mmmsm 140 werden al geen nieuwe folders aangemaakt. In het Frans, Duits en Engels zou men minstens enige tienduizenden vouwbladen moeten kunnen ver spreiden via de buitenlandse kantoren van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer. Het kon er niet af, want de financiële basis van deze sectie der Schiedamse Gemeenschap is daarvoor te wankel. De gemeente Schiedam geeft wel een subsidie van f 500,en de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas deed voor 1957 ook een zeer gewaardeerde duit van f250,in het zakje, maar voor een werkelijk doelmatig op het buitenland gerichte propaganda-actie zijn duizen den guldens nodig. En het mag bij een folder-actie in buitenlandse reis- en passagebureaus nooit bij een eenmalige verspreiding blijven, want ook voor het toeristische verkeer geldt, dat herhaling juist de toverkracht van de reclame is. Het bloemenstalletje op de Korte Dam heeft 's zaterdags een drukke klandizie! V.V.V. - Schiedam richt zich ook voor een zeer belangrijk deel tot de eigen bevolking. Honderden Schiedammers wippen zo in de loop van een jaar het kantoor binnen met vragen als: Waar vind ik een aardig zomerhuisje voor een astma-patiënt? Weet u een hotel voor een vakantieganger, die slecht ter been is en beslist een rustige kamer in een hotel met een lift wil hebben? Hoe kom ik aan een adres voor een pension, dat aan de grote weg ligt en toch rustig is? Kijk, dat zijn een paar sociale kantjes van het V.V.V.-werk. En wat dacht u van de Spido-boottochten, die u in de afgelopen zomer hebt kunnen maken van Schiedam uit? Directeur Van Lohuizen had het initiatief genomen om dit idee aan de Rotterdamse rondvaartonderneming voor te leggen. Heel wat Schiedammers zouden best zo'n tochtje door de Maasstedelijke havens willen maken, maar het is zo tijdrovend om eerst naar het Willemsplein te gaan, terwijl je vlak aan de rivier zit! Kort en goed de Spido-boten kwamen en zij vervoerden ruim 1500 Schiedammers, waarvan één derde jongeren. Het was een geld-verdienende gedachte van de heer Van Lohuizen, want de Schiedammers betaal den maar f 1,50, terwijl de tocht van Rotterdam uit f 2,kost! Sociaal werk, dat weinig opvalt, maar daarom niet minder belangrijk is. Maar hoe men het ook bekijkt: Schiedam kan meer betekenen voor het vreemdelingenverkeer. Deze zomer zijn er meer Duitse bustochten naar Nederland gemaakt dan naar andere landen. Als er meer gelegenheden zouden zijn om deze mensen een goedkope lunch te laten gebruiken in onze stad, zou dat een econo mische factor van waarde zijn. Jammer genoeg heeft de beperking der investeringen menig plan op de lange baan gesteld, maar eens hopen wij woorden als beperking van bestedingen en inves teringen uit ons nationale taalgebruik te kunnen schrappen. Zal Schiedam dan gereed zijn om mee te spelen in het toeristenverkeer? A. Velthoen

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 8