Twee vertrekken voor een zelfde doel opgetrokken maar met vier eeuwen verschil tussen de tijden van bouw. boven de consistoriekamer van de Grote Kerk en onder die van de gloednieuwe Opstandingskerk in Nieuwland. Stof, pluche, gedempt licht, statigheid. Eenvoud in vorm en materiaal, licht, kleuren en zakelijkheid. Twee uitersten, die in het beoogde doel een eigentijdse consistoriekamer elkaar toch raakten. Van de Grote Kerk naar de Op standingskerk in Nieuwland. Een groter verschil is bijna ondenkbaar, wat vooral opvalt wanneer men de consistoriekamer binnenkomt. Het is een kleine ruimte met witte muren. De grootste ruimte wordt ingenomen door een lange tafel op zware eikehouten poten. Het tafelblad is zwart glanzend. Ook de vloerbedekking van linoleum is zwart. Het zijraam kijkt uit op de achterzijde van het gymnastiek lokaal van de b.l.o.-school. De strakke zakelijkheid van de kamer wordt slechts gebroken door een tegelvlak met enkele blauwe, rode en gele tegels op een crème achter grond. Op een lage citroengele kast staat een kleine vierkante spiegel; stalen stoeltjes zijn onder de tafel geschoven. Meer meu bilair is er niet, maar heeft men bij een vergadering meer nodig? Door de ook met linoleum belegde gang komen we in de ruimte naast de consistoriekamer, catechisatie kamer" staat er op de deur. Maar we weten dat deze kamer ook een andere functie heeft, want zondags morgens doet zij als kinderbewaar plaats dienst. Tussen de gele wanden kunnen de ouders hun jongste kin deren achterlaten tijdens de kerk dienst. Ze komen met kinderwagens aanrijden of met kleuters die hun lievelingspop stijf onder de arm ge kneld houden en na de dienst wan delen de ouders met de kinderen weer naar huis. Dertig dames uit Wijkgemeente II van de Ned. Herv. Gem. hebben zich beschik baar gesteld voor deze oppasdienst en om de beurt spelen een vijftal dames met het groepje kleuters in de lichte kamer. Deze zondags-crèche is een uni cum voor Schiedam en alleen Den Haag heeft ook iets dergelijks toe gepast in een pasgebouwde kerk. Het zou helemaal niet zo vreemd zijn wanneer in 1958 een kleine jongen ergens op de Dr. Kuyperlaan aanbelt en door het trapportaal naar boven roept: ,,Oh moeder, ze spelen in de Opstandingskerk nog met poppen!" Roelie Meijer 15

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 15