lie Sehiedamse Gemeenschap Hei school-buitenhuis is hl aar 93 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP" Se JAARGANG No. 5, JULI 1956 De recreatie voor de snelgroeiende bevolking van „randstad Holland" is een kwestie waar de laatste jaren veel over is geschreven en gesproken. Volgens de opvat tingen van leidende figuren uit verschillende organisaties op het gebied van toerisme en natuurbescherming besteedt de regering daar te weinig aandacht aan, wat tot gevolg zal hebben, dat na verloop van tijd de weinige recreatie gebieden in het westen van ons land meer dan tjokvol zullen zijn. Wie op een mooie dag het strand van Hoek van Holland bezoekt, krijgt daar nu al een idee, hoe het straks overal gaat worden Gelukkig wordt er wel iets gedaan om het aantal recreatie gebieden te vergroten. Zoals men elders in dit blad kan lezen wordt alles in het werk gesteld om over enkele jaren langs de Brielse Maas een prachtig recreatie-terrein ge reed te hebben. Maar ons gemeentebestuur, dat actief meewerkt aan het ontsluiten van het Brielse Maas-gebied, heeft ook een ander plan ten uitvoer gebracht, dat niet genoeg gewaar deerd kan worden. Zeer terecht heeft men de snelle groei van de stad niet alleen met vreugde gadegeslagen, maar ook met bezorgdheid, omdat een dergelijke snelle groei de mogelijkheid voor de kinderen verkleint, de zo hoog nodige frisse lucht en het sterkende zonlicht te kunnen opdoen. Het „terug tot de natuur" van Rousseau wordt voor de mens-van-nu meer en meer een onmogelijkheid, maar al zouden we een dergelijke algehele terugkeer ook niet meer wensen, voor de kleine, opgroeiende mens is contact met de natuur een absolute noodzakelijkheid. Iedere volwassene die zijn jonge jaren „buiten" heeft doorgebracht, ziet wel heel duidelijk, wanneer hij later in een stad gaat wonen, wat de jeugd daar mist! Wat weet een stadskind van stekeltjes die in helder slootwater hun nestjes bouwen, van de metamorphose van een gelei achtig balletje via „dikkoppie" tot kikker; hoe zal het de vreugde leren kennen van het beluisteren van de nachte gaal; wat weet het van het vlechten van koninginne- kroontjes van Pinksterbloemen of van het feest van een roverspel in een bos of hooiland? Uit het besef dat de stadsjeugd zoveel mist en dat het uit pedagogisch oogpunt gezien beslist noodzakelijk is kinderen in aanraking te brengen met de natuur, is de gedachte gegroeid in een natuurschone streek een school-bui- tenhuis te stichten voor de Schiedamse jeugd. Dat plan is nu verwezenlijkt, dezer dagen is het Schiedamse school- buitenhuis te Oosterhout officieel in gebruik gesteld. Het terrein waar de school op ligt, is twee hectaren groot en eigendom van de gemeente. Het ligt temidden van èen prachtig gebied van 800 ha ongerepte natuur. Het gebouw dat vier slaapzalen, een eet- en recreatiezaal en een schoollokaal bevat, heeft een capaciteit van plm. 100 kinderen. Het zal gedurende de maanden april tot en met oktober in gebruik zijn, uitgezonderd de tijd van de zomer vakantie, door leerlingen van de zesde klasse van alle openbare en bijzondere scholen. Iedere klas zal onder leiding van het schoolhoofd en een onderwijzer er een week verblijven, zodat er steeds twee klassen en vier leden van het onderwijzend personeel zullen zijn. Een volledige vakantie zal het voor de kinderen niet zijn, ze krijgen een halve dag onderwijs en trekken dan de andere halve dag er op uit, waarbij natuurlijk zal worden getracht hen iets te tonen van het boeiende natuurleven. Natuurlijk is de exploitatie van een dergelijk school-bui- tenhuis een vrij kostbare geschiedenis. Op de scholen is het echter steeds gewoonte geweest, dat de kinderen iedere week spaarden voor het jaarlijkse schoolreisje. Daarvoor werd tien gulden per jaar per kind bijeengebracht en die tien gulden werd dan in één dag opgemaakt. Nu worden die tien gulden aan een volle week buiten-zijn besteed, een heel wat economischer besteding van de zuinig-gespaarde dubbeltjes! Wat de school verder kost, komt voor rekening van de gemeente. Schiedam heeft behalve deze zesdeklassers nog vele an dere kinderen die voor hun gezondheid of om andere redenen een verblijf buiten hard nodig hebben. Misschien is er een mogelijkheid in de toekomst ten bate van hen het school-buitenhuis nog iets intensiever te gebruiken! T.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 5