(^vxltvwele I (VOOR DE PERIODE VAN 15 MEI TOT 15 JUNI) Michiel de Ruyter: aangevulde, interessante herdenkingstentoontstelling in de histo rische zaal. Prenten van zeeslagen, por tretten, boeken, historische penningen. Op maandagavond 20 mei in de aula een jeugdherdenkingsbijeenkomst. (Stedelijk Museum tot 31 mei.) Start: jaarlijks overzicht van de jongere Nederlandse schilderkunst, dit keer versterkt met werk van Duitse en Belgische kunstenaars. (Stedelijk Museum, tot 20 mei.) Schilderij van de maand: een vroege Jan Sluyters (1910): „La- rens landschap met oktoberzon". Hoogst curieus vanwege de invloed van Vincent van Gogh. Opening van de tentoonstelling van de drukker-schilder Hendrik Werkman. Deze expositie duurt tot en met 23 juni (Museum- aula, 23 mei). Cultureel Contactcentrum. Expositie van schilderijen en gra fisch werk van de Belgische abstracte schilder Bulke uit Antwerpen. (Van 17 mei tot 6 juni.) Het Passagetheater vertoont van 17 mei af achtereenvolgens: „Drei Manner im Schnee" met Nicole Heesters (de Duitse filmactrice van Nederlandse afkomst), naar het verhaal van Erich Kastner; „Don't rock the clock" met Bill Haley's befaamde orkest-in-nieuwe-stijl„Vier mannen der duisternis" met Robert Mitchum; en het volromantisch verhaal „Sissi, de jonge keizerin" met Romy Schneider. Het Monopoletheater draait: „De stad der desperado's" met Randolph Scott; „Klemmende uren" met de onlangs verscheiden acteur Humphrey Bogart; „Vlucht naar Hong kong"; „De haaien vechten" met Victor Mature; Eddie Constantine als vechtersbaas in „Moord op de voorpagina"; de Egyptische ster Kerima in „Het schip der verloren vrou wen"; „Bandido" met Robert Mitchum; en Jean Servais in „Haven Marseille". Jaarlijkse cabaretavond van de C.A.Ë. Voor het Comité Auto- en Boottochtjes treedt op het gezelschap van Gerard Walden en Berrie Kievits met het cabaret „Menu voor u". Medewerking o.a. van Harry Boda. (Passagetheater, 6 juni.) BIJ DE VOORPLAAT Zon, lucht en water. Kon het treffender uitgebeeld? Het sierlijke silhouet van de balancerende zeeleeuw in de ,,pierenbak", het kinderbadje van ons prachtige, nieuwe zwembad Groenoord bij Kethel, als sym bool van het water en de zwemkunst zelf, welke een beheerst, soepel en harmonisch ontwikkeld lichaam schenken. Het vlieg tuig op de achtergrond onmisbaar in dit fraaie geheel; leg de hand maar eens op de dan ontstane dode hoek symboli seert het nauwe verband tussen dit zwem bad en de open lucht, waar vooral tussen de wolken een mild zonnetje moet stralen! De Nederlandse Comedie met ,,Home, sweet home" voor de Katholieke Kring. Het blijspel „Home, sweet home" van de in ons vader landse repertoire wel vaker voorkomende Amerikaan Paul Osborn is in feite meer een tragi-comedie. Het verhaal van de kleine luiden, de filisters, die als in een stuk van Tsjechow hun roer op de tijd stroom geen baas kunnen en misschien zelfs niet baas willen uit desinteresse voor een vermoede uitzichtloosheid, is meer dan eens aangrijpend. Hun simpele levens vlieden stuurloos in een brede, ongenaakbare sleur, waarin zelfs onaangename onthullingen onbewust verwelkomde afleidingen kunnen zijn. Paul Osborn heeft met onverholen mededogen in dit familiespel twee gezinnen van provincialen getekend, wier bestaan zo onbetekenend is doordat men nooit buiten de enge beslotenheid van het „home, sweet home" weet te geraken, dat alle onbeduidendheid in wezen ontroerend wordt door haar maar al te grote algemeenheid en bijzonder wordt door haar afwijking van het „moderne" genre toneel stukken der abnormale verdrongenheden en omkeringen van waarden. Ank van der Moer, de tragedienne, voert de regie, maar niet zonder de lach een grote plaats te gunnen. De lach, het goed op elkaar ingespeelde gezelschap met verscheidene individuele prestaties, èn.... Jacqueline Royaards-Sandberg, onze oudste (80-jarige!) toneelspeelster van het ogenblik, die gehandicapt door haar oude ogen, maar bezeten van een sterke wil, haar rol door voorlezen van anderen moest memoreren. (Passagetheater, 16 mei.) De Haagsche Comedie met „Een maan voor de misdeelden" voor de Schiedamse Kunstkring. Nog bij zijn leven werd Eugene O'Neill maar al te vaak door toneelkenners miskend, want naar hun mening was zijn werk voor een groot deel verouderd en ook werd het denigrerende woord „kitsch" gehoord. Daar is evenwel een grote kentering in de waar dering gekomen; men beluistere er het were ld repertoire maar eens voor! Deze Ierse Amerikaan behoorde met Heyer- mans en Shaw tot de groten van zijn en onze tijd. Hij was zeker de eerste dramaturg van enige betekenis in Amerika en daarmee de wegbereider voor de huidige generatie van produktieve toneelauteurs. Zijn rijping als kunstenaar vol trok zich in duidelijke stadia, die begonnen met het experi ment. Daarin trachtte hij de ware mens van zijn schijnwezen te scheiden, maar kwam eerst later tot de erkenning dat schijn en waarheid in een mensenleven te nauw verweven zijn, dat ook in de schijn een deel waarheid steekt en om gekeerd. Dan volgt zijn realisme, zijn symboliek en ten slotte zijn rijpere stukken, waarin de algemene menselijkheid wezenlijk is en de gestalte van de waarheid de zo graag dromende mens zeifis geworden. Zo ook in „Een maan voor de misdeelden", waar het meisje Josie Hogan een bedrieglijk spelletje met zichzelf en anderen speelt en waarin grondig met de illusie wordt afgerekend. Maar de illusie op het toneel is volkomen, zó volkomen dat dit stuk tot de hoogtepunten van het toneelseizoen kan worden gerekend. Een eersterangs stuk met liefst drie eerste rangs krachten: Myra Ward, haar echtgenoot Paul Steen bergen en Max Croiset. (Passagetheater, 23 mei.) Museumconcert met Wieb de Rook, sopraan, Jol Ie de Wit, dwarsfluit, Gijs Reijns, hobo, José Sturdiau, altviool en Viktor Bugenon, cello. Laatste concert van het seizoen! (Museumaula, 21 mei.)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 14