C'J turele sj^tcGycl 147 Een christelijk pandjeshuis (VOOR DE PERIODE VAN 1 NOVEMBER TOT 30 NOVEMBER) i ~<*z~ Tentoonstelling schilderwerk van Heinz Kreutz, abstract schilder, geboren in 1923 te Frankfurt am Main, en daar nog woon achtig. Voor het eerst in Nederland expo serend. (Cultureel Contact Centrum, i21 november). De Oir. Film Actie brengt in hervertoning de Cefa-film „Eroica", de uit vroegere roulering reeds bekende en verdienstelijke film over de componist Ludwig van Beet hoven, diens leven, lijden en werken. (Irene, 1 en 2 november). De Kath. Film Actie vertoont John Hustons „Moulin Rouge", ook al een biografische rolprent, en wel van een der be roemdste schilders uit het begin van onze eeuw, Toulouse Lautrec. De befaamde Franse acteur José Ferrer (Cyrano de Bergerac!) vertolkt de hoofdrol in deze kleurenfilm. (Mono- pole theater, 25 november) De Kefico, Kethels filmcommissie, heeft haar leden een genoeglijke filmavond verzekerd met ,,Drei Manner im Schnee" naar de gelijknamige novelle van Erich Kastner (op vrijdag 8 november). Op donderdag 28 november volgt de vertoning van Federico Fellini's ,,La strada", de terecht alom geprezen rolprent over het uitzichtloos droeve leven van een Italiaanse straatartiest (Anthony Quinn) en zijn gezellin, de debiele Gelsomina van het bekende motiefje. Fel lini's echtgenote, de intelligente Giulietta Masina, speelt dè rol van haar leven. (Ons belang, Kethel) Het I. v. A. O. luistert en kijkt op 19 november naar de wereldreiziger dr. F. de Booy, die een causerie houdt en een film vertoont over zijn tocht naar de Cordilleras de los An des, de bergketen die over geheel Zuid-Amerika loopt. (Volksgebouw) Het Passagetheater vertoont in de komende maand: „Stan Laurel en Oliver Hardy bij de luchtbescherming"; „Zarak" met Anita Ekberg en Michael Wilding; en de oorlogsfilm „Attack" met o.m. Jack Palance. Het Monopoletheater draait: Fred MacMurray in „Buiten loert de dood"; „De helden zijn vermoeid" met Yves Mon- tand en Maria Felix; „The iron sheriff"; „In the big Caper"; „Pilot Quax in Afrika" met Heinz Rühmann; „Elke minuut telt"; „Geldroof in Londen"; „The high and mighty" en „Ontsnapt van Duivelseiland" met Peter Lorre en Hum phrey Bogart. De K.R.O.-revue met het gezelschap van Gerard Walden en Berrie Kievits komt op 31 oktober in Schiedam voor de jaar lijkse feestavond van de Algemene Be drijfsgroepen Centrale. (Passagetheater) Oefening baart Kunst geeft op 7 november haar jaarlijkse uitvoering. Na dit concert waaraan ook de jeugdafdeling haar mede werking zal verlenen, wordt de film „Doc tor at sea" vertoond. (Passagetheater) „Het konijn en ik" van Mary Chase wordt op 14 november ten tonele gebracht door Johan Kaarts gezelschap voor de Katholieke Kring. „Het konijn en ik" is alleen maar een andere vertaling van Het konijn Harvey, dat na de oorlog in Amerika en Engeland een enorm succes oogstte, zodat men er zelfs van „Harveyisme" sprak. In het seizoen 19491950 vierde het stuk ook in ons land triomfen bij Comedia, waarbij men zich Han Bentz van den Bergs spel als Elwood Dowd, de gelukkige mens die het konijn van 1.86 meter ontmoette, zal herinneren. „Het konijn en ik" (de titel is ontleend aan een liedje uit Toon Hermans repertoire) is een kluchtige spotternij op de psychiatrie, waaraan door Johan Kaart, Tilly Perin-Bouw meester, Matthieu van Eysden e.a. met verve gestalte wordt gegeven. (Passagetheater) Het Marionettentheater van Bert Brugman geeft, evenals verleden jaar met Bizets „Parelvissers" een miniatuur opera-uitvoering voor de Kath. Kring, op 27 november. Ditmaal brengt men Verdi's „Rigoletto", welke ook juist op het vernieuwde repertoire van de Nederlandse opera is genomen. Verdi schreef zijn muzikale drama over de hofnar Rigoletto in het midden van de vorige eeuw; hij ontleende het gegeven aan Victor Hugo's „Le roi s'amuse" en liet zijn librettoschrijver Piave voor het eerst onver bloemd naturalistische elementen in deze opera van histori sche romantiek invoeren. (Mus/s Sacrum) Het Zuidelijk Toneel van wijlen Louis Saalborn treedt op 28 november voor de Schiedamse Kunstkring op met een nog niet nader bekend gemaakt stuk. (Passagetheater) (Slot van pag. 138) laten kijken om dat te bewijzen: er was een nadelig saldo geschat van 1700 gulden, maar uiteindelijk bleef dat beperkt tot 395 gulden; de geschatte bezetting van twee-derde zaal per voorstelling is verre overtroffen. En nu we toch aan de vrolijke noten toe zijn: de jeugdvoorstellingen, de poppenver- toningen, de wielerronde en gaat u voort, daarover is de S.G. in zijn schik, om dat de Schiedammers er kennelijk schik in hadden. Ja, 't is weer voorbij. Eerlijk blijven: bij alle gerechtvaardigde kritiek was 't geen slecht vakantiefeest. Wanneer sommige mensen wel eens tragisch het hoofd schudden en mompelen dat Schiedam nu ja, Schiedam is, en de Schiedamse Gemeenschap, ach ja, de Schiedamse Gemeenschap, dan hebben die zes weken zomer 1957 voor de goede, d.w.z. de onbevooroordeelde waar nemer wel aangetoond, dat waar levende mensen zijn, een levende gemeen schap, met en zonder hoofdletter, zelfs met en meestal zonder zon, een plezie rige en voor ons allen bemoedigende mogelijkheid is. Echt gebeurd in Schiedam, een goede vijftig jaar geleden. Op een openbare vergadering ter bestrijding van de woeker was door een spreker met klem van argumenten gewaarschuwd tegen de afzetters- praktijken van vele particuliere hou ders van pandjeshuizen. Waarop een der meest vooraanstaande Schiedamse notabelen in alle ernst de vraag stelde of het dan niet wenselijk was een Christel ij k pandjeshuis te stich ten. Een nieuw denkbeeld noemde hij dat. De inleider echter bleek een ver standig man te zijn en dus. B. K.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 15