Schiedamse Gemeenschap Uitwisseling king 156 Bureau: PlantageSchiedam, tel. 68043 Ere-voorzitterMr. J. W. Peek, burge meester van Schiedam. Dagelijhs bestuur: M. Holl, voorzitter; F. A. de Wolff, secretaris; A. de Groot, penningmeester; G. W.van Bergen Walraven, K. J. Heij- boer, A. L. J. Kunze, Mr. H. A. M. Roelants, leden. Bestuursraad: N. J. J. van Baarle, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, M. den Boer-Bijl, C. Brunt, Ir. W. E. Hoek, L. Kamp, C. Landsbergen, E. A. Leenderts, mej. A. E. D. Noordegraaf, W. C. Oranje, A. M. Sunderman, B. Vincent. Redactie-conunissie: M. Holl, W. O. Duys, P. Groenendaal en B. Vincent. Aan dit nummer werkten mee Cor Don, W. O. Duys, B. Kedde, Gerard Lutke Meijer, Roelie M. Meijer, Piet Rhuis, Sebastiaan, Hermi Willems, Daan van der Zee. Inhoud: Pag- Gemeenschap en hal 155 Secties halt 156157 Schip en werf158 Met penseel en palet 159 Jeugdherinneringen aan het knusse Schiedam 160161 Voor en na de ouverture 162163 Bij de voorplaat 162 Stadsbeiaardier met pensioen163 Bij de jubilerende brandweer. 164165 Schiedam en het Suezkanaal 165 Burgerdagboek166167 Wiet je Kwetter 167 Tachtig dagen Toonkunst167 A bonnementen: f 3,per jaar of f 0,35 per nummer, voor buiten Schiedam f 3,25 (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Gemeenschap). A dvertenties: Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141, Schiedam, tel. 69300. Giro 5858. Als gast van het Schiedams Vrouwenkoor heeft zaterdagavond, 15 september, het mannenkoor „Liederblüte" uit Naurodt een concert ge geven in gebouw Arcade. Aan dit goed bezochte concert verleenden Koos Verheul, fluit en Jan van der Meer, piano, hun medewerking. Zij droegen er door hun uitstekende vertolking van twee sonates van Bach en van Prokofiev niet weinig toe bij om deze avond tot een succes te maken. Het mannenkoor van Naurodt bestaat uit ongeveer vijfenveertig man en het was opvallend hoe gedisciplineerd er gezongen werd. Het koor bezit een mooie baspartij en ook de tenoren zijn goed vertegenwoordigd. De keuze van de liederen is voor Hollandse begrippen misschien wat te eenzijdig te noemen, maar daartegenover stond dat ze fris en zeer gemoduleerd gebracht werden. Dirigent Hans Reinhardt kon maandagochtend tevre den over het succes van zijn koor naar Naurodt terugkeren. De aanleiding tot dit korte bezoek was het contact, dat het Schiedams Vrouwenkoor in juni jl. tijdens zijn tournee door Duitsland en Oostenrijk met dit mannenkoor gelegd heeft. Op woensdag 6 juni vertrok de bus met het Vrouwenkoor uit Schiedam. Het gezelschap was versterkt met leden van Rijswijks Vrouwenkoor dat eveneens onder leiding van Ria Borgmeijer staat. In het kleine Duitse plaatsje Naurodt, dat acht km van Wiesbaden ligt werd het eerste bui tenlandse concert gegeven. De gastheren, het koor Liederblüte, bereidden de dames een buitengewoon hartelijke ontvangst. Het hele dorp was uitge stroomd en alle kinderen zwaaiden met Hollandse vlaggetjes. Door het zolderraam van het enige hotel in Naurodt brachten twee trompetten een aubade. Staande onder versierde welkomstborden zong het mannenkoor de uitstappende dames een welkomstlied toe, waarop het Schiedamse koor met een speciaal gecomponeerd begroetingslied antwoordde. In gebouw Taunus volgde diezelfde avond een nadere kennismaking, waarbij onder anderen de burgemeester van Naurodt, de heer Dom, de gasten toesprak. Men was het er over eens dat cultuuruitwisseling door middel van het lied een van de belangrijkste stappen was naar menselijke „vervolma- Donderdag werd doorgebracht met de bezichtiging van de omgeving. Wies- baden met zijn dure winkelstraten, zijn filmstudio's en de moderne com fortabele buitenwijken, is een stad waar men niet snel uitgekeken is. Ook de op een na hoogste berg van de Taunus, de Kellerskopf, werd be klommen. Het concert in Naurodt werd een succes en vol moed verlieten de leden van het koor in alle vroegte het plaatsje met zijn 2000 inwoners, zijn appelwijn en zijn grote wouden. Wenen was de stad waar het tweede concert werd gegeven. Hier was men de gast van het koor Jung Wien, dat een jaar geleden nog een bezoek aan Schiedam heeft gebracht. Ook hier bleef het succes niet uit en dat wil in een muziekstad als Wenen wel wat zeggen. Reeds eeuwenlang is de oude keizersstad aan de Donau het muzikale centrum van Europa en al „dansen er geen congressen" meer, de Weners zijn hetzelfde gebleven: een beetje zorgeloos, verfijnd en verzot op muziek, zoals ze dat waren in de dagen van Mozart en Strauss. Geen wonder dat de stad twee operagebouwen, de nieuwe Staatsopera en de volksopera, verder drie operettegebouwen en zeven belangrijke schouwburgen telt. Er zijn drie gebouwen waar het hele seizoen iedere avond concerten worden gegeven. En als het u interesseert, er zijn drie avantgarde theaters, zes cabarets en 212 bioscopen te vinden. In een van de zalen van het grote Konzerthaus betraden de Schiedamse dames niet zonder schroom het podium want een Weens publiek is kritisch. Aan het eind van de avond kreeg het koor zo'n ovatie dat het vier toegiften

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 8