ZONNEHUIS-PATIËNTEN gaan de Rijn op MEEMWAARS VAN 15 Hoe boos en koud zou onze wereld toch zijn, als er niet van tijd tot tijd van die nieuwtjes waren, die het hart ver warmen en ons mild stemmen. Welnu, hier is zo,n blij bericht de patiënten van het Zonnehuis aan de Boerhavelaan zullen van 31 mei tot 7 juni een grote boottocht gaan maken, de Rijn af tot diep in Duitsland. Niet-Schiedammers zullen pas begrijpen waarom wij dit zo n buitengewoon nieuwtje vinden, wanneer wij verklaren dat de patiënten van het Zonnehuiseen voor een volkomen hulpbehoevend zijn; het zijn voor het merendeel mensen, die geheel of voor het grootste gedeelte verlamd zijn. Deze chronische patiënten zijn verstoken van zeer veel, hoe goed er ook voor hen wordt gezorgd. Zij kunnen zich niet voortbewegen, gekluisterd aan hun bed of stoel slijten zij de tijd, van de ene dag in de andere. een bestaan, waarin slechts zon wordt gebracht door de liefderijke verzorging van het verplegend personeel en het medeleven, dat hun door vele goede mensen wordt betoond. Men kan zich voorstellen, wat een ontzaglijk evenement het voor deze zieken moet zijn (geestelijk mankeren zij geen van allen iets) om naar buiten te kunnen, éven iets anders te zien dan de Boer havelaan, zich te laven aan de prachtige natuur rond de Rijn, de zon en de frisse buitenlucht. Zij zijn er vol van, zij leven reeds nu naar die 31e mei toe, wanneer het grote schip koers zal zetten naar streken, die zij zo langzamerhand als onbereikbaar hadden beschouwd. Het plan voor deze tocht dateert niet van vandaag of gisteren. Er werd voor het Zonnehuiseen jaar geleden namelijk een bazar georganiseerd, die goede financiële vruchten afivierp. Toen aan de patiënten werd gevraagd lioe zij het geld het liefst besteed zouden willen zien, antwoordden zij: „Kunnen wij er niet eens uit met een boot of zo?" Maar toen waren er nog zoveel andere zaken, die ook tot opfleuring van hun monotone bestaan zouden kunnen bijdragen, dat het boot-plan vooralsnog niet verwezenlijkt werd. Men kocht o.a. een prachtig televisie-toestel en ook dat viel natuurlijk in goede aarde. Maar nu, een jaar later, is alles dan toch in kannen en kruiken. Er zal een flink zeeivaardig schip worden gecharterd, zoals ook het Rode Kruis gebruikt voor zijn tochten met patiënten door Nederland. Als het even kan gaan alle 53 verpleegden mee, uiteraard vergezeld van het verplegend personeel en de keuken-staf. Een volle week varen op de Rijnhet zou voor ons al een bijzonder plezierige trip zijn, voor de zieken van het Zonnehuisis het de waarwording van een lang-gekoesterd ideaal! Meid, jó, wat hebben we het koud gehad! Mijn vlerken vroren haast vast an me lijf! En Jan heeft in geen drie weken schoon ondergoed an durven trekken! Honger hebben we gelukkig niet geleden: de politie had in het Balkengat een soort gaarkeuken voor ons klaar gemaakt, 't Was Uit het „Mus" vertaald door Sebastiaan eigenlijk bedoeld voor de water hoentjes, de meerkoeten en de eenden, maar wij, mussen, zijn ook lekker niks tekort gekomen. Nog wel bedankt, politie! „Zie je nou wel," zei Jan. „dat het niet zukke boemannen zijn 1 .en van die revue gaat echt dóór! Mieters he? Ik zou best es ecu keertje mee willen doenopkomen van rechts desnoods van links as 't niet anders kan. En dan midden voor het doek een aangrijpende tekst zéggen, waar de mensen gewoon „kapot" van zijn. Nd de voorstelling allemaal blommen in mijn kleedkamer en een heel grote zak hennepzaad! 0, nee, dat mag niet, want we zijn allemaal amateurs! i Hoeft niet eens zo'n héle grote rol te zijn. de echte toneelmensen zijn ook altijd al blij als ze met een klein tekstje mee mogen doen!!Die zeggen: „Het gaat niet om mijn, het gaat om de geméénschap"

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 15