J 52 DRIES PEUTE ZIET DE TOEKOMST IN HET WATER LIGGEN! Dries Peute, de directeur van Groenoord, naar wie de gehele Schiedamse zwemwereld met vertrou wen opziet. Een vertrouwen dat hij stellig waard is. Is hij niet de trainer van onze met successen overladen jonge stadgenote Cockie Gastelaars, die men hier ter rechter zij van haar inspirator ziet? De heer A. L. A. Peute luistert naar onze vraag met een blik, even wijd en ondoorgrondelijk als een spiegelgladde zee bij maneschijn. Op een of andere wijze hoort die blik bij de man, die thans Schiedams spiegelgladde water te beheren krijgt. Het is de blik van de zeilers en de zeelui, de blik van hen voor wie het water geen geheimen heeft. Vraag de heer Peute naar zijn voorgeslacht en alles wordt u duidelijk: Peute is van Zeeuwse afkomst en al zijn familieleden waren smokkelaars en vissers in verboden wateren. Tot ze ontdekten dat een visakte eigenlijk toch rendabeler is. Dries Peute had zich al vroeg voorgenomen van het water zijn brood winning te maken. Hij deed dat op zijn eigen manier. U heeft als trainer van de Nederlandse zwembond, zo luidde onze vraag, al heel wat zwembaden gezien. Hoe doet Groenoord het nu tussen al die andere zwembaden? Is u blij dat u hier de leiding heeft? Het is in vergelijking met andere baden in Nederland groot van opzet, zegt de heer Peute bedachtzaam, 't is wel een van de grootste baden, maar men ziet het er thans nog niet af. De groei van het groen moet eerst komen. Over drie of vier jaar zegt iedereen: het is een prachtig bad. Het krijgt een bijzondere plaats in Zuid-Holland: de rijksweg straks en wat landelijke bekendheid en uit alle windrichtingen zullen ze komen, de zonaanbidders bij lui en zonnig weertje, de would-be zwem mers plichtsgetrouw iedere dag (tenzij het pijpestelen regent) en de echte sportliefhebbers, elke keer als er wat te doen is. En er zal heel wat te doen zijn. We hebben een prachtige vijftig-meter baan, minstens even fraai als die van het Kolpa-bad in Vlaardingen. We zullen een ,,/evée en masse" van de Schiedammers, van de ver tegenwoordigers van de Schiedamse verenigingen zien. Of liever een duik ,,en masse". Heus, dit wordt een prachtig bad met voor iedereen wat. De zonaanbidders hangen af van de zon, niet van mij, zegt de heer Peute, maar wie komt om te leren zwemmen die leren we zwem men in sneltrein-vaart. En echte sportmensen dat zijn eerst recht mensen voor mij! Daar zal ik een behoorlijke training voor opzetten. Die is voorlopig weinig spectaculair. De grote vertoningen komen later, na bv. drie jaar inschieten, maar er zijn hier heel wat mensen voor een behoorlijke wedstrijdzwemmerij, daar ben ik zeker van. Wedstrijden worden overigens niet door het zwembad, maar door de zwemverenigingen georganiseerd. Die moeten een aanvrage indienen bij de zwembond. Maar is de aanvrage voor elkaar, dan is er hier een grote mogelijkheid. Aldus de nieuwe leider van ons zwembad Groenoord. Bij het afscheid zegt hij nog met een vaste verre blik in zijn ogen: Ik kijk verlangend uit naar de start. En.naar mooi weer. Dat blijft toch altijd erg belangrijk, ook voor het zwembad Groenoord! om zo te zeggen in de slapste blub ber, die men in het westen van ons vaderland vindt mag dan een paar miljoen hebben gekost, maar het is af het is een technisch knap in elkaar geschoven geheel. En het ziet er gezellig uit. De kleu rige muren doen vrolijk aan, het zitje is gezellig, zij het misschien wat winderig. De kleedkabines zijn ruim en overzichtelijk. Er zijn in elke vleugel 48 wissel- kabines; men kan ze niet afslui ten. Hiervan zijn er 28 bestemd voor volwassenen en 20 voor zwemmers, jonger dan 14 jaar. Verder is er in elke vleugel een gemeenschappelijke kleedruimte, leder hangt zijn kleren aan een haak en levert die in tegen afgifte van een metalen nummertje, en aangezien er in elke flank 2600 kledinghaken zijn, kan men het maximale aantal bezoekers schatten op ruim 5000. Onzekerheden De toekomst is onzeker; allerlei plannen duiken op, die voor de zone tussen Poldervaart en Ke- thel, voor de groene strook tus sen Schiedam, Vlaardingen en Tuindorp Kethel van beslissende betekenis zijn. Er is geen zeker heid, dat de terreinen in deze streek hun definitieve bestem ming reeds hebben gevonden. De geruchten, die de ronde doen, zijn verontrustend, al is er ook nog geen zekerheid, dat het re creatie-oord Kethel, het zwem bad en de achttien nieuwe sport velden inderdaad in het gedrang zullen komen. Laten wij ons er daarom over verheugen, dat wij een zwembad hebben gekregen, dat de vergelijking met welk an der zwembad in Nederland ook met glans kan doorstaan, waar ieder seizoen honderdduizenden zwemmers en zonnebaders ge zondheid en ontspanning kunnen vinden, waar wedstrijden kunnen worden gehouden van interna tionaal formaat en waarheen me nig toerist zijn schreden zal rich ten. Het Zwembad Groenoord zal tot de belangrijkste toeristi sche attracties van onze stad gaan behoren.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 8