De Miniaturen reeks groeit! MEEMWAARS VAN 81 ,,Wat is het jammer, dat er geen boek met de uitvoerige geschiedenis van Schiedam bestaat", hoorden we laatst iemand verzuchten. Dat is inderdaad jammer, maar. wat niet is, kan komen. Zoals men elders in dit nummer kan lezen, heeft onze stad nog maar sinds enkele jaren een archivaris die een volledige dag taak heeft in het beheren van het ar chief. En voor het beschrijven van de volledige historie van een belang rijke stad als Schiedam steeds is ge weest, een stad bovendien met een zeer apart sociaal en economisch leven gedurende een groot deel van de geschiedenis, heeft men nu eenmaal alle gegevens nodig die er zijn. Die dan bekend moeten zijn, moeten zijn door gewerkt en in kaartsystemen vastgelegd. Het schrijven van een uitvoerige en goed gefundeerde geschiedenis van Schiedam is geen opgave waar men niet al te licht over moet denken! Maar. aan de geschiedschrijving van onze stad wordt gewerkt. Boven dien op een uiterst originele en attrac tieve wijze. Op initiatief van het ge meentebestuur geeft de Schiedamse Gemeenschap de reeds algemeen be kend geworden „Schiedamse Minia turen" uit, kleine boekjes van circa veertig pagina's met enkele bladzijden illustraties, die een onderdeel van de geschiedenis behandelen. Het is de bedoeling deze serie steeds meer uit te breiden, zodat men tenslotte door deze boekjes samen een vrij volledige geschiedenis van Schiedam heeft ver kregen. Het is dan eventueel mogelijk op vrij eenvoudige wijze alle op die manier verzamelde gegevens samen te vatten in één groot werk. Van deze miniaturen zijn reeds drie verschenen, nl. „Stedelijke Archief- zorg en Stadsgeschiedschrijving", „Het graf van St. Liduina, „die Maghet van Scyedam"en „Het Weeshuis der Hervormden", alle drie geschreven door de Rijksarchivaris A. van der Poest Clement, die archi varis van Schiedam is geweest en het laatste boekje schreef in samen werking met de binnenregent van „De Lindenhof", J. Ritsema van Eek. Nog dit jaar zullen vermoedelijk weer drie boekjes aan de serie worden toegevoegd. Allereerst een deel over „De opkomst van de Arbeiders beweging in Schiedam", door D. Kedde. Ook wat dit onderwerp be treft heeft Schiedam een geheel eigen plaats in ons land ingenomen en de geschiedenis van de arbeidersbeweging een uitermate belangwekkend onder werp voor ieder die zich interesseert voor politiek, economie en sociologie is hier dan ook niet gelijk aan de ontwikkeling elders in ons land. De stadsarchivaris, P. Th. J. Kuyer zal een studie publiceren over de kermis in ons land, vooral in verband met de strijd om het wel of niet voortbestaan van dit volksvermaak, een zeer belang wekkend tnderwerp uit sociaal en economisch oogpunt. Tenslotte krijgt de geschiedenis van de scheepvaart en scheepsbouw een beurt in een uitgave over de zeilvaart van de vorige eeuw, geschreven door Anno Teenstra. Dit onderwerp is ook actueel in ver band met het komende Vakantie- feest dat immers in het teken van scheepvaart en scheepsbouw zal staan. De drie nieuwe deeltjes kunt u nu reeds bestellen, zowel bij de boekhan del als op het bureau van De Schie damse Gemeenschap en op het Stede lijk Archief. Ook de drie reeds ver schenen deeltjes zijn nog verkrijgbaar. De prijs is laag gehouden, nl. f 1,75 per stuk. #.Y;: De heer en mevrouw Mos-Kwetter hebben de eer u kennis te geven van de geboorte hunner vier dochters: Amalia Petronella Henrica Jacoba Dorothea Johanna Isidora Olibolia (onstanza Loopinaardora Margretha Eleonora Anna Hubertina Wij noemen haar; Pluis, Kwiekje, Koosje en Stinkie Ja, lieve lezer, de laatste die uit het ei kroop hebben we Stinkie genoemd, omdat Jan aldoor ge zegd heeft „Die ene wordt toch niks". Uit het „Mus" vertaald door Sebastiaan Mijn luie leventje is nu weer voorbij. Jan zit de formulieren voor de kinderbijslag in te vullen en ik vlieg me mager voor voed sel. De mensen strooien genoeg in de tuintjes beneden, daar niet van, maar de kleine krengetjes hebben zo vreselijk veel nodig en bovendien houd ik telkens mijn hart vast voor die gemene rooie kater. En jullie hebben straks weer verkiezingen he? Heerlijk hoor, want daarna wordt alles ge weldig goed! Op welke lijst U stemt, blijft geloof ik, precies hetzelfde, want ze beloven alle maal meer welvaart, meer wonin gen, meer Nationale feest- en gedenkdagen en meer slag roomtaarten voor iedereen" Nou, ik ga maar weer.... hoort U ze piepen, de lieverdjes, boven onder de pannen?

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 17