Ook herstellen is nodig Schip en Werf De tentoonstelling „Schip en Werf" in het Stedelijk Mu seum is iedere werkdag geopend van 13-17 uur en van 19-221/2 uur. Iedere avond om 191/2 en om 21 uur wordt een rondleiding met uitleg en demonstraties op de tentoon stelling gehouden. Op andere tijden rondleiding van gezel schappen na voorafgaand overleg. 133 Overzicht van het complex van De Nieuwe Waterweg Schip en Werf, heet de tentoonstelling die thans door de Schiedamse Gemeenschap in het Stedelijk Museum wordt gehouden. Een naam die precies aangeeft wat deze ten toonstelling biedt: een grote variatie op het gebied van scheepsbouw en scheepvaart. Een naam die ook uitstekend past bij de Schiedamse activiteit op het gebied van de scheepsbouw, want die is ook uitermate gevarieerd. Wij hebben immers een werf die gespecialiseerd is op het ge bied van de bouw van baggermateriaal, een werf die de grootste schepen als de nieuwe Statendam bouwt, werven voor de bouw van plezierjachten, werven voor binnen vaarders en, last but not least, een grote werf die zich vooral heeft toegelegd op de reparatie van grote zeeschepen. Van alle windstreken komen de schepen de Nieuwe Waterweg opvaren, om in de gelijknamige Schiedamse werf langs de wal of in één der grote droogdokken een gron dige herstellingsbeurt te ondergaan. Een schip met de Amerikaanse vlag in top krijgt een nieuwe neus, een Noor ondergaat een volledige verjongingskuur, een Fran^aise (een schip is vrouwelijk „because she wants a lot of paint krijgt door middel van een technische apeklierinplanting een verjongd hart, in casu machine, terwijl een Engelse boot hersteld wordt van de grote scheur en de blutsen die zij heeft opgelopen bij een botsing met een roekeloze Griekse tramp ergens in de buurt van de Goodwins. Er komen daar tankers en coasters, walvisjagers en passagiers schepen, ertsboten en fruitschepen, zeevogels van allerlei pluimage en van alle nationaliteiten. En allemaal verlaten ze de Nieuwe Waterweg glimmend van de verf, sterk en krachtig, om weer mee te doen in de jacht achter de steeds wijkende, nooit te bereiken horizon. Een scheepsbouwend land kan niet alleen groot zijn in nieuwbouw, maar ook in reparatie! A. T. S

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 25