STAD VAN DE SCHEEPSBOUW 184 In de maand oktober heeft ons grootste scheepsbouw bedrijf de N.V. Wilton-Fijenoord officieel de beide vaste dokken in gebruik genomen, tezamen met drie nieuwe machinefabrieken, een kantoor en een bedrijfsgebouw. Deze gebeurtenis vormde een mijlpaal in de historie van de werf, maar ook niet meer dan dat, want reeds heeft men nieuwe plannen in overweging. In de komende periode van tien jaar zal het bedrijf een complete gedaantever wisseling ondergaan. De tegenwoordige kantoren worden ontruimd en afgebroken, een nieuw hoofdkantoor zal ver rijzen op hetgeen nu nog recreatieterrein is voor de Schie- damse jeugd: de Zandvlakte in het Sterrebos. Het stadsbeeld van Schiedam zal hierdoor een aan merkelijke verandering ondergaan en het moet gezegd worden, dat dit geen verandering in ongunstige zin zal zijn. De hoofdingang van de NV Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Fijenoord ligt thans aan de Vlaardingerdijk, even voor de Vijfsluizenbrug, en draagt er niet weinig toe bij deze verkeersader tussen Schiedam en Vlaardingen dat wil zeggen tussen Rotterdam en Hoek van Holland onveilig te maken. Op deze weg stort zich immers iedere dag een stroom van arbeidskrachten uit; daarin is slechts een betrekkelijk kleine verandering gekomen door de ope- ning van de tweede ingang in het oostelijk deel van het omvangrijke bedrijf. Duizenden arbeiders en kantoor employés gaan dagelijks over de BK-laan en de Vlaar dingerdijk naar hun werk en keren dagelijks naar hun woningen in Vlaardingen, Schiedam of Rotterdam terug, nog afgezien van de vele transporten, die de hekken aan de Vlaardingerdijk binnenrollen; afgezien ook van de lange file van bezoekers, die bij belangrijke gebeurtenissen soms de weg blokkeren van de Vlaardingerdijk tot aan het Rubensplein toe. Hierin zal dan binnen tien jaren verandering komen. De hoofdingang zal worden verplaatst naar ergens ten oosten van de Zandvlakte en er zal dus uiteraard een brede weg moeten komen (want zo zullen wij de officiële gemeen telijke formulering ,,een nieuw aan te leggen verkeersweg, welke beter aan de eisen zal voldoen" wel moeten ver staan), een brede weg, die zakelijk en efficiënt de kortste verbinding zal zoeken tussen Rotterdam en het Hoofd kantoor. In onze gedachten loopt deze lijn van de Rotter- damsedijk, via de Van Deventerstraat, via het Nieuw- sticht ter hoogte van de Bakkershaven, met een brug over de Buitenhaven dwars door de Plantage naar de Wester kade en vandaar langs de Houthaven door het Volkspark naar het nieuwe kantoor, recht als een met een trekpen getrokken lijn. Ongetwijfeld een koene pennestreek, onze stedebouwkundigen waardig. Wij maken ons sterk, dat het deze gedachte is, die èn de directie en het Schiedamse Gemeentebestuur bezielt. Hierdoor zou onze stad immers tevens een belangrijke ontlasting krijgen van de levens gevaarlijke BK-laan, die thans de voornaamste verkeers ader is. De stroom van auto's en fietsers zou zich, wanneer

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 12