157 ZO ZONG HET KOOR IN HET KONZERTHAUS IN WENEN moest geven en de Weense pers schreef de volgende dag onder andere: Prima materiaal, betoverend en goed ge nuanceerd. Het laatste concert gaf het Schiedams Vrouwenkoor in Baden, een kleine stad met niet meer dan 23.000 in woners. De zangersbond voor Wenen en Neder-Oostenrijk had in deze kuurplaats haar 12de nationale zangersfeest georganiseerd en het Schiedamse koor was uitgenodigd hier ook een concert te geven. Vele grote componisten hebben in Baden gewoond en gewerkt. Beethoven schreef hier zijn negende symfonie en het Ave Verum van Mozart kwam tot stand in een van de oude huizen aan de Renn- gasse. In alle parken en voor alle grote gebouwen staan standbeelden van dichters en componisten en zelfs de opgepoetste koetsjes met heel oude in groene mantels gestoken mannetjes, herinneren aan vroegere tijden. In het Stadttheater van Baden zong het Hollandse koor. De zaal was uitverkocht en alle met zwart fluweel beklede balkonnetjes waren bezet. De akoestiek in dit vergulde Biedermeier-zaaltje was uitstekend en het publiek raakte bij het zingen van het Oostenrijkse volkslied in verrukking. Diezelfde middag ging een optocht van meer dan 15000 mensen, afkomstig van zangkoren uit heel Oostenrijk, naar een sportweide, waar hoge regerings functionarissen toespraken hielden. En met deze massa bijeenkomst werd het 12e Nationale zangersfeest in Baden en tevens het laatste buitenlandse concert van het Schie dams Vrouwenkoor besloten. Nog een dag bleven de dames in de imponerende stad Wenen, toen werd de terugtocht aanvaard. Woensdag 13 juni kwamen de zangeressen tegen middernacht in Schiedam aan, nog net op tijd om de verkiezingsuitslagen te horen. Drie maanden later heeft het mannenkoor uit Naurodt een tegenbezoek gebracht aan Holland en na het geslaagde concert op zaterdagavond heeft het gezelschap in een recordtijd nog iets van „Holland" gezien. Zondag is eerst een rondvaarttocht door de Rotterdamse havens gemaakt en de havenwerken maakten een diepe indruk op de Nau- rodtse zangers. De meesten hadden de zee nog nooit ge zien en om dit gemis in te halen reden de bussen in een ruk van de Spido naar Hoek van Holland. In het Jagershuis bracht men de koffietijd door en na een strandwandeling bezocht het gezelschap Den Haag en het Westland. Enige bestuursleden van het Schiedams Vrouwenkoor verge zelden de groep en zorgden er voor dat men omstreeks zes uur weer terug was in gebouw Arcade waar een maaltijd gereed stond. De afscheidsavond werd op zeer genoeglijke manier doorgebracht, de twee koren zongen om beurten en werden afgewisseld door een ballet-dansje van twee meisjes en een solozangeres. En na de pauze voerden negen personen een opera-parodie op die veel succes had. Maandagochtend kwam een einde aan dit korte bezoek van de vriendelijke koorleden uit Naurodt. ROELIE M. MEIJER.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 9