r J' V Hallo elders HIER SCHIEDAM 148 Deze rubriek is voor Mrs. Brekel, Wright Crescent 220, Dorval (prov. Quebec, Canada), voor Pastoor Geerdes in Pakistan, voor Lou Melchers, Masterton (New Zealand), voor mevrouw Wijtenburg in Kaatsheuvel (Noord-Brabant) en voor alle andere oud-Schiedammers en Schie- dammofielen waar ook buiten onze stad. Voor de Schiedammers zélf schrijf ik niet. Die worden van alles wat er hier gebeurt of moest gebeuren overvloedig, vakkundig en zindelijk op de hoogte gehouden door de plaatselijke pers. Laten wij elkaar vanaf het begin goed verstaan: deze rubriek is héél iets anders dan een kroniek, een dagboek, een log boek, een journaal. het is een ,,kweb- beltje over Schiedam", Deze rubriek zal dus helemaal niet volledig" zijn. U moet verder niet van mij verwachten dat ik naast elk protestant-christelijk be richtje ook een rooms feitje en een huma nistisch gebeurtenisje ga melden. Als mij een toneelvoorstelling van Kunst na Ar beid bijzonder heeft geboeid geeft dat Brederode, S.O.T. of Comedia geen enkel recht om zich gepasseerd te voelen. Gij elders zult dat allemaal niet erg vinden. Uw belangstelling voor onze stad is puur.gelouterd door de afstand. Het is als met een schilderij: iemand die er met zijn neus bovenop zit zegt: ,,lk ruik verf". Pas als hij er een eindje vanaf is gaan staan ziet hij horizon en diepte, ontdekt hij schoonheid. Hatsjie, hatsja, hatsjoeü.dank u, dat is A-griep, maar aangezien deze elders wel net zo zijn zal als in Schie dam hoef ik er hier niet op in te gaan. Ook de bestedingsbeperking heeft vermoedelijk voor u geen speciale aan trekkelijkheden. Maar daar staat het trouwkoetsje van stalhouderij Beijersbergen. Ach, u bloost, mevrouw. en ook voor u, mijnheer, gaat een zoete her innering bloeien. Natuurlijk, wij zijn moderne mensen die kernen splitsen, miljoenennota's naast zich neer leggen en over ruimtevaart spreken.... Er gens blijven we heerlijk ouderwets, koesteren we stilletjes een handjevol romantiek: Toen we op onze trouwdag naar stadhuis en kerk reden deden we dat in een koets.... een gammele, muffe koets met een kromme koetsier op de bok en een oud paard ervóór. Telkens als we op straat dat koetsje zien denken we terug aan die dag. herinneren wij er ons alles weer van: de zenuwen van op tijd te komen. heb je de ringen wel bij je?. wat snoezig die bruidsboeket. staat mijn hoge hoed niet gek, ik heb hem van oom Janus geleend.... zou je vader eraan denken die lui straks een borreltje te schenken?. en wat moet ik doen als de ambte naar. We zaten knus hand in hand. ge- lükkig, helemaal gelukkigtevreden met elkaar en met de wereld. Het ritje was gauw voorbijvéél te gauw. zoals alles in dit leven veel te gauw voorbij gaat. Daar staat het trouwkoetsje.... Ons trouwkoetsje. Kijkt u er maar goed naar. Het heeft zijn langste tijd gehad. Het gaat voor goed verdwijnen. De stalhouderij wordt opgedoekt. Wij zullen het met auto's moeten doen. nou ja, ,,wij".... onze kinderen straks.... Jammer. Alles gemotoriseerd.... zelfs het koorddansen. Boven de zandvlakte in het Sterrebos hadden ze een staaldraad gespannen. ,,Op een hoogte van veertig meter" stond er in de krant, maar dat was natuurlijk „inclusief". „Ze" dat is de familie Bugler. met de motorfiets bovenop de draad.... dood-eng! Voor twee kwartjes per persoon kon je gaan staan griezelen, voor een gulden mocht je het zittend doen. Ja, we gaan allemaal met onze tijd mee. De directie van Musis Sacrum blijft niet achter: een parketvloertje om op te dansenvloertje Zeg maar Vloer, want honderddertig vier kante meter is geen kleinigheid je zult ze moeten inwrijven, kruipend op je knietjes!. en dan tien koplampen. Dat is een nieuwtje, een eigen vondstje: om een goede verlichting te krijgen op het toneel zijn tien sterke autolampen boven het balkon gemonteerd. Elk plekje van de Bühne kan nu hél verlicht worden. Dat is verrukkelijk voor de jury bij de a.s. toneelwedstrijd van de S.G., dan kunnen ze de zenuwen volgen tot de uiterste hoekjes. „Kom eens over de brug". maar niet over de Kortehavenbrug want die is afgesloten voor alle rijverkeer. U kent de Kortehavenbrug? Een aller aardigst oud-hollands hobbelbrugge tje. Zo'n bruggetje waar de vreem delingen in Delft bij zouden staan kwij len, waar ze van alle kanten foto's en aquarellen van zouden maken. een bruggetje, dat lag het niet in Schiedam maar in Alkmaar, minstens ééns per maand op het Polygoon-journaal zou prijken. een bruggetje dat in Amers foort de d ichters tot sonnetten zou dwi n- gen. Nu het een Schiedams brugje is hebben we geen geld om het te repa reren.... Het zal verdwijnen.... Ik ben er op een avond heengegaan. we waren samen: brugje en ik.... Boven ons de bleke maan, onder ons het zwarte grachtwater. ik had iets hartelijks willen zeggen, iets van „kop op, ouwe jongen" of zo. Maar het ging niet. ik kreeg geen woorden.... Het had ook zo weinig zin.... alles had zo weinig zin. Het bruggie is ka pot. en ik ben het er ook van. SEBASTIAAN. (Foto: B. van der Mast)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 16