EN EEN ONVERVULDE BELOFTE 120 Pinasschip, van welk scheeprtype ook op „Schip en Werfeen prachtig model is te zien. Het klinkt haast als een paradox, maar toch kunnen wij, dunkt mij, zonder vrees voor tegen spraak volhouden, dat verschillende steden in ons land die zich ontwikkeld hebben en tot bloei zijn gekomen aan en door het water, hun ont staan te danken hebben aan de strijd tegen het water. Om maar terstond de twee sprekendste voorbeelden te noemen: Rotterdam en Amster dam. Voor Schiedam geldt ten dele hetzelfde; ten dele, inzover het zich slechts dank zij zijn ligging aan de Maas heeft kunnen ontwikkelen; maar deze ontwikkeling werd helaas ontijdig tot stilstand gebracht en wanneer er in later tijd al van bloei sprake is, dan toch stellig niet dank zij de rivier; de grote ontplooiing van de werfindustrieën valt pas in de twintigste eeuw en deze ligt ver buiten het bestek van dit artikel. „Strijd tegen het water": een vertrouwd be grip voor ons en thans weer opnieuw actueel door het gigantische Deltaplan. We denken bij die woorden dan ook wel het eerst aan strijd tegen het buitenwater, van de rivieren en van de zee. Maar van de vroegste tijden af was het binnenwater voor de bevolking in het westen van ons land een minstens even ernstige uit daging. Slaan wij eens een bodemkaart op, naar de toestand tot aan de vijftiende eeuw ongeveer: in Holland langs de hele kustlijn een duinenrij met hier en daar gevaarlijk zwakke plekken; daarachter een niet heel brede strook waar een spaarzame bevolking een onderhoud kon vinden in landbouw en veeteelt; nog meer naar binnen, doch alreeds oostelijk van de lijn DelftLeiden HaarlemAlkmaar tot aan die over Gorkum WoerdenMuiden, een land van plas en dras; alles bij elkaar „een armelijk gebied, waar de grond nergens zijn gaven te geef had; met veel water en scheepsvervoer en toch zonder veel handelsverkeer; verstoken van alle voornaam heid". Voor de, zij het slechts langzaam toene mende bevolking, die zich op de grond zelf, waarop zij woonde het allernoodzakelijkste levensonderhoud moest verschaffen, wogen dus de belangen van landbouw en veeteelt zeer zwaar; zij moest met het buitenwater ook het binnenwater de baas worden en vandaar dat we een dubbele activiteit waarnemenaanleg van dijken langs de grote stromen en zeeboezems, met name langs de Merwede-Maas, de Hollandse IJsel, het IJ; maar ook opwerpen van binnen-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 12