20-jaar oud wereldrecord Schiedams zwemslertje breekl O O o 9 De zaterdagavond van de 3e maart 1956 zal in de ge schiedenis van de zwemsport geboekstaafd blijven als de avond van Cockie Gastelaars, een Schiedams meisje met een vrolijk blozend gezicht, dat in één minuut en v er twee- tiende seconde klaarspeelde, wat twintig jaar lang een on mogelijkheid had gelekende verbetering van het beroemde wereldrecord 100 meter vrije slag van Willy den Ouden, dat deze sportheldin in 1936 met 1.4,6 uitermate scherp had gesteld. In een race tegen Greetje Kraan, die door de toeschouwers in het berstensvolle Sportfondsenbad van Amsterdam adem loos werd bekeken, slaagde de Schiedamse er in zó ongeloof lijk snel haar baantjes te trekken, dat de chronometers van de tijd-waarnemers op 1.4,2 stil bleven staan. Héél even was het doodstil in en om het grote binnenbassin. Toen greep de heer E. van Es, directeur van het bad, de microfoon om met van emotie trillende stem het publiek het grote nieuws mede te delen. Er brak een oorverdovend tumult los, zoals er zelden in een zwembad te horen is geweest. Even later stond Cockie met een tuiltje rood-witte bloemen bij de bestuurstafel om prijzen en gelukwensen in ontvangst te nemen. En de dag daarop stond in alle kranten van de wereld, dat een meisje uit de Nederlandse stad Schiedam gepresteerd had wat sportkenners voor schier onmogelijk hadden gehouden Cockie Gastelaarshet is een naam, die tot voor kort zowel binnen als buiten Schiedam weinig bekendheid genoot. Nederland is altijd rijk geweest aan snelle zwem sters en men moet al hijzonder snelle tijden maken om in de schijnwerpers van de publieke belangstelling te komen. Maar toen Cockie op een goede dag de 100 meter vrije slag onder de 1 minuut 10 seconden had gezwommen, toen kreeg iedereen aandacht voor deze charmante bakvis met haar olijke lach en haar wapperende haarlok over het hoge voorhoofd. Toen ging men beseffen, dat deze wilskrachtige sportvrouw mogelijk nog veel méér in haar mars zou hebben. Cockie dacht er zélf al niet anders over. 's Avonds be zocht zij de MULO en nam zij typelessen, maar in de morgenuren trainde zij trouw en hard onder leiding van Jan Plomp, de trainer van de Schiedamse Zwem Club en 's middags oefende zij niet minder ijverig onder leiding van Dries Pcute, de bondstrainer van de KNZB. De resultaten mochten dan ook gezien worden. Steeds sneller In november 1955 zwom zij de 100 meter al in 1.8,1 sec. Een paar weken later mocht zij mee met een zwemploeg naar Moskou en daar noteerde men 1.7,2 voor haar. Weer iets later, in Antwerpen, werd het al 1.7,1 en toen ging het voortdurend sneller. Op 17 december was haar tijd al gedaald tot 1.6,2 en op 7 januari liet zij in Rotterdam 1.5,5 voor zich afdrukken. „Allemaal dank zij Peute," vertelt Cockie nu, „hij was het, die mij de juiste techniek van het zwemmen wist bij te brengen." O O Geen wonder, dat zij zich steeds meer ging toeleggen op verbetering van Willy den Oudens fameuze wereld-record, dat al bijna twintig jaar lang stand had gehouden. Nóg feller trainde zij, nog meer aandacht besteedde zij aan een juiste verdeling van haar krachten, aan het inzetten van de eindsprint, aan het werk van benen en armen en aan de ademhaling. Thans is het einddoel bereikt en weet heel de wereld dat zij, Cockie Gastelaars, dat haarscherpe record van Willie den Ouden met liefst vier-tiende seconde verbeterde. Nota bene in hetzelfde zwembad als waar het gevestigd werd, die gedenkwaardige avond van de 27e februari 1936. Wereldberoemd Cockie is op slag wereldberoemd geworden. Maar ze is er bescheiden bij gebleven, zoals alle bewoners van de Julianalaan kunnen bevestigen. Ze houdt van dieren en van waterpolo en ze vindt het reusachtig fijn, dat zij door haar zwemprestaties zoveel mooie reizen kan maken. In Moskou is ze al geweest en in Londen, in Antwerpen, in Duitsland.... en straks zal ze stellig deel uitmaken van de Nederlandse zwemploeg voor de Olympische Spelen in Melbourne. Dat is héél wat voor een jonge vrouiv, die haar grootste vreugde beleefde aan het feit, dat zij direct van ganser harte werd geluk gewenst door Willy den Ouden, de sportzuster, wier record zij zo verbluffend mooi verbeterd had! Zonder twijfel zal Cockie Gastelaars er nog dikudjls toe bijdragen, dat de naam Schiedam op veler lippen komt, ivij zijn trots op deze jonge sport-ambassadrice onzer stad! W. O. DUYS

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 9