Schiedamse Gemeenschap 70 Bureau: PlantageSchiedamtel68043 Ere-voorzitter: Mr. J. W. Peek, burge meester van Schiedam. Dagelijks bestuur: M. Holl, voorzitter; F. A. de Wolff, secretaris; A. de Groot, penningmeester; G. W.van Bergen Walraven, K. J. Heij- boer, A. L. J. Kunze, Mr. H. A. M. Roelants, leden. Bestuursraad: N. J. J. van Baarle, B. v. d. Berg, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, M. den Boer-Bijl, C. Brunt, Ir. W. E. Hoek, Drs. K. W. van Houten, L. Kamp, C. Landsbergen, E. A. Leenderts, mej. A. E. D. Noordegraaf, W. C. Oranje, D. Schwagermann, A. M. Sunderman, B. Vincent. Redactie-commissie: M. Holl, W. 0. Duys, P. Groenendaal, A. Teenstra en B. Vincent. Aan dit nummer werkten mee: W. Duys, Mr. H. A. M. Roelants, Sebas- tiaan, Luuk Scholten, A. Teenstra en D. v. d. Zee. inhoud: Pag. Schiedam komt in beweging69 Sectie Halt 70 Grutto-grut-o-grutto 71 Een springlevend stofnest 72-73 Nautische Fotowedstrijden 74 Driekwart eeuw Toonkunst 75 Litho 76-77 Jeugdherinneringen van het knusse Schiedam 78-79 Hermes-D.V.S. werd kampioen 80 Bij de voorplaat 80 De Miniaturenreeks groeit! 81 Burgerdagboek82-83 Wiet je Kwetter 81 Abonnemen ten f 3,per jaar of f 0,35 per nummer, voor buiten Schiedam f 3,25 (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Gemeenschap). A dvertenties: Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141, Schiedam, tel. 69300. Giro 5858. Vijf jaar geleden werd in onze stad de plaatselijke afdeling van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heropgericht. Voor 1940 had ze ook met veel succes in Schiedam gewerkt, maar de bezetting maakte daar een einde aan. Nu werkt het Instituut weer vijf jaar en ze doet dat met toenemend succes. Dat blijkt wel uit het ledental, dat bij de her oprichting zestig bedroeg en nu al de vierhonderd is gepasseerd. En het groeit gestaag door, wat vooral een gevolg is van de speciale organisatie- en werkmethodes die door het bestuur worden gevolgd. Waar deze speciale methodes precies uit bestaan, is moeilijk in enkele woorden uit te drukken. Zoals de naam reeds aangeeft, is het doel van het Instituut de leden te „ontwikkelen". Dat wordt echter ook nagestreefd door talrijke andere verenigingen, zoals bijvoorbeeld de Maatschappij tot 't Nut van het Algemeen en de Volksuniversiteit. Maar bij het Instituut gaat men niet zozeer van het standpunt uit, dat men, om dit doel te bereiken, de leden iets moet „leren", doch dat het al voldoende is, indien men hun belangstelling wekt. De voordrachten en lezingen die het houdt, zijn daar om ook anders gericht dan die men over het algemeen gewend is aan te horen. Bovendien houdt men die bij voorkeur in kleine groepen bij iemand thuis. Het grote voordeel van deze „huiskamerbijeenkomsten" is, dat de aanwezigen er veel gauwer toe komen vragen te stellen of in debat te gaan. Ze hebben dan niet het gevoel van „het woord te moeten voeren zoals dat in een zaal het geval is, maar huiselijk mee te doen aan een gesprek. Ook op het gebied van de kunsten wordt een andere methcde gevolgd dan door bijvoorbeeld de kunstkringen. Door een deskundige wordt op zo n avond een bepaald aspect van de kunst behandeld, gezien ook in de sociale en economische sfeer. Zo werd het vorige jaar ter gelegenheid van de Bali- tentoonstelling in het Stedelijk Museum een causerie gehouden door de schrijver Jef Last, die daarbij niet alleen vertelde over de Balinese kunst, doch ook over het leven op Bali, de sociale verhoudingen, de religie die een sterke invloed had op de kunst, enzovoorts. Op deze wijze wordt ook het natuurvriendenwerk opgevat. Men maakt excursies eventueel voorafgegaan door een gezamenlijke praatavond onder leiding van een deskundige die eerst een inleiding houdt en heeft dan alle gelegenheid zijn belangstelling te richten op ieder onderdeel dat men zelf uitkiest. Wie alleen belangstelling heeft voor bloemen, kan aan de deskundige leiders alles vragen wat hij wil weten en hetzelfde geldt voor de liefhebbers van vogels of van insecten. Bovendien wordt altijd getracht de deelnemers aan zo'n excursie tot een groep goede vrienden en kennissen te vormen, door gemeenschappelijk onder weg op een mooi plekje ergens te pleisteren, zelf thee te zetten en samen spelletjes e.d. te doen. Voor velen heeft deze werkmethode van het Instituut grote bekoring. Daar komt nog bij, dat het Instituut een internationale organisatie is, die zowel in ons land als in het buitenland over een groot aantal clubhuizen de beschikking heeft, waar men tegen uiterst lage prijzen (zelfs wel voor dertig cent per overnachting!) kan logeren. Velen maken tijdens hun vakanties dan ook gebruik van de goedkope gelegenheid die deze club huizen bieden. In aansluiting daarop worden ook weer cursussen gegeven, zowel in de moderne talen als over andere landen en volken. Door de combinatie van deze excursies, praatavonden, lezingen, enz. bereikt men dan, dat de leden in het buitenland niet alleen meer genieten van de natuur, maar ook meer opsteken van hetgeen ze zien en ervaren, doordat ze zich vooraf op dc hoogte hebben gesteld van allerlei bijzonderheden van land en volk dat ze bezoeken. Al met al is het werk van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling niet alleen zeer uitgebreid en veelzijdig, maar ook verbazend belangwekkend, juist door de gevolgde methodes. Dat deze succes hebben, wordt door het groeiende ledental wel bewezen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 6