De Schiedamse Gemeenschap Gemeenschap en It cel V. Het begin is er: EEK C*IFT VAK F 5000.— 155 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP" 8e JAARGANG - No. 7 - SEPT.-OKT. 1956 Het grote S.G.-podium in de Plantage biedt prachtige mogelijk heden voor allerlei uitvoeringen en vooral tijdens vroegere vakan tiefeesten heeft men van deze schitterende gelegenheid voor open lucht-voorstellingen zeer veel profijt kunnen trekken. Het podium heeft echter ook het grote nadeel, dat men sterk afhankelijk is van het weer, dat zelfs in de mooiste zomerperiodes buitengewoon onstabiel is wat ons land betreft. De regen en de kou van de afgelopen augustus-maand hebben dit weer heel duidelijk gedemonstreerd. En tevens is nu, meer dan ooit, wel sterk gebleken dat er in Schiedam niet voldoende uitwijkmogelijkheden zijn. Zeker, de avondvoorstellingen hebben alle doorgang gevonden. Maar wan neer de directie van de Coca Colafabriek niet zo vlot haar grote garage-hal beschikbaar had gesteld voor de concerten en andere uitvoeringen tijdens het vakantiefeest, dan waren die niet alleen figuurlijk, maar ook letterlijk in het water gevallen. Dat de avond programma's dus toch volkomen geslaagd zijn, is louter en alleen te danken aan deze daad van burgerzin, waarvoor wij genoemde directie niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Het is verheugend dat steeds duidelijker dit ware gemeenschaps gevoel begint door te werken, vooral nu de plannen voor een grote moderne hal eindelijk voor realisatie vatbaar worden. Zoals bekend dateren die plannen niet van vandaag of gisteren. Wij hebben er in dit blad al een jaar geleden diverse artikelen aan gewijd en wij hebben gewezen op andere gemeenten, waar eveneens hallen zijn verrezen, die voor talloze doeleinden geschikt zijn uitvoeringen, concerten, demonstraties, bijeenkomsten enz. Maar het bouuen van een dergelijke hal vergt uiteraard vele tien duizenden, zelfs honderdduizenden guldens. En juist het bijeenbrengen van een zo omvangrijk kapitaal vormde de grootste hinderpaal. Het geeft daarom grote vreugde, dat wij thans enige hoop mogen koes teren dat de plannen verwezenlijkt kunnen worden. Wederom dank zij het steeds groeiende gemeenschapsbesef van een groot deel onzer stedelijke burgerij. Gedurende de maanden oktober, november en december zal het overgrote deel van de middenstand namelijk een „Halletjes-actie" op touw zetten, waarbij niet minder dan anderhalf procent van de omzet van de deelnemende middenstandsbedrijven voor het halbouwfonds afgestaan zal worden! Als ooit de ware geest van burgerzin duidelijk werd gedemonstreerd, dan is het wel bij deze gelegenheid, want men mag gerust spreken van een grote finan ciële opoffering. De actie zelf is buitengewoon vernuftig opgezet door de heer Van der Klink, de directeur van Het Nieuwe Stadsblad, die reeds eerder blijk heeft gegeven van zijn grote begrip voor de moeilijk heden waarmee de S.G. bij het uitvoeren van sommige plannen te kampen heeft. En natuurlijk wordt het publiek bij de actie nauw betrokken er zijn vele grote geldprijzen uitgeloofd, waarop de kans groter wordt naarmate er meer in eigen stad gekocht wordt. Zo draagt deze actie er bovendien nog toe bij, dat het kopen binnen de eigen gemeente-grenzen nog extra gestimuleerd wordt. Hoe deze halletjes-actie precies is georganiseerd weet men reeds en het is onze taak niet om in details te treden. Maar wèl vinden wij het uitermate verheugend dat een dergelijke actie thans mo gelijk is geworden. Want al moge de vorming van een bouwfonds voor een Schiedamse hal bijzonder belangrijk zijn, veel belangrijker is dat door deze actie blijkt hoe de burgerzin sterk onder ons begint te leven. En dat is iets, wat velen nog maar luttele jaren geleden voor volstrekt onmogelijk hadden gehouden Toen wij ongeveer een jaar geleden voor het eerst met onze plannen voor een hal ter tafel kwamen, begrepen wij zeer goed dat de uitvoering van die plannen niet 1-2-3 zou kunnen geschieden. Er was éérst geld nodig, zeer veel geld en de Schiedamse Gemeenschap, die er bepaald niet op uit is een winstgevende organisatie te worden, kon onmogelijk zelf de bouwkosten volledig voor haar rekening nemen. „Maar", zeiden wij, „deze nieuwe hal zal in een zo danige behoefte voorzien en zal zo'n uitkomst betekenen voor onze zaal-arme stad, dat ook de burgerij wel een steentje mag bijdragen. Elke vereniging, iedere stadge noot zal straks voordeel hebben van de aamvezigheid van zo'n hal, waarmee het nijpende tekort aan zalen groten deels wordt verholpen." Wij zijn dankbaar dat deze ivoorden zo goed zijn ver staan. Wij zijn verheugd over de grootscheepse actie onzer stedelijke middenstand, die vele duizenden in het laatje belooft te brengen. En bovenal zijn wij diep getroffen door een gift van f. 5000,die ons dezer dagen bereikte en waarvoor wij de gever, die onbekend wenst te blijven, niet erkentelijk genoeg kunnen zijn. Het begin van het bouwfonds is er. En de rest zal er ook komen, daar zijn wij van overtuigd uit alles blijkt nu immers dat de gemeenschapsgedachte geen loze leuze is, maar een ideaal dat bij zeer velen weerklank heeft ge vonden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 7