van eutters 124 In het buitenland wordt wel eens gezegd als men het over de lage landen bij de Noordzee heeft: „God schiep de wereld, behalve Nederland, dat maak ten de Nederlanders zelf." Onze voort durende strijd tegen onze erfvijand het water (tegelijkertijd ook onze grote bondgenoot!) maakt veel indruk op iedere buitenlander die gewend is aan hoog gelegen contreien. Voor ons is het echter de doodgewoonste zaak van de wereld dat de luchthaven Schiphol een flink eind beneden de zeespiegel ligt en dat de schepen die over de Nieuwe Waterweg of het Noordzee kanaal varen enkele meters hoger va ren dan het land aan de andere kant van de dijken die deze vaarwegen be grenzen. De inpoldering van de Zuiderzee, de herbedijking van het overstroomde gebied in Zeeland en Zuid-Holland, het Deltaplan en de plannen tot droog making van de Lauwerszee vinden we even gewoon als de aanleg van de nieuwe spoorbaan bij het Schiedamse station. We ploeteren in de modder voort en maken land uit zee, zoals Leeghwater het vroeger uit de Holland se meren deed. Dat is het werk van de Hollandse polderjongens. Maar evengoed van de Schiedamse ijzerwerkers, lassers, teke naars, constructeurs en elektriciens. Want terwijl Leeghwater zijn zware karweitjes vroeger opknapte met hon derden polderjongens die alleen met schop en kruiwagen waren gewapend, doet men het tegenwoordig met een uitgebreide vloot van ingenieus gecon strueerd drijvend baggermateriaal, dat onder meer ook op de werf Gusto" te Schiedam wordt gemaakt. In het bouwboek van „Gusto" komen de na men van de grote aannemersfirma's die de inpolderingswerkzaamheden ver richten dan ook veelvuldig voor. Maar evengoed als de Hollandse polder jongens niet alleen in eigen land wer ken, doch naar de verste uithoeken der de jongeren voor de bedrijfsschool te werven. Voor deze school geldt vrijwel hetzelfde als wat elders in dit nummer is gezegd over de school van Wilton- Fijenoord, zo dat we er niet verder over behoeven uit te weiden. De jongens die deze school hebben door lopen en in het bedrijf worden ge plaatst, krijgen echter niet alleen te maken met „echte" schepen zoals op Wilton-Fijenoord, maar ook met aller lei soorten drijvende fabrieken die voor het baggerwerk nodig zijn. Maar even groot als de trots van hun jonge col lega's op de andere Schiedamse werf zal zijn wanneer een schip de W aterweg af vaart dat zij mee hebben gemaakt, zal die van hen zijn wanneer er weer zo'n ingenieus geconstrueerde, grote cutter, hopper, drijvende kraan of bok vertrekt naar Rio de la Plata, Melbourne of Madagascar met ergens aan boord een koperen plaat met de woorden „GustoSchiedam". A. T. wereld trekken om er havens aan te leggen of moerassen te dempen, gaat het Schiedamse baggermateriaal naar tientallen vreemde landen. De baggermolens die in onze stad zijn ge bouwd laten hun knarsend-kreunend geluid horen in China en in Valparaiso, hoppers zuigen modder onder de ste kende zon van Centraal Afrika en „Gusto-Schiedam" staat op de snij- kopzuiger die een Australische haven uitdiept. Gusto bouwt baggermateriaal. Maar daarnaast ook gewone schepen. Kust vaarders en vracht-passagiersschepen voor de vaart op de wereldzeeën. Daar naast is er het niet-maritieme werk: staalconstructies voor loodsen, fa brieken, bruggen. Ongeveer 1350 men sen vinden in de bedrijvigheid van deze Schiedamse firma die ongeveer een halve eeuw hier is gevestigd hun bestaan. En voorlopig behoeven ze niet bang te zijn, dat dit wordt bedreigd, want de werf is met orders volgeboekt tot en met 1961, terwijl er meer bouw- aanvragen zijn dan kunnen worden aangenomen. Dat die aanvragen ter zijde moeten worden gelegd is hoofd zakelijk een gevolg van het gebrek aan personeel een kwaal waar Gusto niet alleen aan lijdt! en men doet dan ook alle mogelijke moeite vooral Een geweldige drijvende kraan één der vele machtige constructies die door „Gusto" zijn gemaakt

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 16