lie Sehiedamse Gemeenschap MIet kan, ook in Schiedam 97 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP" 6e JAARGANG No. AlGUSTUS 1934 Het plan voor het Gedistillecrdmuseum in de oude Koopmans beurs is door de Raad aanvaard. Ieder, die het goed incent met onze stad kan daar blij om zijn, want het betekent een kans te meer om Schiedam èn als woonstad èn als bezoekobjeet voor vreemdelingen aantrekkelijker te maken, terwijl de industrie, die de naam „Schiedam" in de wereld tot gemeengoed maakte, er voor het eerst een passend instituut mee verkrijgt, waarin de voornaamste elementen voor het nageslacht worden bewaard. Waar de Raad over te beslissen kreeg, was niet meer dan het al of niet verlenen van een principiële goedkeuring om het Gedis- leerdmuseum in de Beurs te vestigen. Het betekende in wezen eigenlijk niets anders dan het geven van redelijke kansen aan de voorbereidende commissie, om tot de inrichting van een derge lijk museum te geraken. Men kan het daarom betreuren dat deze toestemming niet anders dan met de kleinst mogelijke meerder heid kon worden bereikt. Er was immers bij dit project alle aan leiding geweest om van meer inzicht in het Schicdamse belang te getuigen! Gelukkig, dat uit de kring van B. en W. een ander geluid werd gehoord, getuigend van visie en werkelijkheidszin, want is het immers ook niet zo, dat zonder dit plan van een redelijke bestemming van de Beurshal niet kan worden gesproken? Degenen, die op gezette tijden eens warm lopen voor een voor Schiedam nieuw initiatief, is deze ervaring zeker niet nieuw geweest. Bij het ontwikkelen van het zo geslaagde en allerwegen bewonderde Polyantha-project was het aanvankelijk niet anders, wij herinneren ons nog al te levendig de wijze waarop het plan voor het Cultureel Centrum werd getorpedeerd door het ontbreken van de nodige visie en hocvelen staan (nog) niet sceptisch tegen over de ideeën omtrent de ontwikkeling van het nieuwe groenge bied langs de rivier? Vertrouwen in de mogelijkheden van Schiedam, dit is het wat ons maar al te vaak ontbreekt en wat wij juist zo bitter hard nodig hebben. Wanneer Rotterdam z'n Ahoy en 55 op stapel zet, dan is dat beslist niet de wil van de cijferaars en pietepeutcrigen. Wanneer in ettelijke steden van ons land schouwburgen worden gebouwd, dan gebeurt dat beslist niet omdat men er een financieel een slaatje uit denkt te slaan. Sterker nog, wanneer ons gemeente bestuur een groot zwembad-project aan de Raad aanbiedt, of een principebesluit vraagt voor de bouw van een buurthuis in de nieuwe stadswijk Nieuwland, dan is dat beslist niet met het voor uitzicht dat men er straks een flinke inkomstenpost op de begro ting bij zal krijgen. Welke practische motieven ook te berde mogen worden gebracht, hoe gloedvol het ook door de initiatief nemers mag worden verdedigd, in laatste instantie gaat het er maar om of overheid en burgerij er wat in „zien of het project beantwoordt aan zekere idealen. Wat de mogelijkheden van Schiedam betreft, deze zijn groter dan men over het algemeen denkt. De ligging t.o.v. Rotterdam heeft natuurlijk in bepaalde opzichten nadelen, maar schept toch aan de andere kant ook tal van nieuwe kansen. Wij hebben er geen enkel belang bij, op welk terrein ook, een copic van Rotter dam te worden. De grote stad mag talrijke voordelen bieden, daartegenover staan echter ook nadelen, die de kleinere stad dikwijls mist en waarmee zij haar voordeel kan doen. De meeste grote steden met één centrum worstelen b.v. met het probleem van de beperkte capaciteit, met alle bezwaren hieraan verbondenlawaai, dringen, tijdverlies, geen parkeermogelijkheden enz., allemaal factoren, die niet-noodzakelijk bezoek beperken en het zoeken naar andere mogelijkheden, waaraan die bezwaren niet kleven, bevorderen. Dit geldt zowel voor winkels, als restaurants, bioscopen en schouw burgen. Het is moeilijk dit alles in cijfers uit te drukken, omdat zelden blijkt waarom men van leverancier of stamcafé verandert, doch gebleken is b.v. dat vele Zwollenaren liever in het moderne frisse theater van Emmeleroord hun vertier zoeken, dan in de verouderde bioscopen in hun eigen stad. Dat zegt toch wel iets! Waarmee wij dan tenslotte toch nog even willen zeggen dat b.v. een goed geëxploiteerd modern café-restaurant, gelegen aan onze bijna landelijke Maasboulevard, met een uniek uitzicht, goede parkeer gelegenheid, aanlegmogelijkheid voor rondvaartboten en jachten, zonder enige twijfel grote mogelijkheden in zich bergt, 't Is prettig te weten dat er nu ook in de kring van candidaat-exploitanten serieuze belangstelling groeiende is. Wij wachten met belang stelling de verdere ontwikkeling af.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 5