boe k Bij de voorplaat Notulen van het door-de-weekse leven, bijgehouden door: SEBASTIAAN 214 Zesduizend tanks, twintig divisies infan terie, verraad. Een heldenvolk dat vecht om vrijheid Een wereld, die dadenloos toeziet.... En ik moet mijn kroniek schrijven, de kroniek van alledaagse dingen in een klein stadje. Ik voel me een clown, die lachen moet terwijl zijn hart schreit. Donderdag 1 november: Vandaag is te Hollandse Rading op 76-jarige leeftijd overleden de heer A. Baan, vroeger hoofd ener school in onze stad. De heer Baan heeft zich, naast zijn taak bij het onderwijs, zeer verdienstelijk gemaakt op velerlei terrein. Hij was de dichter en componist van het Schiedams Stedelied. Op vrijdag 2 november is iedereen het er in de bovenzaal van de Amstelbron over eens, dat we met die zomers van tegen woordig gauw moeten zorgen, dat er weer een ijsbaan komt. In 1958 bestaat de S(chiedamse) IJ(s) V(ereniging) 50 jaar.Dat feest kunnen we niet in de Plantagesloot gaan vieren. De schaatsgedachten gaan uit naar een vriendelijk lapje van 100 bij 200 meter langs de laan van Bol'es. Zondag 4 november: Duizenden mannen trekken 's avonds ,,in stille omgang" door de stad, biddend voor het zwaar beproefde Hongaarse volk. Maandag 5 novemberOveral hangen de vlaggen half-stok, ten teken van rouw om Hongarije. Het zal niet lang meer durenof ook dit pittoreske hoekje gaat uit het Schiedamse stadsbeeld verdwijnen. Nog staan deze oude panden vreedzaam te dromen bij het kruis punt van de Nieuwe Haven en Korte Havende trotse wieken van „De 3 Koornbloemenals schitte rend decor. Maar de sloper staat reeds klaar met mokers en trilboren om wederom een paar vertrouwde bouwsels te verpulveren. Dat is de tragiek van stads-saneringzij is nodig en toch gaat ons aan het hart. Dinsdag 6 november: U hebt natuurlijk óók niet gehamsterd vandaag. Welnee. die twintig flessen sla-olie gebruikt u elke week en die vijftig kilo spliterwten zijn voor de erwtensoep van morgenmiddag. Op donderdag 8 november herdenken wij in drie minuten stilte de helden van Hongarije. In Musis Sacrum speelt de toneel-groep Utile Dulci: „En de vogels zwijgen". Het batig saldo komt ten goede aan Pro Juventute. Het is misschien grappig te weten dat U.D. op 11 november 1911 door elf leer lingen van het stedelijk gymnasium en de Rijks h.b.s. werd opgericht. Zij begonnen met een kassaldo van elf gulden en elf cent. „En de vogels zwijgen" is hun jubileum stuk, ter ere van het 45-jarig bestaan (had u eigenlijk zelf ook wel uit kunnen rekenen Het Schiedams Kamerorkest groeit lek ker. Er zijn nu al 32 leden. Mocht u soms enige vaardigheid hebben met de hoorn, de trompet of de fagot, dan bent u van harte welkom. Zaterdag 10 november: In Arcade: De Burgemeester van Haarengroep van de Nederlandse Padvindersvereniging viert haar twintig-jarig bestaan. In Musis Sacrum: Alberdingk Thijm speelt voor de Schiedamse Cartonnage- fabriek: „De dochters van de Baas". In Tivoli: contact-avond van de voetbal vereniging DEMOS. In het Volksgebouw: filmavond van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs Bond. Zondagavond 11 november: Brederode laat een volle Arcade-zaal gieren om „Aan de oever van een snelle vliet". En laten we nou in 't Broersveld een heuse „Rock 'n Roll"-demonstratie beleven, compleet met ingegooide ruit en al, De politie wist er spoedig raad mee. Maandag 12 novemberDe eremedaille in zilver, verbonden aan de huisorde van Oranje Nassau gaat vandaag naar de trouwe borst van de heer W. de Jong, die 25 jaar lang werkmeester is bij Excelsior en veertig jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. Dinsdag 13 november: O.N.I. betekent: Ontspanning Na Inspanning. Nu weet u nóg niks. Maar als ik zeg: „Dat is een mandolineclub" dan roept iedereen: „onder leiding van de familie Hakkert" Meer dan veertig jaar leren leden van de Hakkert-dynastie de Schiedammers man doline spelen. En met succes. Dat bewees het optreden van O.N.I. in de zaal Irene vanavond. Woensdag 14 november: De Gerefor meerde Ontspanningsvereniging „Geron" bestaat 10 jaar. „Geron" heeft voortdurend een vorm van vrije-tijdsbesteding op een behoorlijk hoog plan gezocht", zei Ds. Krijger op de feestavond in Musis Sacrum. Hij bood de vereniging een bandrecorder Op donderdag 15 november hijst burge meester Peek de vlag op onze nieuwe spui- sluis. In de stormnacht van februari 1953 heeft het bestaan van Schiedam aan een griezelig dun draadje gehangen. Alles hing er toen van af of de funderingen van de oude spuisluis het water zouden houden.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 22