lie werkers aan tie Haas 61 rassen, die dit deel van de parkaanleg als het ware afsluiten, of zo TJ wilt, bekronen. De rijbaan eindigt voorlopig bij de ter rassen, doch bij de verdere realisatie van het plan zal er een door gaande verbinding zijn langs het spuikanaal naar de Havendijk. Het parkgebied zal dan ook van het Westen uit gemakkelijk zijn te bereiken. Ook voor de bewoners van dit stadsdeel is dan het park aan de rivier een belangrijk en gemakkelijk te bereiken re creatiegebied geworden. De in het plan geprojecteerde ligweiden waarop boom- en heestergroepen lopen enigszins glooiend op naar de nieuwe waterkerende dijk. In de nabijheid van de Havendijk, tussen de beide groepen van drie bouwblokken in, is voor de jeugd uit de Gorzen een voetbalveld van 40 X 65 meter ontworpen, met daar naast, door een groenstrook gescheiden,-een speeltuin met zand bak, klimrekken en zo meer. Een belangrijk element in de aanleg vormen de terrassen aan het einde van de wandelweg langs de rivier. Deze terrassen, drie in getal, zijn hoger gelegen dan de omgevende wegen en ligweiden. Het grootste terras ligt 1 meter boven de weg, dan volgt een door brede trappen toegankelijk terras van geringere afmeting, dat 60 cm hoger ligt dan het eerstgenoemde en dat toegang verleent tot het bij het te stichten café-restaurant behorende terras. De terrassen, die een gezamenlijke oppervlakte van 2100 m2 beslaan, zijn met Wezerzandsteenplatcn geplaveid. De trappen worden door uit natuursteen opgetrokken muren gesteund, ter wijl het grootste der drie terrassen door een 70 cm brede eveneens uit natuursteen opgetrokken muur langs de rivierzijde wordt af gesloten. De natuursteen, voor de aanleg van de terrassen gebruikt, is afkomstig uit het Middcn-Wczcrgebicd, uit de omgeving van Arholzen en Carlshafen. De Wezerzandstcen is een zogenaamd afzettingsgesteentc, dat laagsgewijze onder water is gevormd uit zanddeeltjes en dergelijke, en die door de druk van het water vast ineen zijn geperst. Door rijzing van de bodem zijn de zandsteenlagen, die zeer dik kunnen zijn, boven de waterspiegel in het Wezergebied enige honder den meters uitgekomen. Door de laagsgewijze vorming laat deze zandsteen zich vrij gemakkelijk splijten. De Wezerzandstcen is verschillend van kleur. De uit Arholzen afkomstige zandsteenplatcn, onregelmatig van vorm, zoals de steengroeve deze oplevert, dan wel regelmatig behakt, zijn paars rood van kleur, soms met een zilverachtige nuance. De in de om geving van Carlshafen voorkomende steen is meer onderscheiden in kleur. Hier treffen wc grijze, grijsgroene, groene en bruine tinten in rijke schakering aan. De terrassen in ons parkgebied zijn in hoofdzaak met onregel matige zandsteenplatcn geplaveid. Regelmatig behakte grijs groene zandsteenbanden delen het grote terras volgens een bepaald patroon in. Het stapelen van de natuursteenblokken tot muren vereist speciale vakkennis. Aangezien dit werk in ons land zelden wordt uitgevoerd ,werd aanvankelijk de hulp van een Duitse vakman

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 17