Revue Xed. Padvinders 187 belangstelling vinden, men kan er ook een onbeperkt vertrouwen in het bestuur" uit concluderen. Op deze jaarvergadering werd het ere lidmaatschap aangeboden aan de heer K. J. Heyboer, die 18 jaar lang op kranige wijze met de voorzittershamer getimmerd heeft.... applaus! Op deze jaarvergadering werd ook het plan geopperd om tenminste ééns per jaar eens een Schiedamse amateur-vereniging uit te nodigen. Ik moest dit eigenlijk in hoofdletters schrijven. want zo'n plan opent heerlijke vergezichten. Het be tekent dat men zich gaat interesseren voor ons eigen amateur-toneel. En, laat u dit eens voor één keer duide lijk gezegd zijn: Onze amateurs hebben recht op belangstelling. Zelf cultuur be oefenen is duizend, wat zeg ik? is oneindig keer schoner dan het óndergaan ervan in uitingen van anderen. Op zaterdag 29 september nemen „de vrienden van het museum" afscheid van de heer Schwagermann. Hem werd een radiotoestel en een pick-up met platen overhandigd. Dertig jaar heeft de heer Ferd. Timmer mans voor ons op het carillon in de oude St. Janstoren gespeeld. Nu gaat hij rusten. In de raadszaal werd de scheidende beiaar dier gehuldigd door wethouder Van Kinde ren, door oud-wethouder Dinkelaar, door zijn leerling en opvolger Cor Don en ten slotte door de gemeentesecretaris, Mr. N. J. Post. Dinsdag 2 oktober: Marcheert daar niet het muziekkorps O.B.K.? Gaan zij niet de Prof. K.O.-laan in? Maar waar is de saxofonist Van Unen? Haha, die is thuis 50 jaar heeft hij geblazen, vanavond mag hij luisteren en fruit eten uit een grote volle feestmand! Woensdag 3 oktober: Oud-wethouder Van der Kraan overleden. Een kort be richt, maar het betekent dat een goed mens, een vroom man, van ons is heengegaan. Hij ruste in vrede! Donderdag 4 oktober: het eerste van de vijf Toonkunst-concerten. Na „Libertas Venit", een rapsodie voor orkest van Hendrik Andriessen, gaf June Kovach een charmante vertolking van Robert Schu mann's piano-concert in a. Na de pauze genoten we van de 5e symfonie van Tschaikowski. Het is plezierig hier op te merken dat de belangstelling voor deze concerten zo groot geworden is dat het Passage-theater volledig uitverkocht was. 5 oktober: Dit is de dag van de Capsule- fabriek „Holland". Meer speciaal nog de dag van de heer W. H. v. d. Toorn Sr., die 50 jaar geleden de grondslag legde voor dit mooie bedrijf. De dag van de capsulen en van de kur ken en er zat óók nog wel wat ónder de kurk! Wist u dat ze „bij v. d. Toorn" één mil joen capsules per week maken? .en dat ongeveer 80% hiervan wordt uitgevoerd naar Frankrijk, Engeland, Duitsland, Ier land, U.S.A. Canada, Zuid-Afrika, Zweden, Marokko, Egypte en Cyprus.... (als ik postzegels ga sparen weet ik wel waar ik eens binnenstap). 's Avonds knipte burgemeester Peek een lint door en daarmee is „de grootste bazar van Schiedam" geopend. Deze bazar is door de Ned. Herv. Kerkgemeente opgezet om geld bijeen te krijgen voor een nieuwe kerk. Zilveren bruiloften horen eigenlijk niet thuis in deze kroniek, maar de heer en mevrouw Kreeft zijn zulke „echte Schie damse Gemeenschappertjes", dat ik toch van harte „Drie maal Hoera" roep. 6 oktober: „Haar schuld geboet" heette het „aangrijpende drama" dat „Kunst door oefening" in Arcade op de planken zette. Donderdag 11 oktober: Het Gemengd Koor bestaat 85 jaar! Dit achtenswaardig jubilee wordt gevierd met „De Dochter van de Tamboer-majoor", in het Passage- Theater. Schiedam is blij met het Gemengd Koor. De heer Holl, voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap, zegt zelfs: „het ontbreken van een vereniging als deze zou in het culturele leven van onze stad pijnlijk ge voeld worden". Om te laten zien hóe hoog deze vereniging gewaardeerd wordt krijgt Ko de Keijzer, sinds veertig jaar haar dirigent, de penning van verdienste. Het oudste lid, mevrouw Van Meurs- De Bruijn, doet al 45 jaar mee, eerst als koorzangeres en soliste, nu nog als souf- fleuse. De heer L. Krabbendam is 35 jaar lid, mevrouw Engelage-Osephius 30 jaar en de heer Engelage 25 jaar. zullen we er even „Lang zullen ze leve...." voor zingen? „Amigo" kwam in het Volksgebouw met „Pinky". Zaterdag 13 oktober lees ik„Onverlaten hebben de hengst, die de gevel van een distilleerderij aan de Lange Haven sierde, vernield"kijk, zulke lui hebben we hier ook. „en een lól dat ze hadden!!" Vandaag lopen de senioren van „De Schiedamse Tippelaars", onder leiding van de heer Wellerdieck, even een mooie beker bij elkaar in Capelle a. d. IJssel. Hebbuwal een „halletje"? Ter gelegenheid van het 45-jarig be staan van District Rotterdam van de Ned. Padvinderswaartoe ook Schie dam behoortzal op woensdag 12 decem ber a.s. in het Passage-theater een grote Jubileum-Revue, Elf-56worden op gevoerd. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de leidersin de V. V. V.-Kiosk en aan het theater. 18 oktober: Wilton-Fijenoord neemt vandaag twee nieuwe reparatiedokken in gebruik. Als u de Admiraal de Ruyterstraat in gaat loopt u regelrecht tegen de Willem Barendsz. Bij NV Gebrs. Vincent zeggen ze: „Die schuit ligt bijna bij ons op de stoep". 19 oktober: Wethouder Van Kinderen opent de toneelwedstrijd, georganiseerd door de sectie Toneel van de S.G. (S.G., lieve lezer in Klazienaveen, betekent bij ons: Schiedamse Gemeenschap). „De sectie toneel beoogt met deze wed strijd het amateurtoneel tot groter bloei te brengen, hetgeen zeker nodig is", aldus de wethouder. Met „groter bloei" bedoelde hij niet het aantal verenigingen (dat al tegen de dertig kuiert) maar de kwaliteit van het spel. Omdat ik niet vooruit mag lopen op de beslissing van de jury, moet ik volstaan met te meldenhet Schiedams Onderwijzers Toneel bracht „De gevaar lijke Bocht". 20 oktober komen de old Grunnigers weer biemekeer. „De Liesters" zingen en op 't toneel: ,,'n drij bedrievig toneelstuk". 21 oktober: Othello" (niet van Orson Welles, maar de R.K. toneelvereniging, één van de vier R.K. toneelverenigingen!!) kwam in Arcade met „De Privé verpleeg ster". De zaal was warempel uitverkocht! Dinsdag 23 oktober: 's morgens voor dag en dauw word ik al uit mijn bed gebeld: Nog in hansop hoor ik, door de brievenbus: „En dat je niet vergeet in de kroniek te vermelden dat er vandaag twee jubilarissen zijn bij de D.E.S." ....alsof ik „eigener beweging" niet gedacht zou hebben aan die verdienstelijke mannen: de heren C. Schriel en G. v. d. Zee Hzn., sinds 1916 bestuurslid van deze coöperatie. Burgemeester Peek heeft hun beiden de gouden medaille opgespeld, verbonden aan de Huisorde van Oranje Nassau. Wilton-Fijenoord en de Gemeente Schie dam doen een spelletje „Boompie verwis selen". Het stuk Sterrebos langs de Maas kant, dat nu eigendom is van W.F., wordt ingericht tot recreatieoord. Een stuk Sterrebos, langs de West-Frankelandse dijk. vanaf de Julianalaan tot aan de Adm. de Ruyterstraat, plus de zandvlakte, wordt door de gemeente afgestaan als industrieterrein. Als u, lieve lezer uit Roodeschool, precies wilt weten hoe het allemaal zit, kan u beter even langs komen. Op woensdag 24 oktober opent „De Alge mene Fotokring Schiedam" een tentoon stelling in het Wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein. In totaal waren 130 kiekjes ingezonden, door 15 leden. 28 oktober: De afdeling Schiedam van de R.K. Grafische Bond bestaat 40 jaar en de heren: W. A. Binneveld, A. Bijtenhoorn, F. R. Gunneweg, J. J. Hölscher en J. J. van Soest zijn er al die tijd lid van geweest.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 15