BESCHERMEN IS MENSEN BESCHAVEN 51 De plaatselijke afdeling van de Vereniging tot Bescherming van Dieren bepaalt zich niet al leen tot het voorkomen van dierenmishandeling maar verricht ook prak tisch werk. In de poli kliniek aan de Broersvest worden door de dierenarts per jaar ruim 500 dieren A geholpenterwijl thans ook de plannen tot het V stichten van een dieren- asyl kunnen worden uit gevoerd. Het woonhuis van het vroegere abattoir is door de gemeente aan de afdeling voor dit doel afgestaan en binnenkort hoopt men hier een asyl te kunnen openen voor zwervende honden en kat ten en voor vogels die ergens gewond of uitgeput worden aangetroffen. Het zal dit jaar 35 jaar geleden zijn, dat de afdeling Schiedam van de Vereniging tot Bescherming van Dieren werd opgericht. Dit is op zichzelf geen jubileum, dat aan leiding geeft tot veel hulde-betuigingen en een uitvoerige herdenking. Maar toch is er alle aanleiding toe, enige aan dacht aan dit jubileum te besteden. Niet alleen, omdat ter gelegenheid hiervan de jaarvergadering van de Neder landse Vereniging te Schiedam zal worden gehouden, maar vooral ook, omdat er in die periode zoveel is ver anderd wat betreft de houding van de Schiedammers ten opzichte van het dier. Vroeger, dit moet openhartig worden, bekend, was de toestand wat de dierenbescherming betrof, in onze stad bedroevend. Schiedam stond teen bij de dierenbeschermers in een slecht blaadje. Nu is dat totaal veranderd en is de situatie, vergeleken bij andere plaatsen in ons land, nor maal. Deze vooruitgang is voor een belangrijk deel te danken aan het werk van de plaatselijke vereniging, die vooral de laatste jaren hard heeft gewerkt om ieder een juist begrip bij te brengen van de houding die de mens moet innemen ten opzichte van zijn mede-schepsel, het dier. Een bewijs van de grote activiteit van de afdeling is wel de stijging van het ledental. Bij de oprichting werd be gonnen met 46 leden, langzaam groeide dit aantal tot ongeveer 100, op welk getal het vele jaren bleef staan, doch nu bedraagt het niet minder dan 700 en het stijgt nog gestadig. Hoe de veranderde instelling van de Schie dammers ten opzichte van het dier is, heeft men dc af gelopen winter duidelijk kunnen constateren, toen de afdeling van Dierenbescherming ongevraagd medewerking kreeg van alle kanten om de hongerende vogels in het balkengat, bij het pompstation, in Kethel en op enkele andere plaatsèn van voedsel te voorzien. De Duitse wijs geer Schopenhauer heeft gezegd, dat wie wreed is voor dieren geen goed mens kan zijn. Het is daarom verheugend, dat er in onze stad vrijwel geen dierenmishandeling meer voorkomt, in 1955 werd slechts één proces-verbaal op gemaakt, terwijl de medewerking van het publick over het algemeen zeer groot was. Gelukkig ook hebben we de periode voorgoed achter de rug, waarin algemeen werd gedacht, dat dierenbescher mers „halfzachten" waren, die sentimenteel alle dieren in de watten wilden leggen. Dieren beschermen is mensen beschaven, heeft de bekende Meester Constantijn gezegd. In een moderne, beschaafde maatschappij behoort ook zeer zeker geen dierenmishandeling meer voor te komen. En als de inspecteur van de Schiedamse afdeling in zijn laatste jaarverslag vertelt, dat er in onze stad altijd nog voerlieden zijn, die van hun paard een machine maken en de zweep niet met rust kunnen laten, dan valt hieruit alleen maar te concluderen, dat ook dit zo spoedig mogelijk afgelopen moet zijn en dat wij allen de plicht hebben er aan mee te werken, dat ook deze mensen inzien, dat het dier recht heeft op een „dierwaardig" bestaan. Het is te wensen, dat bij de viering van het volgende lustrum van Dierenbescherming in het verslag kan worden vermeld, dat geen overtreding of verkeerde handelwijze ten opzichte van een dier werd geconstateerd. A. T.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 7