Schiedamse Gemeenschap gemeenschapsleven 138 We zitten niet op de lauweren maar kijken wel even om Bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043 Erevoorzitter: mr. J. W. Peek, burgemeester van Schiedam. DAGELIJKS BESTUUR: M. HolIvoorzitter; F. A. de Wolff, secretaris; A. de Groot, penning meester; G. W. van Bergen Wal raven, A. L. J. Kunze, E. A. Leen- derts, mr. H. A. M. Roelants, leden. BESTUURSRAAD: N. J. J. van Baarle, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, M. den Boer-Bijl, K. J. Heyboer, ir. W. E. Hoek, L. Kamp, C. Landsbergen, mej. A. E. D. Noordegraaf, W. C. Oranje, C. Rauws, A. M. Sunderman, B. Vincent en A. van der Wel. REDACTIE-COMMISSIE: P. Groenendaal, M. Holl, Pierre Janssen, P. Th. J. Kuyer en B. Vin cent. Eindredacteur: B. Evenhuis. Aan dit nummer werkten voorts mee: B. Kedde, A. Velthoen, dr. P. C. Visser j- en F. A. de Wolff. Foto's, tekeningen: J. van der Borden, V.V.V.-Schiedam, W. van den Berg, Octave de Coninck, J. van der Hoe ven, Chr. Breur, Gem. Archief, B. Evenhuis en B. van der Mast. INHOUD: p°g. Isolement en verzuiling137 Gemeenschapsleven 138 De V.V.V. zet Schiedams naam niet op sterk water139 Oud Schiedam141 Een jaar Schoolbuitenhuis 143 Prof. dr. Joannes Th. de Groot 144 Brief uit het Museum 146 Culturele spiegel147 Hallo elders. hier Schiedam 148 Overneming van artikelen of foto's, ook van gedeelten, slechts toegestaan met bronvermelding. ABONNEMENTEN: f3,per jaar of f 0,35 per nummer, voor buiten Schiedam f3,25 (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Ge meenschap). ADVERTENTIES: N.V. Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141 Schiedam, tel. 69300. Giro 5858. Het vakantiefeest van de S.G. is al weer historie. Mogen we toch nog even omkijken? We zitten niet op de lauweren (altijd jammer van de lauweren) want er was natuurlijk wel het een en ander op aan te merken, op dat feest van ons. Speciaal de spreiding van de festiviteiten over zes weken heeft kritiek ontmoet. De mensen, zo hoorden wij, merkten niets van een echt FEEST en de stemming zou daardoor verwaterd zijn. Vroeger, zo hoorden wij ook, be waarden de mensen hun vakantie expres voor de „vakantieweek" en daar voor was nu minder reden. Het ontbrak aan sfeer, menen velen. In de voor verkoop van enkele evenementen heeft men het duidelijk gemerkt: de cijfers waren daarvan beduidend lager dan andere jaren. Dat de spreiding dergelijke effecten zou hebben, stond voor ons wel van tevoren vast. Maar de voordelen leken en lijken ons niet te versmaden. De spreiding bood met meer tijd meer mogelijkheden en kwam tegemoet aan het inzicht, dat in de overbevolkte randstad een te grote concentratie van de vakantie ongewenst is. Wij willen naar ruimte streven, ook in de besteding van de vrije tijd en het zou ons niet verbazen, als het spreidings-experiment volgend jaar op de een of andere wijze zou worden voortgezet (waarbij wij willen aantekenen, dat wij noch het vakantie-comité, noch de bestuursraad zijn, maar ja, wij hebben, net als echte journalisten, natuurlijk onze „bronnen"). Een regelrecht fiasco waren dit jaar de voorstellingen in de Plantage. Ons mooie openlucht-theater is in totaal (alle voorstellingen bij elkaar dus net één keer uitverkocht geweest: de 4 niet verregende voorstellingen trokken samen. 1541 bezoekers en er staan in de Plantage 1500 stoelen! Vorig jaar met acht avonden aan één stuk door, kwamen er niet minder dan 7543 perso nen, dat was dus wel wat anders. De hoofdoorzaak voor dit fiasco was ongetwijfeld het onzekere of ronduit slechte weer, waardoor de mensen het eenvoudig niet durfden te riskeren. Maar wij hoorden ook zeggen, dat het Schiedamse publiek niet „Plantage- minded" is en dat de prijzen te hoog lagen. Is dat zo? Misschien is er iets van waar, maar echt geloven doen we het niet. Geloof ons maar: het is het klimaat dat de Plantage dwars zat. Volgend jaar beter, hopen we. Maar tja. Nog een andere noot wacht om gekraakt te worden. Het is geen vrolijke noot. Het is de kermis. Hoewel het moeilijk is, in de portemonnaies van kermis exploitanten te kijken, staat wel vast, dat deze prima georganiseerde kermis met veel interessante en leuke attracties niet bepaald een financieel succes is geweest. „Er waren wel veel kijkers, soms, maar nooit erg veel kopers", zo vatten insiders het samen. De oorzaak? Bestedingsbeperking, misschien, maar vast en zeker de inderdaad helemaal niet plezierige plaats aan Nieuwe Haven, Westerkade. Het lijkt ons beter, dat de kermis weer teruggaat naar het hart van de stad en het zou ons niet verwonderen, als de stedelijke overheid daar óók zo over dacht. Voor de gezelligheid en ook om een keiharde reden: anders zouden de exploitanten volgend jaar wel eens veel lager kunnen in schrijven. Hebt u het begrepen? Juist, daar draaien de dingen óók om, zelfs (of niet in het minst) draaimolens. De poppetjes van de revue hebben drie avonden voor uitverkochte en een avond voor een bijna-uitverkochte zaal gedanst. Publiek en pers hadden waar dering voor dit echte stuk gemeenschapswerk van hard-zwoegende amateurs, zelfs al miste men wel eens de puntigheden op toestanden in ons aller Schiedam en al had men wel eens het idee, dat er teveel teksten uit een oude doos kwa men. waarbij we meteen aantekenen, dat er moeilijk een nieuwe doos te vinden is: voor dit soort evenementen zit men overal in het land om teksten te schreeuwen, en teksten zijn er niet, de tekstschrijvers zijn overwerkten daar door van minder niveau dan we zouden wensen. Het zal de taak der revue specialisten in de S.G. zijn, om tijdig contacten te leggen met lieden met een welversneden pen en enige onversneden humor, om volgend jaar de poppetjes iets steviger op de benen te zetten. Dat zal heus niet meevallen. Over het vuurwerk kunnen we kort zijn en iemand aanhalen, die ronduit vonniste: „het slechtste vuurwerk, dat we ooit gehad hebben". En over de tentoonstelling „Poppendroom" is het evenmin nodig, uitvoerige beschou wingen te houden: de bijna 18.000 betalende bezoekers spreken hier wel voor zichzelf. Met de avondvoorstellingen in de „Passage" heeft men eveneens furore gemaakt en wij willen u wel even in de boeken van de penningmeester (Slot op pag. 147)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 6