De Schiedam Gemeenschap ^eucjd en ^emeenócliap 5 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP" 6e JAARGANG No. 1, MAART 1954 Wanneer de Schiedamse Gemeenschap door het bundelen van het plaatselijke verenigingsleven meer begrip, ruimere belang stelling voor elkanders werk wil kweken teneinde op deze wijze het gezichtsveld te verruimen en het gemeenschapsbesef aan te wakkeren, dan behoort tot degenen die men hier bij zal betrekken, in de eerste plaats ook de jeugd. In hoeverre heeft de verhouding Schiedamse Gemeenschap Schiedamse jeugdorganisaties in dit opzicht vruchtbaar gewerkt? Deze vraag is door het dagelijks bestuur van de S.G. gesteld op de laatstgehouden vergadering van de Bestuursraad. Een negatief gesteld antwoord kon slechts worden gegeven, want waar ook de aanwezigheid van de Schiedamse Gemeenschap een stimulans tot meer samenwerking en grotere activiteit is geweest, zeker niet in de kring van de jeugdorganisaties. Voor deze betreurenswaardige gang van zaken mag allerminst de werkzaamheid van de S.G., mogen ook niet degenen die in de boezem hiervan de jeugdorganisaties vertegenwoordigen, verant woordelijk worden gesteld. Er moest tijdens de vergadering van de Bestuursraad, zoals kort daarvoor in de kring van het da gelijks bestuur, worden vastgesteld dat alleen de organisatievorm schuld heeft aan deze ontwikkeling. Teneinde zoveel mogelijk gebruik te maken van bestaande bindingen, werd in 1948 de vertegenwoordiging van de jeugdorga nisatie bij de S.G. ondergebracht in de reeds bestaande overkoe peling door de Nederlandse Jeugdgemeenschap. Het geleek zo op het oog een gelukkige combinatie, waarmee iedereen vrede kon hebben. De practijk zou echter anders uitwijzen. Het directe contact tussen Schiedamse Gemeenschap en jeugdorganisaties, zo dringend nodig om tot vruchtbare arbeid te komen, ging verloren voordat het tot stand was gebracht. Een N.J.G. vol goede be doelingen en met het beste voornemen bezield, kon dit niet ver hinderen. Wilde men tot een gezonde wisselwerking geraken, dan diende de S.G. zich te beraden op deze ongewenste situatie en moesten wegen worden gezocht om uit het slop te geraken. Dagelijks bestuur en Bestuursraad kwamen tot het besluit de jeugdorganisaties in een nieuw verband samen te brengen in een sectie met aan het hoofd een door de deelnemende organisaties zelf gekozen bestuur. Op deze wijze zal voldoende waarborg worden verkregen voor een nauw en vruchtbaar contact tussen de S.G. en de georganiseerde jeugd, voor welke heel wat mogelijk heden binnen de Gemeenschapskring aanwezig zijn. Dezer dagen ontvingen wij het contactorgaan van de sectie Jeugd van de Zaandamse Gemeenschap. De activiteiten van deze sectie mogen een antwoord geven op de vraag: „Wat kan de georganiseerde jeugd op het gemeenschappelijke vlak doen?" Evenals in Zaandam staat ook in Schiedam het handhaven van zelfstandigheid, van eigen karakter en sfeer van de aangesloten organisaties voorop. Het sluit echter samenwerken voor doelen, die ieder aangaan, niet uit. Zo kwam men in Zaandam tot een Jongeren Gesprek Centrum, waar actuele onderwerpen, de jeugd rakende, periodiek worden besproken door deskundige inleiders, waarbij oudere deskundigen uit de plaatselijke kring aanwezig zijn. Een wisseling van deelneiners(sters) is er waarborg voor dat deze niet-openbare discussies in alle verenigingen doorwerken. De herdenking van de gevallenen, de viering van Koninginnedag en Bevrijdingsdag is geen taak voor de ouderen alleen. Het is vooral de jeugd die er daadwerkelijk bij moet worden betrokken. De Zaandamse jeugdscctie heeft dan ook zitting in het werk comité voor deze manifestaties. Behalve dat men de beschikking heeft over een eigen contactorgaan dat de jeugd zelf redigeert, heeft men een eigen rubriek in het orgaan van de Zaandamse Gemeenschap. Gelegenheid voldoende dus om z'n stem te laten horen. Eén van de opmerkelijke prestaties, die ook buiten Zaandam de volle aandacht trok, was de organisatie van de z.g. Jongensstad, een geheel nieuw speelobject, waarvan de sectie Jeugd van de Z.G. de leiding op zich heeft genomen. Voor de vrouwelijke jeugd is nog in voorbereiding een Meisjesstad, waarin niet minder plezier zal worden beleefd als bij de jongens reeds het geval was. Zoals bij het gcmeenschapswerk in het algemeen is het ook in de jeugdsector vaak moeilijk om op tastbare resultaten te wijzen. Enkele voorbeelden schetsten wij hierboven, de instelling van een cursus Verenigingstechniek is er ook één van. Minstens zo belangrijk als al deze activiteiten is echter de grote winst, die uit dit gemeenschappelijk arbeiden aan ver schillende taken kan worden geput, waar het betreft het grote doel van de Gemeenschap, zoals mr dr J. in 't Veld het destijds formuleerde: Het beoefenen van de samenlevingskunst. Wij mogen wensen dat de jeugd van Schiedam niet terzijde zal blijven staan.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 5