De Schiedum Gemeenschap r v ISOLEMENT EN VERZUILING Discussie over verzuiling te Amsterdam ORGAAN VAN DE STICHTING DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP JAARGANG 9 - No. 7 - OKTOBER 1957 In de maatschappij zijn de contacten tussen de mensen te veelvuldig om een verzuiling te aanvaarden (Prof. Dr. G. Brillenburg Wurth) Kortgeleden is te Amsterdam op uitnodiging van de Federatieve Gemeenschap Amsterdam van het Humanistisch Verbond een openbaar gesprek gevoerd over het begrip „verzuiling" (zie verslag N.R.C. van 26 september 1957), waaraan prominente figuren van zeer verschillende levensbeschouwing deelnamen. Het lijkt ons goed hieraan in ons orgaan enige aandacht te wijden, omdat ook binnen onze Schiedamse Gemeen schap dit begrip vaak een onderwerp van gesprek en uitvoerige discussie is geweest. Des te meer lijkt ons dit gewenst, omdat de uitspraken op die bijeenkomst verhelderend kunnen werken. Te dezer plaatse werd reeds eerder (zie ons blad sept. 1949 „Isolement in een levende gemeen schap") aangetoond, dat een isolement in onze samenleving niet houd baar is, tenzij men de nu eenmaal bestaande gemeenschap ontkent en men geen andere verlangens heeft dan het „geestelijk eigen" alleen en uitsluitend voor zichzelf te bewaren. Wij betreuren het in hoge mate, dat in onze plaatselijke samenleving één bevolkingsgroep, nl. de gereformeerde, zich als eenheid nog steeds afzijdig houdt van ons gemeenschapswerk en dat wij er in de bijna tien jaar van ons bestaan nog niet in geslaagd zijn om deze bevolkings groep volledig in onze arbeid te betrekken. In gesprekken met ver tegenwoordigers van de Gereformeerde Kerk kon aan de van die zijde geuite wens om onze Gemeenschap te „verzuilen" niet worden tegemoet gekomen, waardoor blijkbaar de weg tot samenwerking geblokkeerd bleef. Het deed ons daarom goed de uitspraak te lezen van een vooraan staande figuur in de Gereformeerde Kerk, Prof. Dr. G. Brillenburg Wurth, die volgens eerder genoemd verslag tijdens dit openbaar gesprek heeft gezegd Verzuiling is isolement terwille van het isolement en iedere christen zal dit moeten afwijzen. Isolement is alleen geoorloofd om het geestelijk eigen te bewaren en ten dienste te stellen van het gehele volk. In de maatschappij zijn de contacten tussen de mensen te veelvuldig om een verzuiling te aanvaarden". Wij behoeven hieraan niet veel toe te voegen. Wij mogen slechts de hoop koesteren, dat deze o.i. gezaghebbende uitspraak er toe moge bijdragen, dat ook de gereformeerde bevolkingsgroep in Schiedam zal kunnen besluiten om het „con amore" aan onze plaatselijke Gemeen schap niet langer te onthouden. Mogelijk biedt deze althans de gelegen heid het gesprek te heropenen. Dat zou een verheugend resultaat zijn na 10 jaar gemeenschapswerk in Schiedam! Op uitnodiging van de federatieve gemeenschap Amsterdam van het Hu manistisch verbond hebben prof. dr. G. Brillenburg Wurth (geref.), prof. dr. J. P. Kruyt (vrijzinnig hervormd), dr. E. Bron- ge r s m a (r.k.) en dr. J. P. van Praag (humanist) gisteravond te Amsterdam een openbaar gesprek ge voerd over het begrip .verzuiling". Prof. Kruyt beschouwde een „zuil" als een groep mensen, die ge organiseerd zijn in een vereniging op levensbeschouwelijke grondslag. De samenwerking tussen deze verenigin gen is dikwijls federatief, maar de meeste activiteiten worden in eigen kring ontplooid. De hoogleraar kon de verzuiling in het onderwijs, waarin de levensbeschouwing sterk op de voor grond staat, wel aanvaarden, maar vroeg zich af, of er ook sprake moest zijn van bijv. technisch onderwijs cp levensbeschouwelijke grondslag. Ke gevaar bestaat, dat de afzondering van de verscheidene bevolkingsgroe pen steeds groter wordt. Wat blijft er van de volksgemeenschap over als de verzuiling zich voortzet? aldus prof Kruyt. Dr. Bron gersma nam stelling tegen het steeds meer voorkomende verschijnsel om op elk terrein van het maatschappelijk leven levensbeschou welijke overtuigingen le laten spreken. Spreker was tegen verzuiling op eik ter rein. Het hangt van het doel van de ver eniging af. of er al of niet op levensbe schouwelijke grondslag gewerkt moet worden, zo besloot dr. Brongersma. Dr. Van Praag meende, dat er eigenlijk geen grens is tc trekken tus sen de goede en de afkeurenswaardige verzuiling. Dit hangt af van de ver draagzaamheid der bevolkingsgroepen. Spreker wees met grote nadruk op het belang van gelijkwaardigheid in groe pen. waar verschillende richtingen zijn vertegenwoordigd. Als laatste spreker voerde prof. Bril lenburg Wurth het woord. Hij was de enige, die zich openlijk tegen iedere vorm van verzuiling verzette. Verzuiling is isolement ter wille van het isolement, aldus de hoogleraar, en ieder christen zal dit moeten afwijzen. Spre ker zei dat isolement alleen geoorloofd is om het geestelijk eigen te bewaren en ten dienste te stellen van het gehele volk. In de maatschappij zijn de con tacten tussen de mensen te veelvuldig om een verzuiling te aanvaarden, aldu3 prof. Brillenburg Wurth. De gespreksleider was prof. mr. K i s c h.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 5