r MEEMWAARS VAN 68 aan een goede vcrkeersopvoeding van de jeugd besteed. De resultaten zijn te bemer ken, wanneer zoals kortgeleden tweemaal vierhonderd jongens en meisjes uit de hoog ste klassen van de lagere scholen het prac- tische deel van het Verkeersexamen ergens in de stad (ditmaal in de Gorzen) aflegden. De tafeltennisvereniging Noad organi seerde een tournooi, waarmee het eerste lustrum werd gevierd. Er werden op andere punten in de Schicdamse sportwereld weer kampioenschappen behaald, o.a. door de R.K. voetbalvereniging Excelsior, die na een kort verblijf in de derde klasse zich nu al aanmeldde voor de promotiewed strijden, die een plaats in de tweede klasse tot prijs hebben. Voetballend Schiedam is benieuwd. Mochten wij de vorige maal gewagen van de onderscheiding, die onze Haagse Schiedammer, mr. F. Bordewijk, in zijn woonplaats te beurt was gevallen hij werd erelid van de Haagse Kunstkring ditmaal onze hoeden af voor de toekenning van de staatsprijs voor letterkunde, de P. C. Hooftprijs, aan de schrijver Borde wijk. Dank mogen wij straks op onze beurt aan het door de watersnood getroffen en met behulp van Schiedam weer herstelde Goudswaard brengen. Men denkt Schie dam een door de Amsterdamse kunst schilder J. J. Moolhuizen te vervaardigen dorpsgezicht als erkentelijkheid voor de steun aan te bieden. Dat schilderij komt dus uit het Zuiden, de Drenten kwamen uit het Noord-Oosten. Het zijn tien man nen uit deze verre provincie, die mo menteel bij Wilton-Fijenoord te werk zijn gesteld en van plan zijn zich straks bij de Schiedamse gemeenschap aan te sluiten. UIT I>E SECTIES De vergadering van de Sectie Muziek uerd voor de eerste keer ook bijgewoond door de afgevaardigden van de muziekverenigingen, die niet bij de Federatie van Harmonie- en Fanfarecorpsen zijn aangesloten. Het is een vruchtbare bespreking geworden, die zowel de wenselijkheid van een ordecommissie bij de muziektent in het Tuindorp Kethel, een eventuele subsidieregeling voor de buiten de Federatie vallende muziekverenigingen, als ook het muziekonderwijs in Schiedam tot onderwerp haddenHet sectiebestuur werd uitgebreid met twee leden. De Sectie Zang hield de jaarvergadering. De subsidieregeling, zoals deze in andere, aan Schiedam gelijkwaardige steden func- tionneert, is door het sectiebestuur bekeken. Via de Schiedamse Gemeenschap zal de ktcestie aan het gemeentebestuur kenbaar worden gemaakt. In de afgelopen jaren zijn er op initiatief van de S.G. enkele gecombineerde concerten gegeven. Van de verenigingen kwam het ver zoek om te bekijken of het mogelijk zou zijn dergelijke S.G.-concerten in het komende winterseizoen te venvezenlijken. Vervolg van pag. 66 Landru-verhalen, zinkende schepen met de daarbij behorende paniek enz. enz. Bij de jaarlijkse kermis stond het Broers- veld vol met verkoopkramen. Wat er vooral veel gekocht werden, waren prach- tig opgemaakte koeken in alle maten en gewichten. Meestal stond er met prachtige sierletters op gespoten „Voor Moeder". Zo trots als pauwen liepen we ermee naar huis met natuurlijk voor onszelf een grote zuur- of kaneelstok en een luchtballonne tje. Achter het Broersveld was de Touwbaan. Daar kon je urenlang staan kijken. Je zag er Michiel de Ruyter draaien aan het grote wiel, terwijl de touwdraaiers met een flinke bos hennep voor hun buik lang zaam achteruitlopend het touw sponnen. Ik ruik nog de teerlucht, die daar hing. Met een laatste herinnering aan de Brocrsvest kom ik meer op het terrein van de hogere cultuur. Het was het jaarlijks terugkerende evenement van de Duitse muzikanten. Tegenwoordig zijn we niet meer zo gesteld op de komst van Duitse Kultur-dragers maar toen waren we wild- enthousiast. Als de zomer in 't land kwam waren ze plotseling aanwezig en ze begon nen hun tocht door de stad dan meestal op de Broersvest. Wij mochten dan de muzieklessenaars dragen en trokken zo mee de stad door. Een bijzonder cultureel nummer was om nooit te vergeten: De Echo. Eén muzikant stelde zich dan op enkele honderden meters verwijderd van de troep verdekt op en die speelde dan telkens de echo. So schön.so schün. wunderbar! Pofbroekje uit.... het leven van 1954 gaat weer verder! Uit het „Mus" vertaald door Sebastiaan Meneer Sebastiaan zit bol en muf door de ruiten van zijn nieuwe huis te koeke loeren naar het vierkante metertje gras dat hij „Mijn achtertuinnoemt. Een grote seringenboom staat er uitbundig te bluffen met een overvloed van witte trossen en eromheen kruipen wat rode tulpjes rond. Meneer Sebastiaan heeft het niet naar zijn zin. Zijn pijp ligt koud in de aspot. „Bevalt u het buiten leven niet?" vroeg ik meemwarig. „Ach, Wietzei die met zo*n echte diep-men- selijke zucht. „U woont hier toch aar digtroostte ik en wees met mijn vlerk op het nieuwe behangetje, de keurige vloerbedekking en het riante uitzicht.. „Dat IS het niet'* sprak hij grafferig. „Kom", probeerde ik verder „De B.K.-laan wordt nu toch mooi opnieuw aangelegd, der zijn jonge eendjes in het tsingeltje van de Stad houder slaan, jullie mogen de verwar ming aanleggen in het nieuwe pand van de Amsterdamse Bank en hetjulia- napark is een weelde aan lentegroen Over een paar maanden is er ook de Vacanlie-week weer." „Mmmmmmm" knorde hij. „En ik dacht dat u zo van oliebollen, draaimolens en zuurkramen hield?" „Der is dit jaar geen eens een rerue!" zei hij toen en legde zijn hoofd op de armen om eens flink uit te snikken. „WATzegt u?geen REVUE?" schrok ik. „Alleen maar een tonéélstuk" jam merde hij. Toen heb ook ik mijn kopje op de vlerken gelegd Toen ik het Jan allemaal vertelde begon die naarling honend te sjilpen: Nou, moenou wordt ie goed Elk jaar heeft die meneer van jou ge kermd en gescholdengeklaagd en ge vloekt om die verrekte revuewaar geen tekst voor binnen kwam en waar geen goeie spelers voor warenwaar ze geen muziek voor konden vinden en dat ie niet wist wie de dansen zou instuderen en dat ie er dit jaar ONHER- ROEP EL IJK" niets mee te maken wil de hebben.en nu het werkelijk niet dóórgaatvergeet hij waarempel om naar die prachtige seringenboom te kij ken in zijn achtertuin. Daar snap ik toch niks van hoorV9

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 24