SCHIEDAMSE C.J.M.V. bereikte leeftijd der sterken 8 Van de vele verenigingen en instellingendie onze stad rijk isy mag de C.J.M. V. zonder ttvijfel een der meest vitale worden genoemd. Opgericht op 1 maart 1886 telde zij zegge en schrijve 12 leden nü, 70 jaar lateris zij uitgegroeid tot een ivaarlijk gigantische organisatie met vele onder-afdelingen en ruim 1100 leden. Het is naar aanleiding van deze 70e verjaardagdat wij een praatje hebben gemaakt met voorzitter H. Meyers en secretaris P. Plaisier, enthousiaste bestuursledendie vrij wel al hun vrije tijd ivijden aan de belangen van de C.J.M. V. Het kostte hun niet veel tijd om ons duidelijk te maken hoezeer hun - vereniging in de loop der jaren met Schiedam en de Schiedamse burgerij is vergroeid. Er gaat vrijwel geen dag voorbij, of er wordt wel in de plaatselijke kranten gerept van de een of andere C.J.M.V.- activiteit. En dat is geen wonder, want er zijn maar weinig stedelijke organisaties, die op zóveel fronten werkzaam zijn. Vandaar ook, dat wij eigenlijk ten onrechte de naam C.J.M.V. gebruiken, officieel wordt altijd gesproken van de Federatie van Schiedamse C.J.M.V.'s, wat al duidt op een samenbundeling van onderling geheel verschillende afdelingen. Zo is er een afdeling voor junioren, een andere voor jonge mannen, een derde voor oud-C.J.M.V.'ers. Er is een aparte sportvereniging (de voetbalclub H.B.S.S.). Er is een muziekgroep (het Tamboer- en Pijpercorps) en met trots kan ook gewezen worden op de Mondaccordeon-vereniging „Bravo". Voorts hebben de astronomen zich gebundeld in de vereniging „Supernova" en wordt er door C.J.M.V.'ers ijverig geacteerd in de toneelgroep O.D.G. En dan zijn wij nóg niet aan het eind van onze opsom ming gekomen, want volledigheidshalve dienen wij ook de aandacht te vestigen op de Ziekendienst en de Zendings commissie. Geen wonder dus, dat het dikwijls moeite kost om alles vlot te doen verlopen. Het doel van de C.J.M.V. is vierledig: men richt zich naar de geestelijke, verstandelijke, lichamelijke en maat schappelijke waarden van het leven, die dan ook gesym boliseerd zijn in de bekende C.J.M.V.-driehoek met de dwarsbalk. Natuurlijk zijn er diverse afdelingen, die nimmer aan de weg timmeren.... dat geldt bijvoorbeeld voor de astronomen-vereniging Supernova en de Zendingscoin- missie. Maar iedere Schiedammer kent het Tamboer- en Pijper corps, dat bij alle mogelijke gelegenheden bijdraagt tot de sfeer en de feestvreugde, zoals dat vele malen is geschied bij de opening van de Vakantieweek. Prachtig werk wordt ook gedaan door de Ziekendienst, die er voor zorgt dat patiënten bij speciale gebeurtenissen extra onthaald worden en ook de Mondaccordeonvereniging „Bravo" heeft al heel wat geslaagde uitvoeringen gegeven, evenals de toneelgroep O.D.G. Karakteristiek „Ons verenigingslevenzo lazen wij in een der vele C.J.M. V.-periodieken, „is bij uitstek geschikt om, wat de moderne samenleving hoe langer hoe meer vergeet, door de vrije jeugdbeweging aan te kiveken: verantivoordelijklieidsbesef van de een jegens de ander in een kleine, overzichtelijke ge meenschap; het vormen van een zelfstandige mening zonder zich door de massale opinievorming te laten meesleuren, het bijbrengen van de eerste beginselen van staatsburgerlijke vorming als grondslag van een democratisch bestel en dit alles, voor ivat de Christelijke vrije jeugdvorming aangaat, door ernstig zoeken naar wat de Bijbel ons op deze terreinen voorhoudt, door onderlinge discussie en zo nodig door de voorlichting van deskundigen Men ziet hoe ernstig de C.J.M.V.'ers het met hun idealen nemen en misschien ligt daarin ook wel de verklaring van het feit dat zelfs in deze tijd van geestelijke leegte en on verantwoordelijkheid bij de jeugd, het aantal leden nog steeds groeiende is. Op een gegeven moment waren er zelfs zóveel, dat de gymnastiekvereniging DOK in haar geheel uittrad en zelfstandig haar eigen weg ging, hoe hecht de band met de moeder-organisatie ook bleef. Dit behoeft geen ver wondering te wekken, want alleen DOK telt al ver over de duizend leden! De Schiedamse C.J.M.V. heeft in de zeventig jaren van haar bestaan vele bekende stadgenoten als lid gehad. De huidige wethouder van Gemeentewerken, Th. J. L. v. d. Berg, was vroeger een trouw C.J.M.V.'er, evenals zijn voorganger H. v. d. Kraan. Ook gemeente-secretaris Post komt uit het C.J.M.V.-milieu en zo zijn er in de raads fracties van de A.R. en de C.H.U. wel meer te vinden. Organisatorisch draait de C.J.M.V. als een goed-ge- oliede machine. Er zijn afdelingen in de 6 kerkelijke wijken en in Kethel. Men heeft van het pand Sursum Corda in de Nieuwstraat een allerplezierigst hoofdkwartier gemaakt en typerend is, dat de leden zelf f 1.500,bijeenbrachten om de kosten van meubilering, verwarming en licht te dekken. Zeventig jaar de leeftijd der sterken, thans bereikt door deze zéér sterke organisatie. Als u dit leest heeft het bestuur reeds gerecipieerd, zijn er feestavonden gehouden en gaat men al weer rustig verder met het werk, dat zo'n diepe betekenis heeft voor allendie er direct of indirect bij be trokken zijn. W. O. DUYS

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 8