VAKLIEDEN GEVRAAGD! 125 De Hopperzuiger, M.O.P224-Cgebouwd voor het Argentijnse gouvernement door Gusto". Dit grote schip, meer een drijvende fabriek, is ongeveer honderd meter lang, behaalt een snelheid van 12,5 mijl per uur en heeft een machinekamer met vier dieselmotoren van ieder 1090 pk Zaken doen is in deze tijd van hoog conjunctuur een klein kunstje. Dat wordt tenminste wel eens beweerd. Door mensen die zelf met zaken doen niets te maken hebben. Maar de werke lijkheid is wel een beetje anders. Iedere tijd brengt voor iedereen in welke branche hij of zij ook werkt, zijn eigen moeilijkheden. De ene keer is het ge brek aan opdrachten of kopers, de volgende keer moeilijk te krijgen mate rialen of allerlei zwarigheden in ver band met invoer- of uitvoerbepalingen. Ook deze tijd van hoogconjunctuur heeft zijn eigen moeilijkheden voor de zakenman en het valt voor hem ook nu zeer zeker niet mee alles te laten ver lopen zoals hij het wenst. Eén van die moeilijkheden is het grote gebrek aan geschoold personeel, waar vrijwel ieder bedrijf mee heeft te kampen. Ook de Schiedamse scheeps werven, die overstelpt worden met aanvragen voor de bouw of reparatie van schepen, maar „nee" moeten ver kopen omdat ze geen mensen hebben die het werk kunnen uitvoeren. De toestand is dan ook zo, dat iemand die op het ogenblik bij een der werven komt met de adressen van een paar jongens die er tot vakman willen wor den opgeleid bij wijze van spreken welkomer is dan de buitenlander die de opdracht tot de bouw van een groot schip in zijn aktetas meedraagt Natuurlijk laten de werven dan ook niets onbeproefd om werklieden, speci aal jongens, aan te trekken. Dit is trouwens niet alleen van deze tijd, want ook voor de oorlog bezaten vele bedrijven een eigen school waar jongens werden opgeleid, teneinde daardoor een keur van vaklui te vormen. Een der oudste bedrijfsscholen op dit gebied is die van de Schiedamse scheepswerf Wilton-Fijenoord, welke door het Ministerie van O. K. en W. erkende school reeds een dertigtal jaren bestaat. De bedrijfsschool van W.-F., die plaats biedt aan 200 jongens en opleidt voor tien beroepen, is geen ambachts school waar jongens zonder enige vakkennis worden klaar „gestoomd", maar in de eerste plaats een voortge zette technische school voor jongens die reeds eindexamen aan een ambachts school hebben gedaan. Wat niet uitsluit dat ook zij die van een lagere school komen, er kunnen worden ge plaatst. De school is geheel losstaand van het bedrijf, tenminste zo, dat de leerlingen uitsluitend in de schoolwerkplaatsen en niet op de werf worden opgeleid. Wel wordt natuurlijk getracht hen werkstukken te laten maken die in het bedrijf kunnen worden gebruikt. De praktijk vormt in deze opleiding wel de hoofdschotel. Hiervoor zijn grote en ruime werkzalen beschikbaar met de nieuwste gereedschappen en instrumenten voor plaatwerkers, frai- sers, koperslagers, afschrijvers, tim merlieden, scheepsschilders, enz. Daar naast wordt één dag per week theore tisch onderwijs gegeven. Gelukkig bestaat er een flinke be langstelling voor deze school onder de

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 17