HERMES-DVS we KAMPIOEN 80 Hotel Beyersbergen heeft zondagavond 3 juni staan wankelen op zijn grondvesten. Maar dat mag geen ivonder heten, ivant Beyersbergen is sinds jaar en dag zo n beetje het hoofdkwartier van Hermes-D VS. En Hermes, die bijna 75-jarige vereniging van voetballers en cricketers, was kampioen gewordenglorieus kampioen van de le klasse B van het betaalde voetbal. Daarom puilde het bejaarde hotel bijna uit van de mensen en de bloemen en werden er evenveel speeches afgestoken als bij een verkiezings congres. Ja, heel Schiedam wist dat de blauwhemden van de Damlaan de vlag in top hadden gehesen. Men wist het nog voor de radio er met een woord over gerept had, maar goed nieuws doet snel de ronde. Trouwens, er waren niet minder dan 20 volgeladen bussen naar Hilversum gereden, waar een legioen van trouive Schiedamse supporters Hermes met 30 hielpen winnen van Het Gooi. En het kampioenschap was nog geen feit, of alle telefonische verbindingen van Hilversum met Schiedam stonden al roodgloeiend! Laten we onmiddellijk vaststellen dat Hermes-D\ S dit kampioenschap dubbel en dwars heeft verdiendHet eerste elftal heeft altijd tot de sterkste teams van Nederland behoord en speelde sedert 1928 onafgebroken in de hoogste afdelingen. In 1952 werd zelfs op een haartje na het lands kampioenschap in de wacht gesleept. Maar na de zomer van 1954 ging er iets mis. Niet alleen bij Hermes, maar in vele verenigingen die met droefheid geslagen waren toen het semi-professionalisme in Nederland werd aanvaard. Voetballen werd mede een kwestie van geldverdienen en Hermes verloor daardoor al direct drie voortreffelijke spelers: de gebroeders Heijster en Osterholt, later nog gevolgd door Melief. Natuurlijk was dit niet bevorderlijk voor de prestaties van het eerste elftal en voor men het wist was het seizoen 1954-1955 al zowat afgelopen en stond HDVS moederziel alleen onderaan de ranglijst. Degradatie was niet te vermijden en zo startten de Damlaners in september 1955 in de eerste klasse B, zonder al te veel hoop op spoedige terugkeer naar Neerlands hoogste voetbalmilieu. Maar ziet.... het elftal leek een radicale verjongingskuur te hebben ondergaan en er werd veel beter gespeeld dan het voorafgaande seizoen. Aange kochte spelers, zoals Broeders en v. d. Burg, ontpopten zich als prima krachten. Oudere getrouwen, zoals v. d. Tuyn en Schenk, ontwikkelden een nieuw enthousiasme, dat wel dadig aandeed. Tot verbazing van vriend en vijand stond Hermes-D^ S na verloop van tijd bovenaan de ranglijst. En daar heeft de ploeg zich niet meer van laten verdringen, al duurde het tot die enerverende zondag 3 juni voor het kampioenschap dan toch heus een voldongen feit was. Wéér barstte in Schiedam de feestvreugde los, zoals dat in 1949 gebeurd was bij het landskampioenschap van SVV en zoals dat in 1952 was geschied, toen Hermes afdelingskampioen werd door Sparta in een enerverende beslissingswedstrijd te kloppen. Vreugde klonk in de stem van Mr. P. van Bochove, de wethouder van Financiën en Sportzaken, die zelf jarenlang voorzitter was van de triomfantelijke vereniging. Blijdschap bleek uit de rede van de heer E. A. Leenderts, de voor zitter van de Schiedamse Bond voor Lichamelijke Oefening. En dan was er een eindeloze serie felicitaties, namens concurrerende clubs uit dezelfde afdeling, namens stad genote SVV, namens scheidsrechters en supporters. Hermes-voorzitter, H. J. Beyer, kwam haast adem tekort om allen uit de grond van zijn hart te bedanken. Maar hij blikte ook in de toekomst en voorspelde nog betere resulta ten. Dat zal dan voor een groot deel afhangen van het verloop van de promotiewedstrijden. Dit behaalde kampioenschap geeft Hermes-DVS namelijk het recht om met de twee andere eerste-klas-kampioenen, RHC en KFC, de strijd aan te binden tegen de twee nummers 9 uit de hoofdklassen. Met z n vijven gaat het daarbij om slechts twéé plaatsen in de Ere-Divisie van de K.N.V.B. Als Hermes evenveel strijdlust en voetbalkunde aan de dag legt als tot nu toe, dan is de kans niet gering dat Schiedam volgend seizoen weer vertegenwoordigd zal zijn op het hoogste voetbal-niveau. De promotie-wedstrijden beloven zóveel aandacht te trekken, dat Schiedam geen enkel voetbalveld bezit dat groot genoeg is om alle belang stellenden te herbergen. Vandaar dat het Feyenoord- stadion wordt gehuurd. Maar dat tienduizenden stadgeno ten de Maasstad zullen binnenvallen met ratels en blauw witte vlaggetjes, dat staat wel vast! D. iti.i ni: VOORPLAAT Moeten we nog enig commentaar geven bij deze prachtige foto van de Oude Kerk gemaakt door A. Meulstee? Schoonheid ligt ook vaak verbor gen in details en wie daar oog voor heeft, gaat iedere dag weer met vreugde door onze stad, omdat hier zo veel schoonheid ver borgen ligt.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 16