NIEUW WIJKCENTRUM: een dorado voor Hier klopt liet kart van de-stad-in-de-stad! 163 Nieuwland moet een Wijkcentrum krijgendie gedachte vervulde wethouder Sabel alweer diverse jaren geleden en dat de vervulling van zijn wensen veel meer tijd vergde dan hij gewild hadis louter te ivijten aan omstandigheden. Wij laten die omstandigheden hier maar buiten beschouwing. Immersbelangrijker dan alles wat er in de Gemeenteraad over dit grootse project verhapstukt werd is het uiteindelijke resultaat van doorzettingvisie en financiële oplossingen. Bijna vier ton heeft de bouw gekostmaar men krijgt bij een bezoek de indruk dat elke cent van dat kapitaal op de meest gelukkige wijze is besteed. Dit Wijkcentrum is architectonisch bijzonder geslaagdhet ademt een sfeer van rust en knusheidhet is praktisch van opzet en modern van inrichting. En de grote toeloop van mensenzowel uit Nieuwland zelf als uit de „oztde" stadbewijst ivel dat iets goeds terdege gewaardeerd wordt en dat er dringend behoefte bestond aan een gebouw als dit. ">V Schiedam heeft, sinds in de lente van 1952 honderden zware hei palen in de weke Nieuwlandse grond werden gedreven, nooit ge sproken over de nieuwe „stads wijk" die daar, aan de voet van de aloude Vlaardingerdijk, aan het groeien was. Het complex woningen en ge bouwen vormde kennelijk zo'n moderne eenheid en lag geografisch zozeer apart van de rest van de stad, dat iedereen het had over een „stad op zichzelf". Mocht deze benaming aanvanke lijk nogal aan de weidse kant zijn geweest, nü kan zij stellig vol komen terecht worden gebruikt. De wijk Nieuwland is inderdaad „een stad IN de stad" geworden, een gigantische verzameling huizen, scholen, winkels, straten en ge bouwen, die straks bovendien nog gemarkeerd zullen worden door de spitsen van diverse kerken. Midden in die „stad" ligt een ruim, zonnig, plezierig plein, het Dr. Wibautplein. Het is te verge lijken met de Brink van sommige dorpen, een rustpunt, een ver ademing temidden van de koorts achtig verder groeiende omgeving. En aan dat plein ligt het nieuwe Wijkgebouw, dat de officiële naam Wijkcentrum volkomen waardig is, omdat het inderdaad een centrum zal zijn van het burgerleven in dit Schiedam-van-de-toekomst.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 10