raauwe *L(,en cjót< 203 De baldadige jeugd heeft de stad Schiedam beroofd van een alleraardigste herinnering aan het verre verleden, toen zich om eenvoudige gebeurtenissen nog sagen en legenden konden slingeren, zoals klimrozen om een nuchter alledaags tuinhek. Opgeschoten jongens hebben korte tijd geleden de grauwe hengst, het gevelteken van de firma Daniël Visser Zoonen, Distilleerderij en Likeurstokerij ,.De Graauwe Hengst" omlaag gerukt en vernield. Het sierlijke houten paardje is kapot en kan niet meer hersteld worden. In het bovenlicht van de ingang aan de Lange Haven is een lege plaatsmisschien zal die nog eens worden gevuld door een tweede grauwe hengst, een getrouwe kopie van de eerste, maar het zal moeilijk zijn een kunstenaar te vinden, die aan het hout een even sterke expressiviteit kan geven als dit oude gevelteken had. Aan dit paard was een oude legende verbonden, daterend van lang voor het huidige bedrijf hier werd gesticht. In de tijd toen Schiedams winkelstraat de Hoogstraat nog zeedijk was, spoelde hier tijdens springtij een schim mel aan. Het dier was er slecht aan toe, maar het leefde nog en dank zij de goede zorgen der Schiedammers men zegt dat het een slok Schiedams nat kreeg om bij te ko men kwam het spoedig weer op verhaal. De schimmel werd gestald in een schuurtje aan de voet van de dijk en dat schuurtje kreeg de naam van het aangespoelde dier en toen later de firma Daniël Visser hier een pakhuis zette, sprak het van zelf, dat men dit gebouw de Graauwe Hengst noemde. De firma nam de naam tot fabrieksmerk en zo werd het aangespoelde paardje tot gevelteken en kwali teitsmerk voor een van onze bekendste distilleerderijen. Het kantoor en de pakhuizen zijn in hun oorspronkelijke vorm bewaard gebleven en behoren tot de mooiste geveltjes van de Lange Haven. Ze zijn niet voor niets op de Monu mentenlijst geplaatst. Ze dateren van 1789 en merkwaardig is, dat zij misschien het enige bouwwerk van vier verdie pingen in Schiedam vormen, dat zonder palen op de klei is gezet. Zij zijn zonder heiwerk op de oude zeedijk gezet en die dateert, zoals men weet, uit de dagen van Aleida van Henegouwen en graaf Floris V Het bedrijf zelf is ouder. De naam Daniël Visser kwam reeds vóór 1713 in de registers voor. In 1714 werd de distilleerderij gesticht, oorspronkelijk in Frankenland, een der polders in de omgeving van de oude stad. De koopakten uit de jaren 1789 tot 1791, toen het bedrijf zich aan de Lange Haven vestigde, zijn nog aanwezig. Zeldzame bij zonderheid: De firma heeft al haar boeken nog, compleet van de jaren der Franse bezetting in 1809 af. Een heerlijk jachtveld voor archivarissen. Tot het jaar 1927 is het bedrijf in handen geweest van het geslacht Visser, maar toen heeft de enig overgebleven firmant, dr. P. C. Visser, de likeurstokerij verwisseld voor de diplomatieke dienst. Hij was voordien attaché in Stockholm, consul-generaal in Calcutta, ambassadeur in Ankara en Johannesburg en tenslotte gezant in Moskou. Zijn naam is bekend in ver band met de ontdekkingsreizen in de Karakorum, die hij maakte in gezelschap van Jonkvrouwe Jenny Hooft, zijn echtgenote. Zij overleed in 1940 en Dr. Visser is daarop hertrouwd met Jonkvrouwe De Graaff. Toen hij zich uit de distilleerderij terugtrok, heeft hij zijn aandeel in de Graauwe Hengst overgedaan aan de familie Kleipool. G. LUTKE MEIJER

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 11