m.et park aan de rivier in ivordintf Veel stadgenoten hebben de laatste tijd vooralsnog op veilige afstand de werk zaamheden gadegeslagen, die werden ver richt op de plaats waar tot voor kort lood sen, opslagplaatsen en fabrieksgebouwen bet vrije uitzicht op de Nieuwe Maas ver hinderden. Het vertrouwde beeld van dit gebied was jarenlang dat van een ietwat sombere en grauwe stadsrand met als het ware een ijzeren gordijn van gebouwen, dat elk contact met het water daarachter on mogelijk maakte. Sedert de werkzaamheden voor de park- aanleg een aanvang namen, is er dagelijks iets merkbaar veranderd. De vrijmoedig- sten onder de nieuwsgierigen hebben waar schijnlijk langs „sluipwegen" de bewaker al eens kunnen verschalken. Zij hebben daar aan de rivierkant bij het Hoofd al iets kunnen opmerken, dat de meeste Schiedam mers eerst met de Pinksterdagen of daarna zullen bemerken, nl. dat onze stad bezig is zich aan de Maas op te sieren als een jong meisje, dat haar keukenschort verwisselt voor een bloemrijke japon tot vreugde van stadgenoot en vreemdeling. Nu op 5 Juni de ingebruikneming van de z.g. wandelstrook als eerste deel van het recreatiegebied langs de Maas een feit is geworden, betekent dit zeker nog niet dat u een lommerrijke of uitbundig door bloe men stralende oirg wing wacht. Daarvoor zullen er nog wel wat seizoenen moeten voorbijgaan. Wat een wandeling langs de rivier hier direct kan schenken, dat is dat bevrijdende gevoel van ruimte, dat de be nauwenis van de stad onmiddellijk doet ver dwijnen. En dan het uitzicht.... Links van u de rivier, altijd wisselend van scha kering met het rusteloos af en aan gaan en komen van de grote en kleine boten, aan de rechterhand de nog ongebonden ruimte van het recreatiegebied „Het Hoofd". On willekeurig heeft uw fantasie zich reeds beziggehouden met de vraag, hoe een en ander zich daar verder zal ontwikkelen. Misschien heeft u ook uw gedachten dan laten gaan over hoe het vroeger was en waardoor het geworden is tot wat we nu kunnen aanschouwen. De vragen zijn gemakkelijk uitgesproken. Misschien zelfs gemakkelijk te beantwoor den nu het zover is. De werkelijkheid van de wordingsgeschiedenis is een andere, een moeizame worsteling, zoals elke geboorte en vernieuwing. Oorzaak en gevolg rijgen zich ook in dit geval tot een lange keten terug in de historie van Schiedam. Laten wij echter niet te ver teruggaan en hier constateren dat een generatie gc- Overzichl irandel- en rijueg langs de Maas.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 7