S H I E D A M: B1EUWJAA1.S HETL - EN- ZEGEN WENSCÏIEN? Eerbiedig Opgedragtn (door de Klapveaakersaan alle Heeren Kooplieden, Burgers en Inwoonders der STAD Op den Ingang van het Jaar Onzes I her en J E S U CIIR 1 ST 1 1796. De klapwaakers zagen het jaar 1795 en het nieuwe jaar als een sombere geschiedenis: „Wat grvsaard heugd van zulk een reeks van winter dagen, Als men in 't voorjaar had, met reeden kan men klagen Van een verarming, door een bange Duuren-tyd! Byzonder d'Ambachtsman, die 't wel het meeste raakt, Beschouwd zijn Huisgezin met traanen in de oogen, En 't hart versmelt in hem door innerlyk meedoogen, Daar hy zyn Kindren ziet zeer hongerig en naakt! Door Werkeloosheid in 't gemis van zyn bestaan, Is raad en reddeloos, want hy weet niets te winne, Dies dugt hy, dat hy met zyn arme Huisgezinne, Door 't zwaard des hongers binnen korten zal vergaan O! Bang vooruitzigt in die bittren tegenspoed! O! Troosteloos gestel, o! kommervolle daagen, Dat blyft het bang geroep en het hartbreekend klaagen!" De beambten van de Straatverlichting konden in 1844 veel opgewekter zijn, en hun wens als volgt besluiten: „Dat deugd, o brave Burgerij U steeds ten gids en leidsvrouw zij, Op alle uwe wegen. Zoo wordt deez' schoone Handelstad Door uw gedrag op prijs geschat, Gekenmerkt door Gods zegen. En warm gevoel van dankbaarheid, Die u voor hooger heil bereid, Beheerscht het hart der braven, Die steeds getroost naar weg en lot, Hun ranke kiel door 't geloof in God, Voere in behouden Haven." 188

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 16