les... HALT!! Schiedamse Gemeenschap Dagelijks bestuur: Bestuursraad: Redactie-commissie: A bonnementen: A dvertenties: 202 Bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043 Ere-voorzitterMr. J. \V. Peek, burge meester van Schiedam. M. Holl, voorzitter; F. A. de Wolff, secretaris; A. de Groot, penningmeester; G. W.van Bergen Walraven, K. J. Heij- boer, A. L. J. Kunze, Mr. H. A. M. Roelants, leden. N. J. J. van Baarle, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, M. den Boer-Bijl, C. Brunt, Ir. W. E. Hoek, L. Kamp, C. Landsbergen, E. A. Leenderts, mej. A. E. D. Noordegraaf, W. C. Oranje, A. M. Sunderman, B. Vincent. M. Holl, W. O. Duys, P. Groenendaal en B. Vincent. Aan dit nummer werkten mee: W. O. Duys, B. Kedde, G. Lutke Meijer, Sebastiaan en P. C. Visser f. Inhoud: Pag. Vijf minuten voor middernacht 201 Secties.... halt!! 202 „De Graauwe Hengst" 203 Arij Prins 204-205-206 Open brief aan Pierre Janssen 207 Oud Schiedam 208-209 De man die half Schiedam afbreekt 210-211 Revolutie van Schiedamse arbeiders 212-213 Burger-dagboek214-215 Bij de voorplaat 214 Wietje Kwetter 215 f 3,per jaar of f 0,35 per nummer, voor buiten Schiedam f 3,25 (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Gemeenschap). N.V. Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A.M Roelants, Lange Haven 141, Schiedam, tel. 69300. Giro 5858. SECTIE CULTURELE ONTWIKKELING. Het is prettig deze keer de schijnwerpers eens te kunnen richten op een sectie, die oud en töch jong is: de sectie Culturele Ontwikkeling. Zij is „oud", omdat zij alweer enige jaren geleden in het leven werd geroepen, maar van enige activiteit is nooit sprake geweest door allerlei omstandigheden. In oktober is deze SG-zuil echter nieuw leven ingeblazen, er zijn diverse vergaderingen gehouden en er zijn plannen, vele plannen! Zo heeft het nieuwe bestuur (bestaande uit de heren N. J. J. van Baarle, P. Spruit, C. L. Moerman, C. Holm en H. van Rossem) besloten aan te knopen aan het in de bestuursraad geopperde idee om de komende vakantiefeesten geheel in het teken te stellen van de vrije-tijdsbesteding. Daar zit stellig veel goeds in en men is nu bezig vaster omlijnde plannen op papier te zetten, teneinde die op 21 december aan de leden en later aan het Vakantie-Comité voor te leggen. Méér willen wij er in dit stadium nog niet van zeggen, al heeft het probleem „vrije-tijdsbesteding" heel wat boeiende facetten, zoals ook blijkt uit onderstaand artikeltje van Sebastiaan. Wij zijn er echter van overtuigd dat we aan deze sectie nog veel plezier zullen beleven en zien daarom haar verdere ontwikkeling vol verwachting en vertrouwen tegemoet. De volgende verenigingen hebben er zich bij aangesloten: De Algemene Fotokring Schiedam, het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, de Katholieke Filmactie, de Katholieke Kring, de Schiedamse Kunstkring, de Stichting Natuur bescherming, de Kon. Ver. Oost en West, de Schiedamse kunstenaarsver. S-45, de teken- en schilderclub „Studievrienden", „Toonkunst" en de „Vrienden van het Stedelijk Museum." VRIJE- TIJDSBES TED ING. Op een vergadering van de bestuursraad van de Schiedamse Gemeenschap is het plan geopperd om het volgend jaar de vakantieweek te zetten in het teken van de hobby! De voorzitter van de S.G. was zo vriendelijk om mij te vragen: „Hoe denk je over dit plan?" Ik heb daarop maar één antwoord: „geweldig". Ik vind het geweldig om de aandacht van Schiedam eens te vestigen op de vrije tijdsbesteding. Ik heb niets tegen voetballen, films of romans, zelfs niets tegen televisie, al krijg ik er altijd pijn in mijn ogen van. Ik vind het alleen zo „gemakkelijk", zo lui. Ik heb altijd schik als ik een vent in zijn vrije tijd zie timmeren, hoe dikwijls hij daarbij ook op zijn duim hamert. Ik zie ontzettend graag „amateur-toneel" omdat het me telkens weer ontroert hoe verschrikkelijk ze hun best doen om hun zenuwen de baas te blijven. Ik houd van alle verzamelaars, van alle eieren-uitbroeders, van alle kanariepieten-telers, van alle bolletjes-poters, van alle schilders en viool spelers, van lui die op een trompet blazen en die zingen, van. enfin van alle amateurs. Waarom? Omdat ze „liefde" hebben voor hun hobby, omdat ze „zich zelf" uitleven, omdat ze wat dóen. Of ze het goed doen of minder goed voor mijn part doen ze het slechtdat komt pas op de tweede plaats. Ik heb eens iemand horen zeggen„Ik ga nooit naar amateur-toneel, voor het zelfde geld kan ik een beroepsgezelschap zien." Die man had ongelijk.... gróót ongelijk!! Die man dacht alleen aan zich zélf, aan zijn eigen cultureel genoegen. Hij had beter gedaan aan anderen te denken.... het is altijd beter om aan anderen te denken dan aan zichzelf. Hij had moeten redeneren: Die amateurs doen hun best, zij streven naar iets mooisik moet ze helpenHelpen door mijn financiële steun (een onnozel guldentje entree) maar vooral: helpen door mijn belangstelling!!! En hiermee ben ik op hetzelfde punt gekomen als in het voorwoord van dit blad Geef Schiedamse amateurs Uw belangstellingen heb de moed om zélf eens op de planken te klimmen, op een toeter te blazen, aan een mondharmonica te sabbe-, leniets zélf te maken Ik hoop van harte dat het hobby-plan de volgende vakantieweek dóór gaat! Sebastiaan.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 10