Schoolbuitenhuis Sen jaar 143 DE DOLENDE WANDELAAR, die nu in dit herfstgetij eenzaam in het bos tussen Breda en Oosterhout naar het Schiedamse Schoolbuitenhuis loopt te zoeken, kan het gebeuren dat hij op zijn vragen van een streekbewoner het zonderlinge antwoord krijgt: ,,ja, u gaat hier goed naar de kelder". Daarmee wordt overigens niets lugubers bedoeld, het is s/echts een kortere aanduiding voor de Katjes kelder, het kampeercentrum, in welks onmiddellijke nabijheid het Schoolbuiten huis is gebouwd, maar waarmee het verder weinig van doen heeft. Het is een prachtige omgeving: voor stadskinderen, die hier in volle schooltijd én in school verband wat extra levenslust moeten opdoen, een ongekende wereld op zichzelf. Al wijst het pad zich meestal vanzelf door het gerucht van spelende kinderen in de verte, het is de stilte die hier regeert. Een stilte die slechts geaccentueerd wordt door het ruisende blad, door een verre straaljager. Langs een bos van op echt degelijk Nederlandse wijze recht achter elkaar geplante dennestammetjes, langs zomerpaleisjes waarbij het onvermijdelijke Carpe Diem niet ontbreekt, bereikt men het duinachtige stuk natuur dat tot het buitenhuis behoort. Geen uitgelaten schare komt u tegemoet, want het schijnt hier ernst te zijn. Schijnt, want die ernst is maar zeer tijdelijk. in vakantieplunje en -stemming in de klas. „Mijnheer" leest een ver haal voor. HET IS EEN VAN DIE DROEVE UREN, waarin de regen triest neersijpelt en er geen kans op onmiddellijke opklaring is. De vier aanwezige onderwijskrachten hebben hun hoofden bij elkaar gestoken en na een moedeloze blik op de egaal grauwe lucht besloten het eerste deel van het woord schoolbuitenhuis eer aan te doen. Er is per slot een echt klaslokaal ter beschikking en een uurtje aardrijkskunde over verre landen met war me zonneschijn kan het druilerige weer buiten wel doen vergeten. Maar eigenlijk is dit een uitzonde ring. De instelling van het schoolbuitenhuis ont leent haar bestaansrecht voor de onderwijswereld en haar populariteit bij de kinderen meer aan de prachtige omgeving dan aan een streng gevolgd schoolsysteem. Anders dan bij de Vakantieschool der Schiedamse Gemeenschap, die in de vrije zo merweken recreatieve doelen nastreeft onder een gemengde kinderschare uit verschillende (zij het gelijk-gebaseerde) scholen, staat bij dit gemeente lijke schoolbuitenhuis het opvoedkundige en bin dende element voorop onder de groepen klassege- nootjes uit de hoogste klassen van telkens twee Schiedamse lagere scholen. Onder het spelen, waarbij de regen buiten maar zelden spelbreker is, leert men hun de natuur zien. Klassesaamhorig heid en het aanzien van de nu uit de schoolsfeer getreden onderwijzer winnen erbij in deze volledige gemeenschap, die van maandag tot zaterdag duurt. IN SEPTEMBER was het een vol jaar geleden dat dit initiatief, waarmee de gemeente Schiedam (Slot op pag. 145)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 11