van de wereld aangevoerd. Veel graan kwam ook uit Rusland. Zo reisde eens een hooggeplaatste Russische ambtenaar naar onze stad om eens een kijkje te nemen, wat men daar toch met die grote hoeveelheden graan uitvoerde. Het eigenlijke mouterijbedrijf kwam eerst gedurende en na de vierde Engelse oorlog (17801784) in onze stad tot betekenis. Vóór deze oorlog was Engeland de leverancier geweest van het mout en zo ook van de kolen. De mouterijen en de graanpakhuizen er was toen een ge middelde voorraad van 24.000.000 kg graan in de stad waren de grote kapitale panden in het stadsbeeld. Slechts enkele van deze panden zijn bewaard gebleven. Als een prachtig specimen van graanpakhuisbouw zij genoemd het pandencomplcx aan de Lange Haven van de distilleerderij Visser Co, alsmede het complex van de distilleerderij „De Graauwe Hengst" eveneens aan de Lange Haven; van mouterij- bouw de voormalige mouterij „De Olyphant" aan de Oranje straat hock N. Haven (nu Schied. Cartonnagefabriek), gebouwd tegen het einde der achttiende eeuw. In 1846 bezichtigde Koning Willem II bij een bezoek aan onze stad, nadat eerst een bezoek was gebracht aan de branderij van de heer J. G. Beukers, deze grote mouterij en Z.M. liet zich door de eigenaars, de heren Nolet en v. d. Burg, tot in de kleinste bijzonderheden inlichten omtrent het bedrijf. De voormalige mouterij „Maassluis" aan de Westerkade dateert uit het midden der vorige eeuw. De eesten van vele mouterijen hebben nog jarenlang dienst

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 13