O O O G<O0G 38 een zuiver pyramidaal gevormde kroon, de Turkse boom hazelaar. Bij oudere exemplaren vertoont de schors, die kurkachtig aandoet, diepe voren. Aan de andere kant van het bruggetje staat met brede kroon de bekende roodbloeien- de paardekastanje (zie 8), die weldra met mooie roodgekleurde bloemtrossen zich zal tooien. In tegenstelling tot de gewone wilde paardekastanje, die wit bloeit, brengt de roodbloeiende kastanje slechts weinig vruchten voort. Twee forse Amerikaanse essen (zie 9) flankeren de zij ingang van het park aan de Penninglaan. Vooral in het najaar vallen deze bomen op door de prachtige gele herfsttint der bladeren. Een boom die oorspronkelijk in ons land niet voorkwam, doch die sinds lang burgerrecht heeft verkregen, is de tamme kastanje (zie 10). Deze boom is van Spaanse afkomst. Het blad is vrij lang en prachtig grof getand. Dit is de boom die de eetbare kastanjes levert. Behalve de bovengenoemde, zijn er in het Julianapark tal van inheemse bomen aangeplant, zoals de zomereik, de berk, de lijsterbes en zo meer. Al deze bomen, ook de exotische, groeien uitstekend in de goede bodem van het Julianapark, dat nu omstreeks 25 jaar oud is. Bij lange na hebben deze bomen de volle wasdom niet bereikt en onder de gunstige groeiomstandigheden zullen zij nog vele tientallen jaren het park sieren. Door hun rijke variatie in vormen, bladkleuren en bloemen zullen zij ieder voorjaar opnieuw de wandelaar verheugen en verkondigen,, dat het voorjaar zijn intrede heeft gedaan. J. J. SCHIPPER. Wisseling der seizoenen vrys*

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 14