V. V. V. zet Schiedams naam niet op sterk water 139 JA/AT ZOEKT EEN VREEMDELING nu toch in Schiedam? hoorden wij een rasechte Schiedammer onlangs opmerken. Zo veel opmerkelijke dingen heeft onze stad toch eigenlijk niet! Gelukkig blijken er honderden buitenlanders niet aan dit defaitisme te lijden, want zij wisten Schiedam wel degelijk te vinden. Alleen al in de eerste acht maanden van 1957 kwamen bijna 600 buitenlanders, van tientallen nationaliteiten, hun licht bij de V.V.V. opsteken. Merkwaardig, dat buitenlanders vaak den ken, dat Schiedam bij Rotterdam behoort. Een paar weken geleden kwam een Amerikaan in het V.V.V-kantoor aan de Plantage vragen waar nu precies hetCentraal Station" was. Hij had het overal gezocht! Een Schiedamse bijzonderheid is wel het feit dat de politie actief bij het Vreemdelin genverkeer zal worden betrokken. In dier voege dan, dat elke vreemdeling die een agent een inlichting vraagt, van hem een propagan- dafoldertje met stadsplattegrond krijgt uit gereikt waarop het gevraagde kan worden aangekruist. Regionale V.V.V. Al is Schiedams naam met de drankindustrie verwe ven, hij behoeft daarom nog niet op sterk water te worden gezet. Temeer geldt dit wanneer men de belangen van het vreemdelingenverkeer in een wijder verband beziet: de verbondenheid van onze stad met het Deltaplan. Mogelijk, dat een concentratie van V.V.V.-inspanningen in dit gebied naast handhaving van de bestaande systemen ongekende voordelen biedt. Het is een gedachte, die waard is overwogen te worden, al moeten we haar hier voor rekening van de schrijver laten. Men spreekt veel over samenwerking tussen gemeenten in het Delta-gebied. De commissies zijn er al en de rest zal dus ook wel komen. Maar op toeristisch gebied zou er wellicht ook iets kunnen gebeuren. Waarom geen pogingen voor een regionale V.V.V. gedaan? Rotterdam heeft een uitstekend werkende V.V.V., die vooral bij de buitenlandse toeristen een goede naam heeft, Schiedam tobt met de financiën (waarom ziet de middenstand het belang van een goede V.V.V. zo slecht7), en ook Vlaardingen kwakkelt met een V.V.V. Straks wordt de Maasmond een trekpleister voor duizenden Nederlanders en buitenlandse toeristen. Wanneer binnen enige jaren meer schot komt in de uitvoering van de Delta-werken trekt dat wis en zeker kijkers. De afsluiting van de zee gaten is ontegenzeggelijk boeiend voor vreemdelingen, die in ons voor een groot deel nog een volk achter dijken zien. Dit werk wordt op betrekkelijk korte afstand van Schiedam uitgevoerd en onze stad ligt centraal in het Delta-gebied. Een krachtige regionale V.V.V. zou ,,meer gezicht" hebben dan drie afzonderlijk werkende instituten. Schie dam heeft gelukkig veel aparts, maar voor een buitenlander is Schiedam een stuk van Holland. Een praktisch aspect: een regionale V.V.V.,die de toeristische belangen van het Delta-gebied in zijn vaandel draagt, staat sterker bij het aanvragen van subsidies van gemeentelijke en provinciale instanties, heeft een grotere invloedssfeer en kan op die manier nog meer betekenen dan een plaat selijke instelling. Hoe voortreffelijk zij ook haar best doet en hoeveel respect de werkers ook verdienen! De naam Vereniging voor Vreemdelingenverkeer is eigenlijk een beetje misleidend, want men is, afgaande op die naam alfeen, geneigd te denken, dat alleen voor anderen dan Schiedammers deze nuttige instelling is bedoeld. En dat is toch echt niet waar, want wat dacht u van al die andere activiteiten in het kleine V.V.V.-huisjeDaar zijn de informatiedienst voor Schiedammers zelf, het fungeren als bemiddelaar voor jongelui, die lid willen worden van de Nederlandse jeugdherberg Centrale met de daarbij behorende verkoop van jeugdherberggidsen, kaarten, e.d., het klaar staan voor iedereen, die wat te vragen heeft en zich ten einde raad dan maar tot de V.V.V. wendt. Daar weten ze immers alles.... Men kan rustig stellen, dat de V.V.V. minstens zo veel doet voor de inwoners van eigen stad als voor vreemdelingen. De naam van de stad zo veel mogelijk bekendheid verstrekken is een ongeschre ven wet voor directeur H. van Lohuizen en zijn actieve medewerkster, mejuffrouw E. Kievit. Van daar b.v. het initiatief om ansichtkaarten te laten maken van aantrekkelijke foto-onderwerpen, die het ,,doen" bij ieder, die van Schiedam uit een kaartje wil versturen. Twee verschillende kaarten van de trots van Schiedam: het zwembad Groen- oord, en drie kaarten van de Grote Kerk werden al bij honderden verkocht door de boekhandel. De Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer te Schiedam deed deze kaarten uitgeven zonder er aan te verdienen, hoewel ze echt wel wat geld zou kunnen gebruiken! Stel u voor: in drie jaar

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 7