Rood-Groenen in het goud en Hermes jaar Uei 1904 F. van liny sen vertelt 63 Het rood-groene kamp van de S. V. V.-ers heeft geschald van de feestliederenallemaal gewijd aan het gouden jubileum van de club, die de Schiedamse naam nog eens extra door het land heeft doen schallen. Er was een K.N.V.B .-wimpel, er was een receptie met veel goede woorden en wensen en er teas een huldi ging, die klonk als een klok. Bij alle vreugde echter klonk nog door de weemoed om het recente verscheiden van een man, die S. V. V. met hart en ziel was toegedaan, de heer J. P. Hofman. Naast voorzitter C. Maltha nu al een kwart eeuw eerste man van S. V. V. verleende de KtN.V.B. posthuum het zilve ren ereteken aan de ontvallen penningmeester. Met het feestvieren en het uit geven van een jubileum-uitgave van het club-orgaan stond S. V. V. niet alleen. Ook de oude club van de DamlaanHcrmes-D. V.S. in 1956 moet men naar de nieuwe terreinen over de Polder vaart verhuizen pronkte zich op. Uit de beginperiode van de „groten''' teerden herinneringen opgehaald, waarvan U op deze pagina enkele geciteerd vindt. In het Zuidelijk deel van Schiedam, dat vanuit de oude binnenstad slechts via een der bruggen te bereiken is, schooieren de belhamels van de z.g. Gorzen door de straten. Even tevoren had niemand minder dan bovenmeester Brouwer, de man met baard en pijp, de schooldeur achter zich gesloten. „Nou jongens, even naar huis", roept er een„zeggen dat wc uit school zijn tot straks dan....!!!" Wat betekende dat tot-straks-dan in de dagen van de brave bovenmeester Brou wer? In het jaar 1904? Niets meer en niets minder dan met een groepje jongens door de straten slenteren en almaar kijken of er niet wat-uit-te-halen viel. Men trok dan vaak via Hagastraat, Groenelaan en Wilhelminaplein naar de Hoofdstraat oftewel in Gorzentaal naar „Tooft". Niets te beleven? Geen nooddan maar ander vertier gezocht.... ruitetik- kendeurknoppen vastbindeneen portcinonnaie aan een lang dun touw doen en dan maar om een hoekje staan gluren. totdat ja, daar komt iemand een greep naar de portemonnaie een ruk aan het touw en dan lopen jongens om uit de handen van de teleurgestelde „vinder" te blijven. Dan weer werd Kee de Kar op 't Fort op stang gejaagd of naar de Dicfhoek ge- Aanschouw ze, (Ie jongens van de voetbalclub Excelsiordie op 8 Mei 1901, dus vijftig jaar geleden de stoot gaven tot tcat nu is uitgegroeid tot de eerste-klasser S. V. V. gaan om slootje te springen en vervolgens koeien op te jagen. Ook werd wel gymnastiek beoefend bij het klerenkloppershuisje of werden er bij het kruithuisje kikkers gevangen en opge blazen. Met dit alles waren de kwajongensstreken echter nog lang niet uitgeput, want een der belhamels moet op zekere dag geroepen hebben: „Jongens, we gaan naar Hein in 't Hol (bij de tennisbaan in de Warande), misschien is er wel een zcvenvachter over het hek geslagen!" Naarstig werd er dan in de tuin naast de tennisbaan gezocht, totdat de meest gelukkige plotseling riep: „Ja, hebben!! Hollen jongens, naar het „hoekzakje" bij „Aai" Post!" Vóór.tussen.en na schooltijd. voetballen. Geen gummibal? Dan maar een paar kranten ineengefrommeldeen touw eromen voort ging het weer. Men vond het ook wel prettiger dan kikkers opblazen. „Vriendjes kregen we er door", vertelde een hunner, zelfs vanuit „de stad" en allen kwamen naar het „hoekzakje". De enige stilzwijgend overeengekomen en toegepaste taktiek bestond hieruit, dat voorzichtig werd omgesprongen met de knaap die eige naar van de bal was. Een al te vroegtijdig einde van de „match" kon daardoor menig maal worden voorkomen. Uitslagen? Zestien tegen zestien of iets dergelijks was heel gewoon. Na afloop van een dezer ontmoetingen was er één, die met het voor hen meest be langrijke Gorzcnnieuws voor de dag kwam, waarvoor de kranten zich in die dagen nog maar weinig of in het geheel niet interes seerden. „Jongens.... heb je 't gehoord? Die grote knullen van Hooreinan en zo hebben een „echte" club opgerichtmet een grote balen ze hebben al goalpalen ookZondag „kikken" ze op het zand- veld bij van Deventer!! We gaan toch kijken? En natuurlijk gingen ze kijken. Het was daar bij van Deventer, waar het door ons hiervoor beschreven groepje belhamels ver nam, dat de gebroeders Antoon en Arie Hoorman met Jan Post en Jan Vlug enkele weken tevoren, om precies te zijn op 8 Mei 1904, de vereniging „Excelsior" (het nu 50-jarige S.V.V.) hadden opgericht, waarbij zich nog op dezelfde datum de gebroeders Jan en Izaiik Bras en Nico in 't Hol hadden aangesloten. Op liet gras, dat we zo'n beetje gelijk maakten, werd een pitch uitgezet, waarop je als bowler dikwijls onbewust de bal de Vervolg op pag. 65

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 19