c SCHIEDAM VIERDE Zl, OP BITTER KOUDE A V 10 1. Het was knap koud bij de controlepost in het oude Zakkendragershuisje. Maar meelevende omwoners zorgden voor hete koffie. 2. De controlekaart wordt afgestempeld en verder gaat het weernacht en sneeuw tegemoet 3. Men moest tegen een stootje kunnen om de 9 km lange tocht helemaal uit te lopenin de sneeuw 't Was koud, 't was bitter koud, die avond van de 14e februari, toen 162 Schiedammers de straat op gingen voor een wandeltocht van bijna tien kilometer. Het was zó koud, dat zij er waar schijnlijk nooit aan begonnen waren, als een dronken trompetter niet bijna vijf eeuwen geleden schelle tonen aan zijn instrument had ontlokt. De arge loze lezer zal misschien tevergeefs zoeken naar het causaal verband tus sen beide feiten, maar laten wij dan gauw vertellen hoe deze vork precies in de steel zit. U moet dan weten, dat Rotterdam in 1489 bijzonder veel last ondervond van de krijgslustige Jonker Frans van Brederode, die de stad bezette en zich opmaakte ook het naburige Schiedam te veroveren. Hij was van plan op alentijnsavond bij de Rotterdamse Poort ten aanval te trekken, daarbij gesteund door kapitein Wittenhorst, die met een afdeling huurlingen binnen de stadsgrenzen gereed lag. Kapitein Wittenhorst was daar ge posteerd ter beveiliging van Schiedam, maar in wezen was hij een verrader, een bondgenoot van Jonker Frans. En het lag dus voor de hand dat de Jonker Schiedam makkelijk zou kun nen binnenvallen, als de Kapitein eerst voor de nodige wanorde in de stad zelf had gezorgd. Plet plan zat goed in elkaar. Om 9 uur zou het signaal tot de aanval worden gegeven. Het zou er voor Schie dam dan ook slecht hebben uitgezien, als de signaalblazer zich niet zat ge dronken had en zodoende twee uur te vroeg op zijn trompet blies. Daardoor mislukte de snode opzet, Schiedam ontkwam aan plundering en moord partijen en jarenlang vierde men het

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 10