Schiedam neemt de naald op Houdt uw peuters niet thuis 56 Dokter J. H. van den berg Ook Schiedam is begonnen met de strijd tegen een gevreesde ziekte: de kinderverlamming. Na een proef- vaccinatie, eind vorig jaar, komen dit jaar niet minder dan 5500 Schiedamse kinderen onder de naald. Drie prikken krijgen ze en van die drie ogenblikjes pijn mag een vrij duurzame immuniteit worden ver wacht. Zijn nu alle kinderen uit de meest bedreigde leef tijdsgroepen (de geboortejaren 1952 tot en met 1957) beschermd? Neen. Vijf-en-vijftig honderd kin deren betekent ongeveer 87 procent, en dat is al een mooi resultaat (het landelijk gemiddelde ligt iets lager) maar het zou toch naar de honderd procent moeten. Waarom dat nodig is heeft ons de man verteld, onder wiens leiding Schiedam de naald tegen de polio heeft opgenomen: dokter J. H. van den Berg, directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst. Gevaar levert de inenting tegen de kinderverlam ming niet op. Wat bij andere inentingen nog wel eens optreedt aan lichte koortsverschijnselen en een kleine plaatselijke verzwering, daarvan heeft men bij het vaccin tegen de polio geen last. Zelfs pasgeborenen kunnen zonder enig risico worden ingeënt. Uit angst hoeft men de peuters dus niet thuis te houden. Maar daarmee is het belangrijkste nog niet gezegd. Er is iets met polio, dat het zeer gewenst maakt, alle kinderen, die daarvoor de leeftijd hebben, ook inderdaad hun heilzame prik te geven. Bij vaccinaties tegen andere ziekten is het vaak zo, dat wanneer bijvoorbeeld vier van de vijf gezinsleden er aan deelnemen, de vijfde tevens beschermd wordt. De in het lichaam der anderen gekweekte afweer- stoffen zijn voldoende óók voor deze vijfde persoon. Inderdaad is de verhouding ongeveer vier op vijf. Dus: een „opkomstpercentage" van 80 is in dat geval voldoende om de ziekte doeltreffend te bestrijden: de bacterie vind te weinig voedingsbodem en voort- plantingsmogelijkheid en sterft uit. Op deze manier zijn beruchte ziekten als cholera en pest dan ook vol tooid verleden tijd. Maar met de poliomyelitis is dat niet het geval. Hier beschermen de gevaccineerden niet de niet-inge- enten, Onlangs kreeg dokter Van den Berg van een moe der te horen, „dat zij haar kind maar liever niet liet inenten, want dat het toch wel beschermd zou zijn wanneer andere kinderen wél inqeënt zouden wor den." „Behalve, dat dit standpunt zeer a-sociaal is, is het ook ten enenmale onjuist, en berust het op een gevaarlijk misverstand", zegt dokter Van den Berg. Wat is het eigenlijk? Het heeft lang geduurd voordat men goed wist wat kinderverlamming eigenlijk voor ziekte is. De naam zegt al, dat men eerst dacht, dat alleen kinderen eraan konden lijden maar later merkte men helaas, dat de ziekte ook volwassenen kan aan tasten. Daarna verkeerde men in de veronderstelling, dat de ziekte veroorzaakt werd door bacteriën en dat deze bacteriën het lichaam binnenkwamen via de neus- en mondholte en de slijmvliezen. Men bereidde daarom een zalf, die deze toegangswegen versperde. De poliobesmetting ging echter voort. Tenslotte ont dekte men, dat het niet alleen om de neus- en mond holte ging, maar vooral om de darmen. En men deed een andere, verontrustende ontdekking, namelijk, dat er twee soorten polio zijn, een waarbij verlam mingen optreden en een andere, waarbij dat niet het geval is. Daarin schuilt natuurlijk een extra-gevaar: een deel der poliogevallen onttrekt zich aan de waar neming omdat de patiënten er zelf geen weet van hebben. Ze zijn een beetje landerig en noemen het een lichte griep. Hoewel vergelijkenderwijs het aan tal van dergelijke gevallen gering is, zijn ze voor hun omgeving uitermate gevaarlijk. De geneeskundigen hebben tenslotte kunnen vast stellen, dat geen bacterie maar een virus, d.w.z. geen „beestje" maar een „levende stof" de polio verwekte. Men kweekt het virus in de levende nieren van apen, doodt het dan en maakt er een vaccin van. Dat vaccin met het dode virus is dus volkomen onschuldig. Het komt tot dusver uit Amerika, maar ook Nederland wil het nu gaan maken.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1958 | | pagina 12