Vijf jaar „Jacob van Heemskerck" 127 Tijdens de laatste wereldoorlog heb ben Nederlandse Koopvaardij- en Ma rine Officieren in Engeland het Sea Cadet Corps leren kennen, een jeugd organisatie, die jongens in hun vrije tijd een degelijke nautische opleiding geeft. Enthousiast over hun ervarin gen brachten zij deze idee over naar Nederland en zo werd kort na de oorlog in Gouda de eerste afdeling van het Zeekadetkorps opgericht, aangepast aan de Nederlandse mentaliteit, door o.a. het militaire element (wapen handel) weg te laten. Deze vorm van jeugdwerk sloeg in en vijf jaar geleden startte in Schie dam het Zeekadetkorps „Jacob van Heemskerck". De eerste jaren diende een pakhuis aan de Lange Haven als onderkomen, thans heeft het korps de ex-loodsboot Spica als wachtschip, ideaal gelegen temidden van de scheep vaart. Vandaar uit wordt bij de ka- detten belangstelling gekweekt voor het zeewezen. Hoewel de jongens veel praktijk en theorie op nautisch gebied te verwerken krijgen, is het ZKK geen school. De kadetten die naar zee trek ken, en dat zijn er vele, hebben echter een flinke ruggesteun bij hun verdere vakopleiding. Iedere flinke, gezonde jongen van 14 tot en met 18 jaar, die gedurende de drie maanden proeftijd blijk geeft de nodige plichtsbetrachting, saam horigheidsgevoel en gehoorzaamheid te bezitten kan lid worden, als hij ten minste kan zwemmen. Om de jongens wegwijs te maken over hetgeen op het water te beleven is dient een uitgebreid programma. Het is een probleem de te behandelen stof op de zaterdagmiddagen door te werken, want deze is zeer uitgebreid en veelzijdig! De kadetten krijgen onder meer een elementaire instructie in het gebruik van nautische instrumenten als het kompas en de sextant, ze leren de zeekaart lezen, moeten loden en schiemannen, seinen en scheepstypen kunnen onderscheiden. Op de Spica is ook altijd werk voor hen in over vloed, want al ziet het schip er al heel wat beter uit dan toen het door het korps in gebruik werd genomen, er is nog wel het een en ander aan te doen! Roeien en zeilen vormen verder na tuurlijk belangrijke programmapun ten. Ze leren daardoor de krachten van de elementen kennen en de reac ties van dc boot op golfslag, stromingen enz. Dit praktische sloepenwerk heeft naast het nautisch belang veel waarde voor de gezonde ontwikkeling van lichaam en geest. Daarnaast wordt één uur per week gymnastiek gegeven. Eenmaal per jaar wordt verder de A.L.N.-mars in Den Haag meegelopen, waar het Schiedamse korps dit jaar voor de vijfde maal de eerste prijs veroverde. Verder worden excursies gemaakt, waardoor de kadetten kennis maken met diverse oorlogsbodems, koopvaar dijschepen, de rijkspolitie te water, de gebrand en het brengt hen nader tot elkaar. Ofschoon het aankweken van mari tieme belangstelling voorzit, ontko men de leden niet aan een belangrijke opvoeding in het zgn. „derde milieu". Zij leren elkaar nodig hebben en elkaar, ongeacht afkomst, waarderen. Het kampwerk, het roeien en zeilen bevor deren eigenschappen, waardoor de kadetten zich straks gemakkelijker in de maatschappij bewegen. Vanzelf sprekend heerst in het korps de nodige discipline met het oog op de veiligheid tijdens roeien en zeilen en om alles vlot en ordentelijk te laten verlopen. Een kadet die na ongeveer drie jaar via scheepsjongen, lichtmatroos, zeekadet He klasse en zeekadet Ie klasse is opgeklommen tot kwartier meester zal zijn mannetje staan. Hij krijgt dan leidinggevende functies in het korps; blijkt hij hiervoor geschikt, De Schiedamse zeekadetten vormden de erewacht voor H.M. de Koningin bij de indienststelling van Hr. Ms. „De Ruyter" te Schiedam. hoogovens, scheepswerven, het Insti tuut voor Scheep- en Luchtvaart, het havenbedrijf, stapellopen, enz. Bovendien zijn er dan nog de kam pen, nl. de verschillende werkkampen aan boord van de Spica", het zomer kamp en het Pinkster „ontberings"- kamp. Het woord ontbering is wellicht te groots, maar luxe is ver te zoeken. Juist op dit kamp zijn de jongens erg dan wordt hij opgenomen in het kader en begint nu als bootsman. De korpsen, verenigd in het Zee kadetkorps „Nederland" genieten de sympathie en steun der reders, Ko ninklijke Marine en andere bedrijven, en hebben hun bestaansrecht bewezen. C. D. DE JONG Jr. Commandant ZKK Jacob van Heemskerck''''

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 19