Êke Sehiedam Gemeenschap Schiedam homt in beweging 69 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP" 8e JAARGANG No. 4, JUNI 1956 Het is nog niet zo erg lang geleden dat wij, eveneens in deze kolommen, de verzuchting hebben geuit, dat goede initiatieven die toch in Schiedam in de loop der na-oorlogse jaren evengoed geboren zijn als elders, moeilijk tot uitvoering waren te brengen. Het is ons dan ook een pak van het hart, dat wij nu eens een ander geluid kunnen laten horen. Er zijn nl. redenen om aan te nemen, dat zelfs verschillende voor onze stad aantrekkelijke plannen niet gedoemd zullen zijn plannen te blijven, maar dat er een redelijke kans bestaat dat Schiedam eerlang verrijkt zal worden met enige instellingen of inrichtingen, met welker tot standkoming het algemeen belang zeer gediend zal zijn. Nu dient men er zich wel bewust van te zijn, dat geen enkel plan met enige draagwijdte verwezenlijkbaar is, zonder dat het een zeker rijpingsproces heeft doorgemaakt, dat nog wel eens lang kan duren. Zulke plannen moeten groeien, eerst bij de initiatiefnemers en in hun onmiddellijke omgeving, later moeten zij in steeds bredere kring gaan leven en tenslotte moet het belanghebbende gedeelte van de burgerij er zich zo in vastbijten, dat verwezen lijking niet is tegen te houden. Het is dus van de aanvang af dat er veel over de plannen geschreven en gepraat wordt. Op welke initiatieven nu hebben wij het oog? In de allereerste plaats op het streven om hier ter stede een soort hal te bouwen, ruim van afmetingen en voorzien van potium en toeschouwersruimten en van allerlei andere nuttige attributen, w7aarop wij hier niet nader zullen ingaan, omdat zij in het kader van dit artikel niet ter zake doen. De bedoeling is om hier massa-manifestaties (binnenshuis) te kunnen organiseren op elk gebied: het moet dus evenzeer mogelijk zijn hier sport- demonstraties in groot verband te houden, als volksconcerten en tentoonstellingen. Wij noemen dit initiatief, waaraan in de boezem van de Gemeen schap hard gewerkt wordt, het eerst, niet omdat dit plan dichter bij zijn verwezenlijking zou zijn dan de andere initiatieven, die wij op het oog hebben, maar omdat aan deze hal het dringendst behoefte bestaat en omdat vrijwel de gehele burgerij er mee ge baat is, dat juist dit plan doorgang vindt. Gaat ieder dat goed beseffen, dan komt die hal er. Dit staat als een paal boven water. Het tweede initiatief, dat wel een heel eind op dreef is, is het café-restaurant, dat de sluitsteen moet gaan vormen van onze onvolprezen Maasboulevard. Behalve de Gemeenschap heeft voor dit object vooral ons gemeentebestuur grote belangstelling aan de dag gelegd, ons inziens terecht, ook omdat een gezellig rustpunt op misschien wel het mooiste punt van de rivier tussen Rotterdam en de Hoek zeer bevruchtend moet werken op het vreemdelingenbezoek aan onze stad, waaraan thans nog moeilijk een richtlijn is te geven die ten volle bevredigt. De ijverige direc teur van V.V.V., de heer Van Lohuizen, die al zovele vreemdelin gen van adviezen heeft voorzien, kan hierover meepraten! De gemeente en een grote brouwerij hebben elkaar al gevonden. Ook het bedrijfsleven heeft het jawoord gegeven, zodat verwacht mag worden, dat binnen niet al te lange tijd de eerste paal kan worden geslagen voor een voor Schiedam zeer representatief gebouw. Tenminste als de bouwstop dit voor de ontwikkeling van onze stad zo belangrijke bouwwerk niet met haar veto treft. Het derde en laatste initiatief, waar wij op deze plaats ook enige aandacht aan willen wijden en dat eveneens goede kansen maakt tot uitvoering te komen, is dat hier ter stede een Nationaal Gedistilleerd Museum zal worden gevestigd. Wij behoeven wel niet te zeggen hoe belangrijk het voor onze stad is, dat de interessante geschiedenis van de zo specifiek Schiedamse industrie, die niet alleen in de stad zelf, maar ook voor een wijde omgeving een dominerende rol heeft gespeeld, in een hier gevestigd Nationaal Museum wordt vastgelegd. Het voorbereidend comité heeft inntiddels niet stilgezeten. Het heeft zich beraden, daarbij voorgelicht door de deskundige op dit gebied, de heer C. Kramers, hoe dit museum in grote trek ken zou moeten worden ingericht, om een goed historisch beeld te geven: men heeft een deskundige laten taxeren welk bedrag met de opbouw en inrichting gemoeid zou zijn; men heeft ten slotte een beroep gedaan op industrie en particulieren om het begrote bedrag bijeen te krijgen en men is daarin geslaagd. Het woord is nu aan het gemeentebestuur, dat de voorlopige toezegging, behelzende dat op de benedenverdieping van de ge restaureerde Koopmansbeurs zozeer geschikt voor dit doel- onder zekere voorwaarde zou kunnen worden gerekend, nog in een definitieve zal moeten omzetten, waarna met volle kracht gestart kan worden met de opbouw zelf, die geheel passend moet worden gemaakt voor de ruimte die daar geboden wordt. Het is zeer te wensen, dat geen dezer drie initiatieven vóór de eindstreep verongelukt. Het moge immers de schijn hebben, dat hal en café-restaurant en museum weinig met elkaar gemeen hebben, in feite vullen zij elkaar wel degelijk aan en kan de een de exploitatie van de andere in gunstige zin beïnvloeden. De hal om daarmee maar weer de rij te openen zal o.m. sport- en muziekverenigingen gelegenheid geven ook ter plaatse landelijke concoursen te organiseren. Een aanvullend bezoek aan het museum en tot slot een gezellig diner aan de steeds fascinerende rivier kan het bezoek aan Schiedam dan tot een evenement maken, waaraan tallozen vooral zij die uit waterarme streken komen met enthousiasme zullen terugdenken. Tevens zal er voor touringcar-bedrijven dan meer aanleiding zijn Schiedam in hun rondritten te betrekken, waarbij dan het museum de directe aanleiding tot het bezoek kan zijn en de hal gelegenheid kan geven om in massa de lunch te gebruiken. Tenslotte kan het Maasboulevard-restaurant weer vele bezoekers endosseren naar het gedistilleerd museum en omgekeerd, aldus elkaar propagerend, waarvan Schiedam als zodanig en de midden stand in het bijzonder de vruchten zullen plukken. Indien wij dus van elk object het beste maken wat er van te maken valt, dan behoeft er niet aan te worden getwijfeld, of onze V.V.V., die juist op tijd werd opgericht, krijgt de handen vol. Maar men behoeft dan ook niet met de mond vol tanden te staan: het kan dan met recht uitroepen „Komt naar Schiedam" met de zekerheid, dat ieder voldaan huiswaarts zal keren. r.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 5