Stadsbeiaardier Ferd. Timmermans op 1 oktober met pensioen 163 maar de troep in haar geheel gaat toch uit elkaar. Voor de laatste maal klinken de melodieën, die ons de afgelopen maanden zo vertrouwd zijn geworden. Nog een maal vertonen de medewerkers zich in hun revuekostuums in het felle licht van de schijnwerpers. Nog éénmaal zien we miss Schiedam in volle glorie, de girls pittiger dan ooit, de finale bruisender dan wanneer ook. De finale, ja, ook de finale van dit festijn. De laatste noten klinken op uit de orkestbak. De zaal loopt leeg. De schijnwerpers worden gedoofd. Het gordijn is voor de laatste maal gevallen. Morgen zijn we weer revue-artisten af en gaan we ge woon aan ons dagelijks werk. Maar diep in ons hart blijft de herinnering. Een prettige herinnering aan een ple zierige periode. PIET RHUIS. Hoort, hoe de St. Jan haar liedje zingt, nu bronzen monden zang verspreiden, waartoe de beiaardier hen allen dwingt om 't eigen hart dus te bevrijden. Een hart boordevol van liefde voor klokken, dat heeft de heer Timmer mans altijd en overal in zich mee gedragen. Met welk een geestdrift en gedegen vakkennis kan deze nestor der Nederlandse klokkenisten over caril lons spreken. En met welk een schier onvermoeide werkdrift heeft deze toon kunstenaar zich immer ingezet voor de verheffing van de uiteraard nog te weinig gewaardeerde beiaardkunst. 1926-1956. Dertig jaren van grote toewijding aan Schiedams stadscarillon bewezen werden afgesloten. Jaren van hoop vervuld óók, dat de muzikale prestaties vanuit die markante oude toren er toe zouden mogen bijdragen vele burgers goede vrienden van de beiaardkunst te maken, en v.n.l. de zomeravond-bespelingen gaven de meester een bijzondere voldoening als bleek dat talrijke luisteraars zich rond om de toren schaarden. De program ma's met zoveel smaak samengesteld brachten dan ook hoogtepunten van artistiek genot. Helaas, zijn deze con certen door de verslechterde toestand van klokken en inrichting komen te vervallen. Plannen om te komen tot algehele verbetering van de Schiedamse bei aard zijn door de heer Timmermans haarfijn uitgewerkt doch de uitvoering daarvan laat reeds jaren op zich wach ten. Hopelijk zal binnen niet al te lange tijd onder zijn kundige leiding de stoot hiertoe gegeven worden! Jaarlijks prijken op concert programma's in binnen- en buitenland ook waardevolle beiaard-composities van zijn hand. De „Impromptu" (Hommage a Chopin) was reeds vaker het verplichte nummer bij beiaard wedstrijden. Van het door hem ge schreven boek „Luidklokken en Bei aarden in Nederland" dat in de Heem schutserie verscheen, is inmiddels de tweede druk vrijwel uitverkocht. Dat officiële instanties nog steeds zijn ad vies inroepen bij het keuren van klok ken of het inrichten en restaureren van beiaarden, bewijst het vertrou wen in zijn uitzonderlijk vakmanschap. Zo nemen wij dus afscheid van één der beste beiaardiers die de School in Mechelen heeft voortgebracht. Een klokkenist van grote klasse die in de beiaardkunst een merkwaardige en eenzame hoogte heeft bereikt en die ons jongeren altijd wist te bezielen tot betere prestaties. Collega's en beiaard vrienden zullen eerst wel even ver trouwd moeten raken met de gedachte dat de beiaardier van Schiedam en Rotterdam nu met pensioen is, doch daarnaast weten zij ook dat de heer Timmermans er de man niet naar is om nu op z'n lauweren te gaan rus ten Niettemin wensen wij hem bij voorbaat met vrouw en dochter in een goede gezondheid nog een lange reeks van jaren toe. Dus brengt de burgerij, waaronder een oud-leerling, hem nu een dankbaar eresaluut COR DON Stadsbeiaardier van Vlaardingen Mei 1954, Ferd. Timmermans bespeelt in liet West Potomac Park te Washington het carillon dat door het Nederlandse volk als een ge schenk aan het Amerikaanse werd aangeboden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 15