Vincent van Gogh kathedralen in het Schiedams Museum 191 Van 20 december tot 27 januari wordt er in ons Schiedams Museum een tentoonstelling gehouden van schilderijen en tekeningen van Vincent van Gogh. Dat is een „gebeurtenis", ook al is Van Gogh een heel bekende schilder, waarvan iedereen wel iéts weet en iéts heeft gezien, desnoods alleen een repro- duktie. Maar er zijn zoveel mensen, die niet naar Amster dam gaan en niet naar de Hoge Veluwe en die alleen maar van zijn werk gehoord hebben en het nog nooit in werkelijkheid ontmoetten. Daarom is deze Kersttentoonstelling geen sensatie maar wel degelijk een „gebeurtenis", want de kans om in eigen stad een zo fraaie, uitgebreide keuze uit Vincents werken te zien, komt waarschijnlijk nooit weer. Het is ook een gebeurtenis omdat een tentoonstel ling van Vincent van Gogh, waar ook, wanneer ook, veel mensen altijd zeer diep raakt. Over de hele wereld wordt men erdoor ontroerd, erdoor gegrepen. Waarom Omdat ze er allemaal romantische verhalen over gelezen hebben, zeggen sommigen. En dat is waar. Er is veel romantiek over Vincent van Gogh gespuid, veel nonsens ook. Men weet, dat hij krankzinnig was, en arm, en miskend, en dat hij mijnwerkers verpleegde en zijn oor afsneed (wat niet waar is; het was slechts een stukje van de oorlel). En dan pleegde hij op jeugdige leeftijd nog zelfmoord ook. Niet te vergeten. in zijn werk kan je zien dat hij „gek" was (maar een hoogleraar in de psychiatrie schreef: „De kunst van Vincent heeft zelfs alle eigen schappen van „gezonde" kunst, vooral door de op rechtheid, de spontaniteit en zijn harde werken"). Maar met al die verhalen-makerij (om de film niet te vergeten) is de verering en de liefde voor het werk van Vincent van Gogh zeker nog niet verklaard. Nou, dan zijn het de brieven, zeggen anderen, de brieven, die hij schreef, aan zijn broer vooral, de brie ven hebben hem beroemd gemaakt. En ook daarin schuilt zeker een gedeelte van de waarheid. Door de brieven kennen wij Van Gogh als weinig andere kunste naars en de mogelijkheid tot dit intieme „kennen", dit meebeleven van zijn creërend bestaan, heeft onge twijfeld een vertrouwelijkheid tot zijn werk geschapen die wij zo graag ook met het werk van andere, van grotere kunstenaars nog, zouden zien ontstaan. Dé eerder genoemde hoogleraar in de psychiatrie slaat voorts de plank niet ver mis, dunkt ons, als hij de mogelijkheid aanneemt, dat wij in onze verering van Vincent een deel van onze eigen schuld gevoelens belijden. Een ieder voelt instinctief, dat het mensdom

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 19