Het llaai-parkgfebied utuinarchitectonisch oogpunt 60 Wanneer we het uitbreidingsplan van Schiedam bekijken, dan blijkt dat de strook grond bij het Hoofd in Westelijke richting langs de rivier tot groenstrook is bestemd. In 1940, toen het uit breidingsplan werd ontworpen, kon men in de verste verte niet bevroeden, wanneer deze groenstrook zou worden gerealiseerd. Wel stond vast, dat dit toekomstige recreatiegebied eerlang zou moeten dienen ter vervanging van de in het Sterrebos gelegen en bij de Schiedamse bevolking zo geliefde Maaskant, wanneer deze gronden aan de uitbreiding der industrieterreinen de oorspron kelijke bestemming ten offer zouden vallen. Dit tijdstip brak spoediger aan dan werd verwacht. In December 1950 werd een belangrijk deel van het Sterrebos aan Wilton-Feijenoord ver kocht en tengevolge daarvan werd de aanleg van het parkgebicd aan de Nieuwe Maas urgent. Veel voorbereidend werk moest worden verricht. Allereerst kwam de onteigening van de betreffende terreinen, die niet in het bezit van de gemeente waren, aan de orde. Voorts moesten de plannen voor de aanleg van het gehele complex worden ont worpen, die uiteindelijk het karakter en het aanzien van dit stadsdeel, van de rivier gezien een representatie van de stad Schiedam bepalen. Het ontwerp van het betreffende stadsdeel is een typisch voor beeld van samenwerking van Stedebouwkundige, Bouw-archi- tect en Tuin-arohitect. In het verleden was het dikwijls zo gesteld, dat degenen, die zulk een plan creëerden, onafhankelijk van elkaar voortwerktcn, met alle nadelen daaraan verbonden. Dit plan is een stukje groepswerk, waarbij de eisen die stedebouwkundige, bouw- en tuinarchitect ieder voor zich zelf stellen, tot een eenheid zijn gecomponeerd. De stedebouwkundige opzet van het plan, de plaatsing van de bouwblokken langs de Havendijk, de tra cering van de nieuwe waterkerende dijk, zuidelijk voor de hui zenblokken langs, is elders in dit blad uiteengezet. Ten aanzien van het karakter dat het rivierpark zou moeten hebben, zijn wij tot de conclusie gekomen, dat het grootse karakter dat de rivier kenmerkt en de openheid van het omgevende landschap zouden moeten doorwerken in het parkplan. Voorts moest rekening worden gehouden met de bedrijvigheid op en aan de oevers van de rivier, de levensader van deze gebieden. Dit alles eist een ruime, royale opzet van het gehele plan; fors moet het zijn, geen versnippering of pietepeuterig gedoe. Voorts moet, en dit is wel één van de belangrijkste eisen, het parkgebied aan de hedendaagse recreatieve eisen voldoen. Beginnende bij het Hoofd is langs de rivier een smalle gras strook geprojecteerd met daarbij aansluitend een breed, geas- phalteerd wandelpad. Vervolgens is er een iets bredere grasstrook, dan een geasphalteerde rijbaan met aansluitend wandelpad, dat aansluit bij de ruime ligweiden. In de beide grasstroken langs de rivier zijn op bepaalde plaat sen boomgroepen geplant, waaronder banken zijn aangebracht, die tot rusten noden en tot het genieten van de steeds weer inte ressante bedrijvigheid op de rivier. De wandelweg langs de rivier, die een lengte heeft van ongeveer 400 meter, voert naar dc ter-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 16