iht t was toen Toen wij nog in de pofbroek liepen Ja toen.... mag ik hem nog eens aantrekken, m'n pofbroek van donkerblauw cheviot? En m'n lange zwarte kousen en hoge schoenen, m'n blauw gestreepte blouse met matrozenkraag, keurig wit afgebiesd? Zo, nu nog H.M. Koninklijke Marine-muts opgezet en daar sta ik dan weer in het Schiedam van toen. 50 jaar geleden. Mijn domein was dc Broersvest, het Herenpad en het Brocrs- veld met de daarachter gelegen hofjes en steegjes. Tegenover ons, op de hoek van dc „Baas Bencgang", stond het sombere gebouw van dc school van Meester Sanders, gelukkig aan de zijkant links wat opgevrolijkt door een keurig aangelegd plantsoentje. Er was trouwens nog meer groen op de Broersvest en vanuit de Lange Kerkstraat liep men zelfs door èen schaduwrijke laan langs de voormalige begraafplaats naar de Singel. Rechts van de school lag een vrij groot plein, dat doorliep tot aan het voormalige badhuis direct onder aan de Rotterdamse dijk. Dat plein was een eldorado voor de jeugd om te spelen en te ravotten. Behalve „buuten" en „krijgertje" kon men de meisjes zien touwtjespringen, bikkelen, balanceren, tollen en ballen, ter wijl de jongens zich bezighielden met steltlopen, knikkeren, potjeschuiven, hoepelen, sannieplakken enz. Bij verschillende spelletjes ging het erom wie „eersie" mocht zijn en om dat te bepalen waren er enkele aftelrijmpjes zoals bijv.: „Eun deun dip, vette kale kip, vette kale hobbeldale, eun deun dip" of „Olleke bolleke rubestolleke, olleke bolleke knol". Op de Broersvest was natuurlijk een halte tevens wissel plaats van dc beroemde Schiedamse paardetram, die reed van het station naar het Hoofd. Menige Zondag was de vaste wandeling eerst naar het station, vandaar werd per „open paardetram gereden naar het Hoofd. Daar werd bij het „Schreiershuisje wat uitgekeken over de Maas. Dan mochten wij een knappende „Haagse Meid" kopen bij bakker Noordegraaf aan de Hoofd straat en daarna ging het wandelend door de Plantage weer huiswaarts. Vader en moeder hadden dan onderwijl heel rustig huil dutje gedaan. Men hoort wel eens vertellen, dat er nooit iemand in die paardetram zat. Ik ben het daar helemaal niet mee eens, ik weet wel beter! Ik heb namelijk eens een keer gespijbeld van school met een paar „slechte" vrienden. We hebben toen een heerlijke rit gemaakt op zo'n lage sleperswagen van Tak, waarop de grote fusten vervoerd werden. Ik kwam natuurlijk net als gewoon om kwart over vier thuis, doch daar stond mijn vader me al op te wachten met een flink pak slaag. Hij had me namelijk, rijdend in de paardetram, in dc Lange Nieuwstraat op die slepers wagen zien zitten. Zeg dus niet meer, dat er nooit iemand in die tram zat! Het Broersvcld was vol van die gezellige winkeltjes. De groot ste was wel „De Zoete Toko"; daar werden dc boodschappen ge haald en je kreeg er altijd wat „toe". Dan was er het winkeltje van Rambach op dc hoek van het Herenpad. Daar inocst je zijn voor pijpdrop, laddertjesdrop, duimdrop en nog veel andere droppen. Ook de zure bommen waren er uitstekend en de polka- brokken en dan stonden er altijd van die grote bakken, van binnen wit geverfd, waarin dc stokvis lag te weken. Ruikt u het ook nog? Stokvis met witte mosterd! Die Rambach was waarschijnlijk bij de schutterij, want wc zongen altijd om hem te plagen: Rambach kan dc trommel niet meer dragen Falderalderiere, Falderalderiere enz. Er waren daar ook nog enkele van die kleine, gezellige snoep winkeltjes, bijvoorbeeld van „Het Dove lijfje" en van „Dc houten Poot" op de hoek van de Kreupelstraat. Behalve de genoemde droppen kon je er voor 1 cent van alles krijgen: zoethout, Johannesbrood, tamarinde, borsthoning, tover ballen en rotte of ontzettend-zure appeltjes. Ik herinner me ook nog een sigarenwinkeltje in het Broersveld, schuin tegenover „De Zoete Toko" waar ik van „thuis" eigenlijk niet voor de etalage mocht kijken, 'k Weet nog precies dat het hele raam volhing met Franse sensaticprenten in felle kleuren. Alle drama's van de wereld stonden erop afgebeeld. Je zag er een schone jonkvrouw, niet al te zedig gekleed, met waanzinnig angstig gezicht uit bed wegvluchten met een dolk mals in de borst gestoken. De bloedspatten zaten tegen het ctalagcraam. Ja, dat waren allemaal verschrikkelijke dingen: roof-overvallcn, Vervolg op pag. GS Daar stonden wij danbedaagde mannen en vrouwen van nu, tuk op een plaatsje op het plaatje dat de man met het kiektoestel ging maken, op de oude Broersvest, ivaar die enkele prae-historische auto eigenlijk een vreemde indringer uas in een nog door jeugd en paardetram beheerste straat, waarin de kapper nog zijn uithangbord met „Scheeren en Haarsnijdenkon uithangen. Rechts achteraan de school van meester Sanders.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 22