MEEMWAARS VAN .J Tachtig dagen toonkunst 167 percelen" nat gehouden en daardoor voor het vuur behoed. Hebbu de nieuwe verkeerslichten aan de Gerrit Verboonstraat al gezien? Inge wikkeld he?Maar toch heb ik me laten vertellen dat er onder de burgerij enkele lieden zijn die er uit wijs kunnen. eerlijk! 8 september: In de „Laan ons genoegen" hebben wij voor ons genoegen staan kijken naar de enorme brandblus-wedstrijd, waar aan door asjeblieft 47 groepen werd deel genomen!! Een natte geschiedenis! Maandag 10 september: Als ik 's morgens wakker word MIS ik iets. Het was niet de tandenborstel en ook niet het scheerge rei. Het was, nu weet ik het.HET KABINET, dat we al zo lang kwijt zijn, enfin.... laat maar! Donderdag 14 september: Mejuffrouw A. Nachtegaal (16 jaar): Wilt u even mijn hulde in ontvangst nemen?en die van mijn (schaarse) lezers? Want dat is een dapper nummertje ge weest, vanmiddag aan de Lange Haven. Daar tuimelde een jochie van zes in het water. Juffrouw Nachtegaal zag het, aar zelde geen ogenblik, trok haar jumper uit en nam een duik. Het jochie werd gered!! En gisteren is de C.A.B. weer met veertig auto's op route geweest. Deze keer ging de tocht naar Baarle-Nassau. Vrijdag 15 september: het r.k. Sint Li- duïna Lyceum opent de deur van zijn voorlopig schoolgebouw. Eind volgend jaar hoopt het bestuur de eerste paal te slaan voor het definitieve pand. En als dat er staat zullen de 85 jongens en meisjes die vanmorgen trots binnenstapten, allang hun eind-diploma in de zak hebben.... Mag ik langs deze ueg de vrien delijke meneer die de eerste avond en de drie aardige meisjes die de laatste avond om mij gelachen heb ben bij de revuevan harte danken voor hun morele steun? Het is me anders niks meege vallen, dat optreden voor een volle zaal. jakkes, meid,jo, wat is dat griezelig. De eerste keer durfde ik opeens niet meer. ze hebben me met geweld vanachter de cou lissen moeten óp duwen. En dan sta je daar, hardstikke moederziel alleen tegenover dat enge donkere gat dat „De zaal" heet. Dan ben je opeens de zin verge ten waar je mee beginnen moet, die onnozele zin, die je misschien wel driehonderd duizend keer bij je zelf gerepeteerd hebt thuis. Dan komt er zo'n stopverf-knobbel in je strot zitten en je probeert alsmaar dat ding omlaag te slikken. „Dames en héren''' hijgt de souffleur voor de negende keer. DAMES EN HEREN. Wat wil Uit het „Mus" vertaald door Sebastiaan die man, wat moet hij van de dames en hereno, hemeltjedat ben ik, dat zijn mijn aanvangs woorden nouvooruit daar gaat ie dan: „Dames en heren, voor zo ver je in deze bromfietsentijd nog van heren spreken kangunst, wat kwam daarna ook alweer „En waarom lachen die krengen nou niet''' speelt het door mijn kop. meneer Sebastiaan heeft me nog zo op het hart gedrukt „En als ze lachen, Wietje.... dan moet je wachten hooreventjes de zaal helemaal bij laten komenniet doorpraten...." Maar ik praat dooralsmaar vlugger om er van af te zijn. verschrikkelijk wat is mijn rol lang.... En dan zijn er nog spelers die nijdig zijn als hun rol niet lang genoeg is. Nou, ze kunnen het van mij cadeau krijgen. Maar gelukkig: in de krant stond dat ik het alleraardigst gedaan heb. Dank je wel, lieve krant Ja, inderdaad, tachtiff dagen Toonkunst. Dit in tegenstelling met de driekwart eeuw- Toonkunst die we in een vorig nummer hebben behandeld. Want er is eens een afdeling Schiedam van Toonkunst geweest, die het heeft gepresteerd slechts tachtig dagen te bestaanDat was in 1830 Op 19 april 1829 werd te Amsterdam Toonkunst opgericht op initiatief van de praeceptor van het Erasmiaanse Gymnasium te Rotterdam, A. C. G. Vermeulen, die zo spoedig mogelijk een groot Nederlands muziekfeest wilde organiseren. Na veel tegenwerking en teleurstellingen lukte het hem die prille voorganger van het Holland Festival, op 30 april 1830 te doen plaatsvinden in Rotterdam. De grootste daarvoor beschikbare zaal, het „Nut", bood echter slechts plaats aan nog geen 400 personen, terwijl volgens de reglemen ten van de Maatschappij de leden van alle afdelingen (totaal 884) recht van toegang hadden! Men zat met de handen in het haar hoe dat geregeld moest worden. Men piekerde er nog over, toen er uit Schiedam een voor het Toonkunst- bestuur schrikbarend nieuwtje kwam. Wat er precies gebeurde, kan ons het best de heer J. D. C. van Dokkum vertellen die hierover in „De Gids" van december 1914 schreef: „Onder deze omstandigheden moet het Rotterdamse bestuur de schrik om het hart geslagen zijn, toen het ver nam dat zich plotseling in het naburige Schiedam een afdeling had geconsti tueerd van 44 leden, met vooraan op haar werkprogramma de schitterende bedoeling te parasiteren op de Rotter damse glorie en gezamenlijk op te gaan naar het muziekfeest. Dit incident was vermoedelijk het sein, om afdoende maatregelen te treffen: er werd bekend gemaakt, dat het aantal plaatsen zeer beperkt wasDit dwong haar om ook slechts op beperkte wijze te vol doen aan de verplichtingen en aan elk der afdelingen een klein aantal toe gangsbewijzen op naam te vertrekken, om deze onder haar leden te ver delen Niet erg gemoedelijk gedroeg zich de kunstminnende Schiedamse schare. Toen deze afdeling-in-windselen vernam, dat ze slechts enkele toegangs bewijzen zou ontvangen, besloot men op een bliksemsnel belegde algemene vergadering de nog niet betaalde con- tributiën in de zak te houden en op staande voet werd dit phenomeen onder de Toonkunstdepartementen ont bonden: de 19de februari was het ge boren, de 22ste april overleed het. Dit was het komische intermezzo van het feest". Commentaar overbodig. B. KEDDE.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 19