185 de verbinding een feit wordt, niet meer moeizaam zoals thans door de bottleneck-Koemarktbrug hoeven te wrin gen, maar grotendeels aan de stadskern van Schiedam voorbij gaan. Het thans gereed gekomen dubbele dok, dat bestemd is voor schepen met een draagvermogen tot 38.000 ton, komt aldus dicht achter de hoofdingang te liggen en op de plaats, waar nu de kantoren zijn, zou dan vermoedelijk een nieuwe en nog grotere haven moeten komen. „De directie", zo lezen wij in een van de bladen, „iser allerminst blind voor, dat ook hier te zijner tijd en wellicht al binnen weinige jaren tankers van 85.000 en 100.000 ton behandeld moeten worden. Het is bekend, dat de werf- directie thans bestudeert, welke consequenties dit mee brengt. Wanneer zij zegt: Op de ene nu bestelde 100.000 tonner zullen er nog verschillende volgen, is het duidelijk dat zij zich erop voorbereidt zulke reuzen èn te kunnen bouwen èn te kunnen repareren. Dat wil zeggen: een grotere helling en een nog groter dok Wanneer dat het voorland is en de transactie die in de loop van november door de gemeenteraad zal worden bestudeerd en behandeld, wijst onherroepelijk in deze richting dan zullen de komende jaren wederom daveren van de arbeid van baggermachines en draglines, dan zullen wij in Schiedam wederom getuige zijn van de haast ex plosieve expansie van dit welvarende bedrijf. Bij dit nieuwe miljoenenplan zal men kunnen aanknopen en voortbouwen op de ervaringen, opgedaan bij de bouw van het thans officieel ingewijde gigantische dubbele dok. Over dit dok is uiteraard het meeste al gezegd. Men kent de hele geschiedenis uit de aandacht, die de plaatselijke bladen er aan hebben gewijd. Men weet, dat voor de beton constructies zoveel zakken cement zijn gebruikt, dat men er een afstand van 420 km mee zou kunnen plaveien. Legt men de staven betonstaal achter elkaar, dan overbrugt men er een afstand mee van ongeveer 2000 km. Ach, het zijn wel aardige cijfers, maar onwillekeurig bedenkt men er bij, dat dit bouwwerk, evenals andere grote construc ties, zijn tol aan mensenlevens heeft geëist. Wij eren hun nagedachtenis onzes inziens het best door uit te spreken, dat mede door hun werk weer honderden mensen in Schie dam een bestaan zullen kunnen vinden. Zij werken hier onder aangename omstandigheden. De grootste zorg is besteed aan hygiëne en recreatie. Het bovengedeelte van de scheidingswand tussen de beide dokken is gebruikt voor de inrichting van ruime was- en kleedruimten. Hier zijn klerenhokjes en grote lavettes. Ook in het dokkantoor-oost zijn bad- en wasgelegenheden. Daar is ook een grote kantine voor het werfpersoneel, berekend op duizend man. Alles wordt hier gedaan om de arbeid te veraangenamen. G. LUTKE MEIJER (Vervolg van pag. 183) En wederom treft ons de rust, die hier bereikt werd door grote vlakken in grijze of groene tinten te beschil deren. Wij hadden er zó wel willen blijven om nog eens te genieten van Jules Verne en Paul d'Ivoi! NAAR DE ZALEN Maar de heer Weergang leidde ons verder, duwde tegen twee openklappende deuren en zei dat wij nü het hart van dit wijkcentrum zouden binnengaan. En zo stonden we even later in een lange gang, waarvan de wanden slechts hier en daar opgefleurd werden door kleurige, abstracte schilderijen van stadgenoten, die in dit blad al meermalen naar voren gehaald zijn: Goof Smit, Jaap de Raat en nog anderen van S. 45. En in die gang: vier deuren. En achter die deuren: vier zaaltjes, zó sfeervol, zó fris, zó knus dat wij er wel direct een vergadering hadden willen beleggen of een receptie Kijkzei de heer Weergang, „van deze zaaltjes moeten wij het natuurlijk hebben, zij moeten het exploiteren van dit gebouw mede mogelijk maken. En gelukkig hebben we al diverse „vaste klanten". Regelmatig verhuur ik ze reeds aan een schaakclub, een kaartclub, de Fotokring Schiedam, het Gemengd Zangkoor 't Westen, een toneelgroep van de Gulf, de BB. de Nationale Reserve en enkele kerkelijke jeugdgroepen. In de maand oktober werden de zaaltjes vijftig maal ver huurd, niet zo slecht om mee te beginnen Bovendien zal ook binnenkort de R.K. leeszaal in een van deze zaaltjes een uitleenfiliaal vestigen. GROTE ZAALEEN DROOM! „En wat belangrijk is", zo vervolgde onze gids, „wij hebben de huur van deze zaaltjes zo laag mogelijk gehou den om iedereen er van te laten profiteren. De grootste benedenzaal kost slechts f 8,per avond, de kleinste f 6,En kom nu eens boven kijken. We wierpen nog één blik op de moderne lichte stoeltjes, de aaneenschuifbare tafels en de fleurige gordijnen en klommen toen de trap op. Boven waren wij bijzonder verrast door de aanblik van de grootste zaal in dit gebouw. Een dróóm van een zaaltje, lang en ruim, voortreffelijk ingedeeld, voorzien van drie nood-uitgangen en een schat van een toneeltje. „Tja kijk eens", zei de heer Weergang, „grote stukken kunnen hier niet worden gespeeld, maar wèl cabaret uitvoeringen en één-acters en schetsjes. Er zijn naast het toneel twee kleine kleedkamertjes, er is zelfs een souffleurs hokje en er komt nog een tussengordijn, voorde akoestiek bij redevoeringen etc. Leuk?" „Fantastisch leuk", zeiden wij, „en dit hele complex is niet alleen een geweldige aanwinst voor Nieuwland, maar voor onze hele stad die zo arm is aan zalen en ge zellige gebouwen". Wij meenden wat wij zeiden. Het ideaal van wethouder Sabel is volkomen verwezenlijkt. Hier, in deze drie-eenheid van medisch-sociale afdeling, bibliotheek en, laten wij zeggen, vermaak-centrumvindt vrijivel iedereen wat hij zoekt. Wij zijn er van overtuigd dat er straks, bij het genoeglijk snorren van de gashaarden, heel wat vruchtbare vergaderingen en plezierige bijeenkomsten zullen worden gehouden. En wij geloven dat dit unieke Wijkcentrum nog meer aan waarde zal winnen, indien ook de ruime kelder produktief gemaakt wordt, bijvoorbeeld voor de jeugd. Dat het beheer bij de heer Weergang en zijn vrouiv die er boven wonen in een van de lichte, moderne flats) in goede handen is behoeft geen betoog, getuige ook de benoeming met algemene goedkeuring. Met zijn eigen drieledige Wijkcentrum is Nieuwland nu meer dan ooit een „stad IN de stadgeworden W. O. DUYS.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 13